Boeren vol emoties bij gesprek in provinciehuis Groningen
GRONINGEN (ANP) - Een groep boeren heeft vrijdagmiddag in het provinciehuis in Groningen in een bijeenkomst vol emoties de problemen van het boerenbestaan besproken met landbouwgedeputeerde Henk Emmens. "Boeren verdienen bijna niets meer tegenwoordig, dat is de strekking van het verhaal", vertelt de bestuurder die namens de BBB in het college zit.
"Het was een heel emotionele bijeenkomst, soms tot tranen toe. Niet gemoedelijk, maar er was ook geen vijandige sfeer. Het ging over emoties, over bestaansrecht, over inkomen, verdienvermogen en de toekomst van de boer zelf", vat Emmens samen. "Worden we nog wel gewaardeerd, hebben we straks nog wel genoeg voedsel in Nederland?" zijn vragen waar de boeren volgens Emmens ook mee kampen.
Het betrof boeren van een zogenoemde trekkergroep, die donderdagavond met ruim tien tractoren Groningen waren binnengereden om een manifest met zorgen en eisen aan te bieden. Emmens nam het pamflet in ontvangst en nodigde hen uit voor een gesprek. Ze kwamen vrijdag zoals gevraagd met één tractor, waarvoor de gedeputeerde ze complimenteert.
Eisen manifest
Veel van de eisen in het manifest gaan over maatregelen die door de landelijke en Europese politiek zijn vastgesteld. "De kromme regelgeving rond mest is een van de problemen waar de landbouw tegenaan loopt", aldus Emmens. Hij wil dit en andere zaken samen met andere provincies aankaarten in Den Haag en Brussel.
Maar ook de aanpak van het landelijk gebied in de provincie zit de boeren dwars. "Sommigen hebben überhaupt geen toekomst binnen de huidige wet- en regelgeving. Je moet je afvragen hoe dat verder moet", zegt de gedeputeerde. "Dat gaat op een gegeven moment mislopen."
Aanhoren zorgen
Toezeggingen kon Emmens niet doen, het ging hem vooral om het (opnieuw) aanhoren van de zorgen. Hij beloofde wel in gesprek te blijven met de boeren. "Bel ons op, we houden de lijntjes kort", gaf hij hun mee. Hij tekende aan dat boeren in Groningen vergeleken met de andere provincies misschien wel de minste problemen hebben, omdat er relatief weinig beschermde natuurgebieden zijn.
Signalen dat boeren zouden overwegen na blokkades bij de grens met België ook actie te voeren bij de grens met Duitsland in Groningen en Drenthe heeft Emmens niet gehoord.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De bestuurder van de joodse school Cheider in Amsterdam, Herman Loonstein, is "zeer teleurgesteld" na het gesprek met minister-president Rob Jetten maandagmiddag. Jetten had vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap uitgenodigd na de recente aanslagen op een synagoge in Rotterdam en de joodse school in Amsterdam.
14 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël waarschuwt voor de nieuwe groep die de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor explosies en brandstichting bij Joodse doelen in Europa, waaronder in Nederland. De autoriteiten stellen volgens media als de krant Haaretz dat beelden van incidenten worden verspreid via pro-Iraanse kanalen op sociale media. Die kanalen worden gelinkt aan bijvoorbeeld de Iraanse Revolutionaire Garde of het pro-Iraanse Hezbollah in Libanon.
55 minuten geledenROERMOND (ANP) - De Commissie Mijnbouwschade heeft tot nu toe 226 schademeldingen binnengekregen na de dubbele aardbeving in de buurt van Assen afgelopen weekend. Dat laat een woordvoerder weten. Zondag stond de teller bij de commissie nog op 132.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De moeder van Natalee Holloway heeft in Nederland aangifte gedaan tegen Joran van der Sloot voor de dood van haar dochter. Advocaat Annemiek van Spanje meldt dat met deze aangifte de Nederlandse autoriteiten wordt verzocht om Van der Sloot alsnog te vervolgen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een kantorencomplex op de Zuidas in Amsterdam is in de nacht van zondag op maandag een explosie geweest. Dat bevestigt de politie. Op sociale media gaat een niet-geverifieerde video rond van een ontploffing bij een gebouw dat lijkt op het kantorencomplex. Bij de eerdere aanslagen op een joodse school in Amsterdam en bij de synagoge in Rotterdam ging een soortgelijke video rond.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) start naar aanleiding van de explosie in de binnenstad van Utrecht in januari een onderzoek naar de risico's van aardgasexplosies. De raad zegt niet te weten of de explosie in Utrecht ook een gasexplosie was. "Het onderzoek van het Openbaar Ministerie loopt nog", laat een woordvoerder van de OVV weten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten in de grensregio's hebben bovengemiddeld vaak last van problemen rond drugs- en wapenhandel en uitbuiting. Dat meldt RTL Nieuws op basis van eigen onderzoek naar ondermijnende criminaliteit in 336 Nederlandse gemeenten. De problemen zijn het grootst in het Limburgse Heerlen.
7 uur geleden