Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boeren mogen bevoorrading supermarkten niet platleggen

Boeren mogen bevoorrading supermarkten niet platleggen

LELYSTAD (ANP) - Actiegroep Farmers Defence Force mag woensdag niet de bevoorrading van supermarkten platleggen. Dat oordeelt de voorzieningenrechter van de rechtbank in Lelystad in een kort geding dat was aangespannen door het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). De boeren mogen wel actievoeren, maar het blokkeren van distributiecentra is verboden. Als ze dat wel doen, moeten ze een dwangsom van 100.000 euro per locatie betalen.

De brancheorganisatie stapte naar de rechter na berichten dat de actiegroep van boeren de bevoorrading van supermarkten in de week voor kerst wilden platleggen. Farmers Defence Force ontkende maandag tijdens de zitting dat ze de centra willen blokkeren, maar hebben wel "dynamische" acties aangekondigd die zich richten op de supermarktbranche.

Het CBL durfde er niet op te vertrouwen dat de honderden vrachtwagens die dagelijks af- en aanrijden bij de distributiecentra niet worden gehinderd en vroeg de rechter een verbod met een dwangsom van 5 miljoen euro per overtreding. Het CBL vreesde voor miljoenen euro's schade als distributiecentra worden geblokkeerd in de drukke week voor kerst.

Hinder niet te voorkomen

Dat er bij de aangekondigde acties enige hinder kan ontstaan, is volgens de rechter niet te voorkomen. Een verbod op het veroorzaken van hinder komt er dan ook niet, omdat dit feitelijk zou neerkomen op een verbod om te demonstreren, staat in het vonnis. De boeren mogen echter geen acties houden die ertoe leiden dat distributie niet meer mogelijk is. De rechter vindt de gevolgen hiervan te groot. Niet alleen supermarkten, maar ook derden zoals zorginstellingen, zouden door blokkades gedupeerd raken.

De boeren zijn het niet eens met het kabinetsbeleid inzake de stikstofuitstoot en PFAS-normen en willen bij de supermarktbranche een beter verdienmodel afdwingen. De actiegroep zei tijdens de zitting dat de boeren woensdag van plaats naar plaats willen trekken.

Meer uit Binnenland

Nederlandse boot vertrokken om aan te sluiten bij vloot naar Gaza

MILOS (ANP) - Een Nederlandse boot is woensdag samen met vijf andere boten vanaf het Griekse eiland Milos vertrokken om zich aan te sluiten bij de Global Sumud Flotilla (GSF). Dat is een vloot met hulpgoederen die onderweg is naar Gaza. De ongeveer twintig boten worden bemand door pro-Palestijnse activisten, onder wie Greta Thunberg.

2 uur geleden
Doden in Alkmaar niet door toedoen derden om het leven gekomen

ALKMAAR (ANP) - De drie doden die woensdag werden aangetroffen in een woning aan de Stikkelwaard in Alkmaar zijn niet door toedoen van derden om het leven gekomen, meldt de politie op basis van onderzoek. "Er zijn geen aanwijzingen dat er anderen bij betrokken waren." Waardoor de drie dan wel zijn overleden, is niet bekendgemaakt.

2 uur geleden
OM eist werkstraffen en geldboete tegen klimaatactivisten

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag vijf werkstraffen en een geldboete geëist tegen klimaatactivisten, voor uiteenlopende vergrijpen die volgens de officier van justitie niet vallen onder hun demonstratierecht. De hoogste werkstraf die de officier van de rechtbank verlangt, is 120 uur voor een activist die twee keer werd betrapt op het bekladden van een muur langs de A12 in Den Haag en op het blokkeren van het verkeer op diezelfde weg.

2 uur geleden
Lading cocaïne gevonden bij controle in haven Vlissingen

VLISSINGEN (ANP) - Bij een controle in de haven van Vlissingen heeft de douane vorige week donderdag 1001 kilo cocaïne gevonden. De drugs zaten in een lading fruit vanuit Ecuador, meldt het Openbaar Ministerie.

4 uur geleden
Woningen Heerlen ontruimd om vondst mogelijk explosief

HEERLEN (ANP) - Vanwege de vondst van een mogelijk explosief in een woning aan de Corneliuslaan in Heerlen worden enkele woningen in die straat ontruimd. Dat melden de hulpdiensten.

4 uur geleden
Drie doden aangetroffen in woning Alkmaar

ALKMAAR (ANP) - In een woning aan de Stikkelwaard in Alkmaar zijn woensdag drie doden aangetroffen. Dat meldt de politie, die ook zegt op dit moment nog rekening te houden met alle mogelijke scenario's.

5 uur geleden
KLM: grondpersoneel werkt weer, wel vertragingen komende dagen

SCHIPHOL (ANP) - De actie van het grondpersoneel van KLM is woensdag "naar omstandigheden goed verlopen", meldt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij. Ondanks het annuleren van ongeveer honderd vluchten kon een deel van de vluchten volgens haar nog gewoon doorgaan omdat veel grondmedewerkers doorwerkten. Reizigers die vliegen met KLM moeten de komende dagen nog wel rekening houden met vertragingen.

7 uur geleden