Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boerenorganisatie: slimmer omgaan met zoetwater tegen droogte

Boerenorganisatie: slimmer omgaan met zoetwater tegen droogte

THOLEN (ANP) - Nederland moet slimmer omgaan met het zoetwater dat ons land binnenkomt om zo in de toekomst extreme droogte beter het hoofd te kunnen bieden. Dat stelt de Zeeuwse akkerbouwer, waterkenner en bestuurder Hendrik Jan ten Cate van landbouworganisatie ZLTO. Vanwege de grote droogte en hitte van afgelopen zomer zal de aardappeloogst in Zeeland volgens hem aanzienlijk kleiner uitvallen dan normaal. Ook is er door de droogte verzilting van landbouwgrond ontstaan wat schadelijk is voor gewassen.

Ten Cate stelt dat het "hartstikke zonde" is dat het meeste zoetwater dat Nederland via de rivieren binnenkomt nu de zee instroomt en dus verloren gaat. "Er wordt niet slim omgegaan met zoetwater. Dat kan veel beter. We moeten water dat Nederland binnenkomt optimaal benutten. Het water is er namelijk gewoon."

Hij denkt bijvoorbeeld aan meer opslagmogelijkheden voor zoetwater zoals bassins en bekkens om regenwater op te vangen en de aanleg van pijpleidingen om water uit rivieren naar landbouwgronden te transporteren. Dat is volgens het ZLTO-bestuurslid niet alleen goed voor de landbouw, maar ook voor de natuur die eveneens ernstig te lijden heeft gehad onder de extreme droogte. "Het is dus ook een boost voor de natuur. We zijn er allemaal bij gebaat."

Grotere reserves

Daarvoor moeten wel flinke investeringen gedaan worden, geeft Ten Cate aan. Hij zegt dat de provincie Zeeland al aan het kijken is naar mogelijkheden om beter gebruik te maken van het aanwezige zoetwater. De provincie werkt aan het Zeeuws Deltaplan Zoet Water om Zeeland in 2050 weerbaar te maken tegen zoetwatertekorten. Volgens Ten Cate zal ook politiek Den Haag hier meer werk van moeten maken.

Wageningen University & Research heeft eerder ook al gezegd dat Nederland grotere reserves van zoetwater moet aanleggen om te voorkomen dat bij extreme droogte watertekorten ontstaan. Experts verwachten dat Nederland vaker te maken krijgt met grote droogte door de opwarming van de aarde.

Het neerslagtekort van afgelopen zomer was vooral groot in Zeeland, Limburg, Noord-Brabant en de Achterhoek. Wat de uiteindelijke impact zal zijn op de oogst van bijvoorbeeld aardappelen, suikerbieten en uien is volgens Ten Cate nog lastig in te schatten, want er is nog zogeheten nagroei van gewassen. De forse regenval van de afgelopen dagen kan volgens hem nog wel enigszins helpen met die nagroei, maar dat de oogst minder zal zijn staat wel vast. "Het is allemaal best wel zorgelijk", concludeert Ten Cate.

Meer uit Financieel

Nederland blijft innovatiekoploper bij Europese octrooiaanvragen

DEN HAAG (ANP) - Nederland was ook vorig jaar een van de innovatiekoplopers als het gaat om octrooiaanvragen in Europa. Dat meldt het Europees Octrooibureau (EOB). Nederlandse bedrijven en uitvinders hebben 7006 Europese octrooien aangevraagd. Dat komt neer op 388 aanvragen per miljoen inwoners. Daarmee staat Nederland per inwoner wereldwijd in de top vijf.

1 uur geleden
Nederland blijft innovatiekoploper bij Europese octrooiaanvragen

DEN HAAG (ANP) - Nederland was ook vorig jaar een van de innovatiekoplopers als het gaat om octrooiaanvragen in Europa. Dat meldt het Europees Octrooibureau (EOB). Nederlandse bedrijven en uitvinders hebben 7006 Europese octrooien aangevraagd. Dat komt neer op 388 aanvragen per miljoen inwoners. Daarmee staat Nederland per inwoner wereldwijd in de top vijf.

2 uur geleden
Hoop op einde oorlog in Midden-Oosten stuwt Wall Street

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street lieten maandag herstel zien, al moesten ze bij het slot een deel van de eerdere winsten weer inleveren. Beleggers reageerden positief op de opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over een pauze van de aanvallen door de Verenigde Staten op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen om ruimte te bieden voor onderhandelingen. Dat gaf handelaren hoop op een naderend einde van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft de olieprijzen opgedreven en de vrees voor een wereldwijde recessie aangewakkerd.

5 uur geleden
Werkgevers vragen leaserijders vaker goedkopere pomp op te zoeken

AMSTERDAM (ANP) - Vanwege de sterk gestegen brandstofprijzen vragen werkgevers steeds vaker aan leaserijders om bij goedkope tankstations te tanken in plaats van langs de snelweg. "Dat deden ze al, maar nu gebeurt dit nog vaker. Momenteel is het extra relevant", zegt een woordvoerster van Ayvens, de grootste leasemaatschappij van Nederland.

6 uur geleden
Groot deel visserij niet de zee op om hoge brandstofkosten

URK (ANP) - Een groot deel van de Nederlandse visserij blijft deze week binnen vanwege de hoge brandstofprijzen. Ruim de helft van de tientallen boomkorvissers, qua vangst de grootste categorie in de sector, gaat deze week niet de zee op omdat dit niet langer rendabel is. "Zo'n besluit is heel uitzonderlijk", zegt directeur Geert Meun van branchevereniging VisNed naar aanleiding van eerdere berichtgeving door De Telegraaf.

7 uur geleden
Veerdiensten overwegen prijsverhoging door hogere brandstofkosten

DEN HAAG (ANP) - Veerdiensten overwegen hun tarieven te verhogen of hun dienstregelingen in te perken vanwege de hogere prijzen voor brandstof. Dat zegt secretaris Erik van Toor van branchevereniging Veerdiensten Nederland. Onder de koepel vallen onder andere de veren van GVB in Amsterdam.

7 uur geleden
Farmaceuten zien concurrentiepositie 'iedere maand verslechteren'

DEN HAAG (ANP) - Nederland verliest op het gebied van nieuwe geneesmiddelen steeds meer terrein aan andere landen, ook binnen Europa. De van oorsprong sterke farmaceutische branche in ons land klaagt over lange, strenge en onvoorspelbare toelatingstrajecten, waardoor sommige medicijnen veel later of helemaal niet meer in ons land op de markt komen. "We zien dat de concurrentiepositie voor klinische studies iedere maand verslechtert", zegt Martijn Bax, directeur bij de Nederlandse locatie van AstraZeneca, tijdens een persbijeenkomst in Den Haag.

8 uur geleden