Boeren vragen uitstel mest uitrijden en maisoogst om slecht weer
DEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO heeft de overheid om uitstel gevraagd voor het uitrijden van mest op grasland om de weersextremen van afgelopen najaar en dit jaar. Ook vinden de boeren de eis om alle mais voor 1 oktober van het land te halen niet realistisch.
Vanaf die datum moet een zogenoemd vanggewas zijn ingezaaid dat uitspoeling van stikstof naar het grondwater voorkomt. Maar volgens LTO is uitstel nodig. "Net zoals vorig jaar laat ook dit jaar zien dat de natuur zich niet laat sturen door een kalender. Door de neerslaghoeveelheden zijn gewassen later gepoot en gezaaid, en hebben ze een groeiachterstand opgelopen. Dit betekent automatisch dat het oogstmoment ook naar achter schuift."
De regels zijn bedoeld voor het verbeteren van de waterkwaliteit, een belofte die de Nederlandse regering eerder op Europees niveau heeft gedaan. Boeren die pas na 1 oktober oogsten, overtreden niet de wet, maar worden het jaar erna wel gekort op de hoeveelheid meststoffen die ze kunnen gebruiken. Dat kan uiteindelijk zorgen voor verschraling van de grond en mogelijk lagere opbrengsten, waarschuwden boeren eerder al met betrekking tot andere gewassen.
Eigen keuze
Voor het uitrijden van mest op grasland geldt een uiterste datum van 31 augustus. Maar door heel het land zijn weidegang en maaimomenten uitgesteld omdat veel grond lang onbegaanbaar was door de extreme regenval. De boeren willen daarom graag langer de tijd, zodat ze zelf het beste moment kunnen kiezen om de mest uit te rijden. "Grasland heeft de capaciteit om lang nutriƫnten te blijven opnemen, ook na 31 augustus", is de redenering.
Over deze zaken heeft LTO deze week overleg gehad met het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur. Daarbij is om begrip gevraagd. "LTO hoopt dat de minister hier flexibel mee om kan gaan en keuzes maakt die recht doen aan de overmachtssituatie die we dit jaar kennen", stelt de organisatie in een verklaring. LTO bepleit al langer dat de zogenoemde kalenderlandbouw bij andere akkerbouwgewassen volledig moet worden losgelaten.
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML rekent voor dit jaar op een hogere omzet dan eerder aangegeven. Het bedrijf profiteert van de forse investeringen van techbedrijven in nieuwe datacenters voor de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie. Daardoor is de vraag naar chips groter dan wat fabrikanten kunnen leveren. Tegelijkertijd houdt het Veldhovense bedrijf bij zijn nieuwe prognose rekening met gesprekken over nieuwe exportbeperkingen, meldt ASML bij zijn kwartaalcijfers.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het kabinet-Jetten gaat naar verwachting het doel van 15.000 extra woningen per jaar uit verbouwingen niet halen. Volgens een rapport van ING worden verbouwingen, zoals optoppingen en splitsingen, financieel steeds minder aantrekkelijk. Het woningtekort wordt daardoor nog lastiger terug te dringen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben de sancties tegen de centrale bank van Venezuela versoepeld. Het wordt partijen toegestaan om transacties uit te voeren met de centrale bank in het Zuid-Amerikaanse land.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met plussen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren optimistisch dat vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran mogelijk weer worden hervat.
9 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Piloten van het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breiden hun staking uit. Ze leggen donderdag en vrijdag ook het werk neer, nadat er maandag en dinsdag al werd gestaakt. Vakbond Cockpit kondigde dit aan. Honderden vluchten in Duitsland werden deze week geannuleerd door de tweedaagse pilotenstaking.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het geopolitieke belang van de Rotterdamse haven is lang onderschat geweest. Dat zei staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk op het Havencongres Rotterdam. Volgens hem is er nu meer urgentie. In de haven is eind vorig jaar een terrein gereserveerd waar militair materieel kan worden overgeslagen.
12 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault gaat het aantal ingenieursbanen de komende twee jaar tot 20 procent verminderen. Daarmee wil de autofabrikant de organisatie stroomlijnen onder druk van toenemende concurrentie, vooral uit China.
12 uur geleden