Boeren voelen grote afstand tot Den Haag in gesprek met Rutte
LEUDAL (ANP) - Premier Mark Rutte is maandag in gesprek gegaan met boeren uit Limburg bij een veehouder in de gemeente Leudal, tussen Weert en Roermond. De boeren gaven in het gesprek aan een grote afstand te voelen tussen politiek Den Haag en het platteland. Rutte noemt die kritiek terecht.
"Ze staan niet in de praktijk", zegt boer Thieu Bongers over politici in Den Haag. "Ze hebben geen kennis van zaken uit de praktijk", voegt zijn vrouw daaraan toe. Rutte kwam op de veehouderij van Bongers praten met boeren uit de regio. Volgens collega-melkveehouder Leon Lacroix is van een papieren werkelijkheid niet eens sprake in Den Haag: "Dat ís tenminste nog een werkelijkheid."
Rutte begrijpt "totaal" dat er een kloof wordt gevoeld. Maar waar dat aan ligt "kan ik zo snel niet analyseren", aldus de premier. "Het belangrijkste is dat die gesprekken nu op gang zijn." Hij sprak vorige week al met kritische boeren in Leusden. Na de zomerstop van het parlement gaat het kabinet onder leiding van Johan Remkes in gesprek met boerenorganisaties, zo is het idee, hoewel veel agrarische clubs niet met Remkes om de tafel willen.
Positief gesprek
Thieu Bongers, ook gemeenteraadslid van het CDA, sprak van een "positief gesprek, maar wat ermee gaat gebeuren is de vraag". Karin Bongers noemde het "fijn" dat ze haar frustraties kon uiten tegenover de minister-president. Bongers heeft 120 koeien en doet ook aan natuurbeheer. Hij vindt dat het kabinet het stikstofprobleem over de boeren heeft "uitgestort", terwijl hij graag deel van de oplossing had willen zijn.
De boeren waren onder meer ontstemd over de stikstofkaart, waarop per gebied staat met welke hoeveelheid de stikstof omlaag zou moeten. Provincies krijgen een jaar de tijd om dit in te vullen, en krijgen ruimte van Den Haag. Maar veel boeren met een boerderij in gebieden met een hoog verminderingsdoel, vrezen door die stikstofkaart voor hun toekomst.
"Ik verdedig het", zegt Rutte over het stikstofkaartje. "Je moet een startpunt hebben." Maar hij erkent dat het kabinet beter had moeten communiceren dat het beleid per gebied niet vaststaat.
Meer uit Binnenland
WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse militair van de speciale eenheden is donderdag opgepakt omdat hij zou hebben gewed op het vertrek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro, kort voordat diens gevangenneming bekend werd. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Justitie.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
13 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
14 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
14 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
14 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
14 uur geleden