Boeren vol emoties bij gesprek in provinciehuis Groningen
GRONINGEN (ANP) - Een groep boeren heeft vrijdagmiddag in het provinciehuis in Groningen in een bijeenkomst vol emoties de problemen van het boerenbestaan besproken met landbouwgedeputeerde Henk Emmens. "Boeren verdienen bijna niets meer tegenwoordig, dat is de strekking van het verhaal", vertelt de bestuurder die namens de BBB in het college zit.
"Het was een heel emotionele bijeenkomst, soms tot tranen toe. Niet gemoedelijk, maar er was ook geen vijandige sfeer. Het ging over emoties, over bestaansrecht, over inkomen, verdienvermogen en de toekomst van de boer zelf", vat Emmens samen. "Worden we nog wel gewaardeerd, hebben we straks nog wel genoeg voedsel in Nederland?" zijn vragen waar de boeren volgens Emmens ook mee kampen.
Het betrof boeren van een zogenoemde trekkergroep, die donderdagavond met ruim tien tractoren Groningen waren binnengereden om een manifest met zorgen en eisen aan te bieden. Emmens nam het pamflet in ontvangst en nodigde hen uit voor een gesprek. Ze kwamen vrijdag zoals gevraagd met één tractor, waarvoor de gedeputeerde ze complimenteert.
Eisen manifest
Veel van de eisen in het manifest gaan over maatregelen die door de landelijke en Europese politiek zijn vastgesteld. "De kromme regelgeving rond mest is een van de problemen waar de landbouw tegenaan loopt", aldus Emmens. Hij wil dit en andere zaken samen met andere provincies aankaarten in Den Haag en Brussel.
Maar ook de aanpak van het landelijk gebied in de provincie zit de boeren dwars. "Sommigen hebben überhaupt geen toekomst binnen de huidige wet- en regelgeving. Je moet je afvragen hoe dat verder moet", zegt de gedeputeerde. "Dat gaat op een gegeven moment mislopen."
Aanhoren zorgen
Toezeggingen kon Emmens niet doen, het ging hem vooral om het (opnieuw) aanhoren van de zorgen. Hij beloofde wel in gesprek te blijven met de boeren. "Bel ons op, we houden de lijntjes kort", gaf hij hun mee. Hij tekende aan dat boeren in Groningen vergeleken met de andere provincies misschien wel de minste problemen hebben, omdat er relatief weinig beschermde natuurgebieden zijn.
Signalen dat boeren zouden overwegen na blokkades bij de grens met België ook actie te voeren bij de grens met Duitsland in Groningen en Drenthe heeft Emmens niet gehoord.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
7 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
8 uur geleden