Boerenblokkade grensregio volgens expert grootste van laatste weken
ZOETERMEER (ANP) - De boerenblokkades op de grensovergangen tussen Nederland en België lijken internationaal gezien de schadelijkste te worden van de afgelopen weken. Volgens internationaal expert Elmer de Bruin van transportvereniging TLN zijn de geblokkeerde wegen tussen Rotterdam en Antwerpen ook Europees gezien belangrijke verkeersaders doordat ze de grote havens van de twee steden verbinden. De branchevereniging wil dat de politie de boeren van de weg haalt.
De schade voor de transportsector loopt door de blokkades flink op. Inclusief de verstorende protesten in Duitsland en Frankrijk van de afgelopen weken zijn de extra kosten voor vervoersbedrijven al in de honderdduizenden euro's gelopen, schat De Bruin. "Een stilstaande vrachtwagen kost ongeveer 100 euro per uur aan onder meer extra loon en verzekering. En met een rit uit het zuiden van Frankrijk is regelmatig tien tot vijftien uur vertraging opgelopen."
Vertragingen van vrachtwagens leiden ook tot problemen verder in de keten. "In de haven werken ze bijvoorbeeld met een strak tijdschema voor het laden en lossen van containers. Dat komt hierdoor ook in gevaar." Ook kunnen schappen in Nederland komend weekend volgens de expert deels leeg raken als de blokkade aanhoudt. In België zijn winkels vrijdag al niet helemaal bevoorraad.
De Bruin heeft niet het gevoel dat de A4, A16 en A67 in de grensregio weer snel open zullen zijn. "Maar dit moet echt niet het hele weekend nog duren, zoals de boeren wel van plan zijn. Wij hebben hier financieel heel veel last van. We zijn al in overleg met het ministerie en hebben gehoord dat de top van het ministerie het heel goed in de gaten houdt. We snappen de overweging om niet te willen escaleren, maar we hopen toch dat er zo snel mogelijk wordt opgetreden."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Nationale Politie heeft de kritische blik van Bits of Freedom gebruikt om de werkwijze aan te passen. Dat zei plaatsvervangend korpschef Wilbert Paulissen in een videoboodschap bij de uitreiking van de Big Brother Awards, de 'prijs' voor de grootste privacyschenders van 2025.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst belooft algoritmes op een meer verantwoorde manier toe te passen, na hiervoor te zijn berispt met een Big Brother Award. Maar de organisatie kan volgens een woordvoerder niet zonder algoritmes om miljarden euro's aan belastinginkomsten te kunnen controleren. "Wij gebruiken algoritmes en zullen die blijven gebruiken."
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Om te komen tot gezonde en schimmelvrije woningen voor alle Amsterdammers, is steun van het Rijk nodig. Dat schrijft woonwethouder Zita Pels aan de gemeenteraad.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 39-jarige Bob ter H., die wordt verdacht van het bedreigen van zanger Douwe Bob, is opnieuw opgepakt. De man was in afwachting van zijn strafzaak vrijgelaten, maar heeft de voorwaarden die daaraan waren verbonden overtreden. Dat bevestigt zijn advocaat Willem van Vliet na berichtgeving door het AD.
6 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Vier van de vijf verdachten in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, mogen de inhoudelijke behandeling van de strafzaak in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden aan het einde van de derde inleidende zitting laten weten, waarna applaus in de zittingszaal klonk.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 31-jarige Amsterdammer is dinsdag aangehouden voor het versturen van drugs via de post. Zijn voorarrest is vrijdag verlengd met twee weken, meldt het Openbaar Ministerie. De man zou zeker acht pakketten met in totaal ruim drie kilo harddrugs hebben verstuurd.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd) adviseert ouders en organisaties om kinderen voorlopig niet met speelzand te laten spelen, omdat er mogelijk te veel asbest in zit. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de VVD-bewindsvrouw dat ze een advies van meerdere deskundigen en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit onderschrijft.
7 uur geleden