Boeren vol emoties bij gesprek in provinciehuis Groningen
GRONINGEN (ANP) - Een groep boeren heeft vrijdagmiddag in het provinciehuis in Groningen in een bijeenkomst vol emoties de problemen van het boerenbestaan besproken met landbouwgedeputeerde Henk Emmens. "Boeren verdienen bijna niets meer tegenwoordig, dat is de strekking van het verhaal", vertelt de bestuurder die namens de BBB in het college zit.
"Het was een heel emotionele bijeenkomst, soms tot tranen toe. Niet gemoedelijk, maar er was ook geen vijandige sfeer. Het ging over emoties, over bestaansrecht, over inkomen, verdienvermogen en de toekomst van de boer zelf", vat Emmens samen. "Worden we nog wel gewaardeerd, hebben we straks nog wel genoeg voedsel in Nederland?" zijn vragen waar de boeren volgens Emmens ook mee kampen.
Het betrof boeren van een zogenoemde trekkergroep, die donderdagavond met ruim tien tractoren Groningen waren binnengereden om een manifest met zorgen en eisen aan te bieden. Emmens nam het pamflet in ontvangst en nodigde hen uit voor een gesprek. Ze kwamen vrijdag zoals gevraagd met één tractor, waarvoor de gedeputeerde ze complimenteert.
Eisen manifest
Veel van de eisen in het manifest gaan over maatregelen die door de landelijke en Europese politiek zijn vastgesteld. "De kromme regelgeving rond mest is een van de problemen waar de landbouw tegenaan loopt", aldus Emmens. Hij wil dit en andere zaken samen met andere provincies aankaarten in Den Haag en Brussel.
Maar ook de aanpak van het landelijk gebied in de provincie zit de boeren dwars. "Sommigen hebben überhaupt geen toekomst binnen de huidige wet- en regelgeving. Je moet je afvragen hoe dat verder moet", zegt de gedeputeerde. "Dat gaat op een gegeven moment mislopen."
Aanhoren zorgen
Toezeggingen kon Emmens niet doen, het ging hem vooral om het (opnieuw) aanhoren van de zorgen. Hij beloofde wel in gesprek te blijven met de boeren. "Bel ons op, we houden de lijntjes kort", gaf hij hun mee. Hij tekende aan dat boeren in Groningen vergeleken met de andere provincies misschien wel de minste problemen hebben, omdat er relatief weinig beschermde natuurgebieden zijn.
Signalen dat boeren zouden overwegen na blokkades bij de grens met België ook actie te voeren bij de grens met Duitsland in Groningen en Drenthe heeft Emmens niet gehoord.
Meer uit Binnenland
LAS PALMAS (ANP/AFP) - Het vliegtuig dat meewerkt aan de evacuatie van vermoedelijke hantapatiënten dat een tussenlanding moest maken op Gran Canaria kampt met technische problemen. Spaanse media melden op basis van regeringsbronnen dat een van de systemen aan boord niet goed bleek te werken. Het ministerie zegt tegen persbureau AFP dat er zelfs een nieuw vliegtuig nodig is voor het transport.
15 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - De eerste medische evacuatievlucht vanuit het Kaapverdische Praia is woensdagavond rond 19.50 uur geland op Schiphol, zag een ANP-verslaggever. Wie precies aan boord waren van het toestel is niet bekend. In totaal zijn woensdag drie opvarenden van het cruiseschip MV Hondius met twee vluchten naar Nederland vertrokken, waarvan dit er een was.
41 minuten geledenWEESP (ANP) - Het explosief dat woensdagmiddag bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp werd gevonden, is een 500-ponder, een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. Dat meldt een woordvoerder van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). Het gebied eromheen is afgezet en wordt naar verwachting rond 17.15 uur weer vrijgegeven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zeven Nederlandse universiteiten zijn geraakt door een cyberaanval op Instructure, het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas. Koepelorganisatie Universiteiten van Nederland (UNL) meldt dat het gaat om de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit Amsterdam, de Erasmus Universiteit Rotterdam, Tilburg University, de Technische Universiteit Eindhoven, Universiteit Maastricht en Universiteit Twente. De universiteiten meldden eerder woensdag dat Instructure hun heeft laten weten dat hun Canvas-omgevingen zijn getroffen.
4 uur geledenWEESP (ANP) - Bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp is een explosief gevonden. Het gebied eromheen is afgezet, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. NS meldt dat het gaat om een bom uit de Tweede Wereldoorlog die onschadelijk moet worden gemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechter heeft woensdag besloten dat de overheid de overeenkomst met IT-dienstverlener Solvinity mag verlengen. Drie burgers waren naar de rechter gestapt om verlenging te voorkomen, omdat zij zich zorgen maken over de voorgenomen overname van het Nederlandse bedrijf Solvinity door een Amerikaans bedrijf.
4 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Zwolle vier jaar geëist tegen de 35-jarige Sana C., waarvan een jaar voorwaardelijk. De uit Woerden afkomstige vrouw heeft bekend dat zij als medewerkster van de rechtbank in Amsterdam gegevens uit de systemen voor geld heeft verkocht. Daarnaast zou ze een man voor bijna een ton hebben afgeperst, over een periode van twee jaar.
5 uur geleden