
Boeren vragen uitstel mest uitrijden en maisoogst om slecht weer
DEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO heeft de overheid om uitstel gevraagd voor het uitrijden van mest op grasland om de weersextremen van afgelopen najaar en dit jaar. Ook vinden de boeren de eis om alle mais voor 1 oktober van het land te halen niet realistisch.
Vanaf die datum moet een zogenoemd vanggewas zijn ingezaaid dat uitspoeling van stikstof naar het grondwater voorkomt. Maar volgens LTO is uitstel nodig. "Net zoals vorig jaar laat ook dit jaar zien dat de natuur zich niet laat sturen door een kalender. Door de neerslaghoeveelheden zijn gewassen later gepoot en gezaaid, en hebben ze een groeiachterstand opgelopen. Dit betekent automatisch dat het oogstmoment ook naar achter schuift."
De regels zijn bedoeld voor het verbeteren van de waterkwaliteit, een belofte die de Nederlandse regering eerder op Europees niveau heeft gedaan. Boeren die pas na 1 oktober oogsten, overtreden niet de wet, maar worden het jaar erna wel gekort op de hoeveelheid meststoffen die ze kunnen gebruiken. Dat kan uiteindelijk zorgen voor verschraling van de grond en mogelijk lagere opbrengsten, waarschuwden boeren eerder al met betrekking tot andere gewassen.
Eigen keuze
Voor het uitrijden van mest op grasland geldt een uiterste datum van 31 augustus. Maar door heel het land zijn weidegang en maaimomenten uitgesteld omdat veel grond lang onbegaanbaar was door de extreme regenval. De boeren willen daarom graag langer de tijd, zodat ze zelf het beste moment kunnen kiezen om de mest uit te rijden. "Grasland heeft de capaciteit om lang nutriënten te blijven opnemen, ook na 31 augustus", is de redenering.
Over deze zaken heeft LTO deze week overleg gehad met het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur. Daarbij is om begrip gevraagd. "LTO hoopt dat de minister hier flexibel mee om kan gaan en keuzes maakt die recht doen aan de overmachtssituatie die we dit jaar kennen", stelt de organisatie in een verklaring. LTO bepleit al langer dat de zogenoemde kalenderlandbouw bij andere akkerbouwgewassen volledig moet worden losgelaten.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - TikTok wordt in de Verenigde Staten mogelijk gekocht door een consortium van bedrijven met onder meer softwarebedrijf Oracle. Het populaire socialemediaplatform kan dan blijven bestaan in de VS als het maandag bereikte 'raamwerkakkoord' is afgerond. Dit melden ingewijden aan CBS News.
29 minuten geledenUTRECHT (ANP) - ProRail heeft een stap gezet richting het herstel van viaducten op de hogesnelheidslijn (HSL) tussen Schiphol en Rotterdam. Door problemen met het ontwerp moeten treinen noodgedwongen langzamer over een aantal viaducten. De spoorwegbeheerder heeft nu drie ingenieursbedrijven de opdracht gegeven om ontwerpen te maken voor het herstel van negen viaducten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag licht omhoog. Beleggers deden het rustig aan na de stevige opmars een dag eerder en houden met een schuin oog de begrotingsplannen van het kabinet in de gaten, die op Prinsjesdag worden gepresenteerd. De aandacht gaat verder vooral uit naar de Verenigde Staten, waar de Amerikaanse Federal Reserve begint aan de tweedaagse rentevergadering. De verwachting dat de centrale bank woensdag de leenkosten in de grootste economie ter wereld gaat verlagen, zorgde maandag voor nieuwe recordstanden op Wall Street.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De tijdelijke financieel topman van Unilever, Srinivas Phatak, vervult die rol voortaan permanent. Het bedrijf achter Axe, Knorr en Dove heeft hem formeel benoemd tot hoogste financiële baas van het Britse concern. Hij treedt ook onmiddellijk toe tot het uitvoerend bestuur van Unilever.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De productie van olie en gas uit bestaande velden daalt sterker dan verwacht. Dat meldt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een rapport. Volgens het IEA gaat vooral de productie bij bestaande offshorevelden en bij schalieprojecten sterker omlaag. Nieuwe investeringen zullen daarom nodig zijn om de productie op peil te houden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse toezichthouder voor financiële markten SEC geeft prioriteit aan een voorstel van president Donald Trump om de verplichte kwartaalrapportages voor beursgenoteerde bedrijven af te schaffen. De beurswaakhond zegt Trumps voorstel uit te voeren om de "onnodige regeldruk op bedrijven verder te verminderen".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft met een nipte meerderheid gestemd om Trump-adviseur Stephan Miran te benoemen als bestuurslid van de Federal Reserve. De stemming in de door Republikeinen gecontroleerde Senaat eindigde in 48-47.
7 uur geleden