Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boeren vragen politiek om beleid dat haalbaar is voor boerenerf

Boeren vragen politiek om beleid dat haalbaar is voor boerenerf

NIJKERK (ANP) - Het landbouwbeleid moet "terug naar de tekentafel" om het haalbaar te maken voor de praktijk van het boerenerf. Dat is de boodschap die land- en tuinbouworganisatie LTO donderdagavond probeerde over te brengen aan de Nederlandse politiek. Op een boerencongres in Nijkerk kwamen honderden LTO-leden bijeen om hierover het gesprek aan te gaan met Tweede Kamerleden.

Volgens de boeren stapelen de nieuwe regels zich op. "NV-gebieden, bufferstroken, kalenderlandbouw, het verlies van derogatie. De inkt van een maatregel is nog niet opgedroogd of er wordt weer een nieuwe aan toegevoegd", staat in een manifest dat de lobbyclub speciaal voor deze avond maakte.

LTO heeft enkele eisen opgesteld waaraan het landbouwbeleid van een nieuw kabinet zou moeten voldoen. Belangrijk voor de boeren is dat er straks bij het maken van nieuwe maatregelen standaard een zogeheten verdienvermogen-toets plaatsvindt waarbij de overheid eerst doorrekent wat elke nieuwe stap precies op bedrijfsniveau zou betekenen. Ook wil LTO dat voedselzekerheid een centrale pijler wordt van een Europese landbouwvisie.

'Codenaam Mozart'

In de loop van de avond benadrukten tal van boeren, met soms emotionele betogen, dat het beleid van de overheid grote financiële gevolgen voor hen heeft. "Er moet nu iets aan worden gedaan", zo klonk het. Ook waren er sprekers die de noodzaak van bepaalde maatregelen, of de rechtvaardigheid daarvan, ter discussie stelden.

LTO-directeur Hans Van den Heuvel merkte op dat in Den Haag eigenlijk "een codenaam Mozart" nodig is om de land- en tuinbouw voor Nederland te behouden. Daarbij verwees hij naar de deze week uitgelekte inspanningen om chipmachinemaker ASML te behouden, onder de codenaam Beethoven.

Reacties politici

Aanwezige Kamerleden reageerden met opmerkingen dat ze de eisen van de boeren begrijpen. Vooral BBB-leider Caroline van der Plas greep de kans aan om dit te benadrukken. "Dit is volledig in lijn met wat de BBB eigenlijk ook vindt en ziet." Van der Plas was maar kort aanwezig. Ze liet zich voor een deel van het programma vervangen door fractielid Cor Pierik.

Sommige politici lieten ook andere geluiden horen. Laura Bromet van GroenLinks-PvdA wees op het Klimaatakkoord van Parijs. "Daar zou ook de agrarische sector mee aan de slag moeten." Uitspraken van haar leverden in de loop van de avond ook boegeroep op in de zaal. Bromet zei wel dat de overheid boeren met maatregelen zou moeten helpen om doelstellingen te kunnen halen. "Simpele oplossingen bestaan niet", moest ze ook erkennen.

Meer uit Financieel

VS staan beperkte toegang tot AI-model van Anthropic toe

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.

35 minuten geleden
Ook ChatGPT-maker beperkt toegang tot nieuwe AI op vraag van VS

SAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.

7 uur geleden
Kleine minnen op Wall Street, Apple toont wat herstel

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.

11 uur geleden
Trump dreigt Europa met heffingen om belasting digitale diensten

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Europese landen invoerheffingen van 100 procent op te leggen als die een belasting op digitale diensten van Amerikaanse techbedrijven invoeren. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.

14 uur geleden
Nieuwe raad van toezicht bij vakbond FNV

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft een nieuwe raad van toezicht. De Bondsraad van FNV heeft vrijdag ingestemd met die nieuwe raad, die daardoor direct van start kan gaan. Met die stap neemt ook de huidige raad van toezicht, onder wie de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts, rond 1 juli afscheid.

15 uur geleden
AEX-index sluit met verlies, chipbedrijven bij dalers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies gesloten. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden bij de dalers op het Damrak. Ook Shell was een verliezer door een daling van de olieprijzen.

16 uur geleden
Zorgen over techsector drukken stemming op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag overwegend met verlies aan de handelsdag begonnen. Een uitverkoop van techaandelen zorgde voor minnen op Wall Street. Techbeurs Nasdaq is daarmee mogelijk op weg naar de vijfde dag met verlies op rij. Beleggers lijken bezorgd over aangekondigde prijsstijgingen van Apple en Microsoft. Ook drukt het nieuws dat OpenAI zijn beursgang mogelijk uitstelt tot volgend jaar het sentiment.

18 uur geleden