
Boeren trakteren op de Dam
AMSTERDAM (ANP) - Tientallen boeren bieden vrijdag hun producten aan tijdens een protestbrunch op de Dam en het Rokin in Amsterdam. Ze trakteren de voorbijgangers om aandacht te vragen voor de problemen waar ze mee kampen, zoals de stikstofkwestie. "Vandaag geven we alles weg", zei Ronne Smolders, boerin en bestuurder van organisator Agractie Nederland. "Want de boeren zijn trots op deze producten."
De broodjes, melk, cake, kaas en fruit vinden gretig aftrek. "We hebben 4000 krentenbollen gebakken en hebben 1200 plakken kaas meegenomen", zeggen twee boerinnen uit Lunteren. Mensen reageren positief op de actie, merken ze. "We laten hiermee zien dat je echt niet zonder de boer kunt."
Even verderop worden kalfsburgers gebakken. Daar ligt ook een flinke voorraad. "3000 stuks", zeggen de medewerkers van vleesleverancier VanDrie Group. "Dat zijn er helaas niet genoeg voor iedereen."
Smolders zei te hopen dat er een gesprek ontstaat tussen de boeren en de voorbijgangers, onder wie ook veel toeristen. "Stel vragen en luister naar elkaar. Laat vandaag vooral in het teken staan van verbinding."
Op en rond de Dam mochten van de gemeente 25 tractoren staan. Het zijn er iets meer geworden, maar de aankomst ervan in de vroege ochtend leidde niet tot problemen. Bij de tractoren staan protestborden met teksten als 'No farmers no food' en 'Laat boeren boeren'. Vanwege de regen staan er wat partytenten om te schuilen en heaters om warm te blijven.
Ook hebben de boeren een paar koeien, konijnen, schapen en een pony meegebracht. Agractie Nederland had vooraf gezegd zo'n 15.000 mensen te verwachten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het slachtoffer van een dodelijke schietpartij donderdag in Rijswijk (Zuid-Holland) is een 41-jarige man uit Turkije, meldt de politie. De man zou bij een hotel van dichtbij zijn neergeschoten.
2 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Het slachtoffer van de schietpartij donderdag in Rijswijk is overleden, meldt de politie. Het incident gebeurde 's middags bij een hotel aan de Van Vredenburchweg in het park Overvoorde.
6 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het warme lenteweer van donderdag heeft geen datumwarmterecord opgeleverd, meldt weerbureau Weeronline. Wel is met 27,4 graden in De Bilt en 29,5 graden in het Zeeuwse Westdorpe 1 mei de warmste dag tot nu toe dit jaar.
7 uur geledenRIJSWIJK(ANP) - In Rijswijk (Zuid-Holland) heeft donderdag een schietpartij plaatsgevonden, laat de politie weten. Daarbij is een slachtoffer gevallen, zegt een woordvoerster van de politie. Maar die kan niet zeggen hoe het slachtoffer eraan toe is.
8 uur geledenZWOLLE (ANP) - Aanvankelijk had het gezin van de overleden topchef Jonnie Boer te kennen gegeven niet bij het afscheid voor genodigden te zijn, dat donderdagmiddag in Boers Zwolse restaurant De Librije plaatsvond. Maar nadat vele honderden mensen langs de kist van de overleden topkok waren gelopen, kwamen Thérèse Boer en de kinderen Jimmie en Isabelle toch langs.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Recreatieverkeer zorgt voor drukte op de wegen naar onder meer de kustplaatsen. Volgens de ANWB is het donderdagmiddag in Zeeland erg druk doordat veel Duitsers en Belgen vrij zijn. Ook gaat er op deze zonnige dag veel verkeer richting Zandvoort.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het mooie weer trekt mensen naar het strand en dat zorgt ervoor dat de parkeerplaatsen bij Kijkduin en Scheveningen snel vollopen. De gemeente Den Haag roept daarom via X op met de fiets, (deel)scooter of het openbaar vervoer naar de kust te reizen.
11 uur geleden