Boeren in gesprek met Barneveld voor groot stikstofprotest
BARNEVELD (ANP) - Het aangekondigde boerenprotest tegen de stikstofplannen van het kabinet moet volgende week plaatsvinden in de Gelderse Vallei. De organiserende boerenorganisaties hebben daar een gesprek over gehad met de gemeente Barneveld. Er is volgens een gemeentewoordvoerster echter nog geen officiële aanvraag gedaan voor een demonstratie.
Onder meer Agractie, LTO Nederland en Farmers Defence Force (FDF) zijn bij de protestactie betrokken. Die zou in eerste instantie komende woensdag plaatsvinden in Den Haag, maar is verplaatst naar het midden van het land. Volgens FDF heeft een boer in Barneveld zijn weiland beschikbaar gesteld voor de demonstratie. Daar zou plaats zijn voor wel 20.000 demonstranten.
Veel actievoerende boeren zullen volgens FDF met de tractor naar Barneveld komen. Dat veroorzaakt hinder voor het andere verkeer. De actievoerders overleggen nog met de politie en de gemeente over de te nemen routes. De boeren hebben een voorkeur voor de snelwegen A1 en A30, omdat op de kleinere wegen rond Barneveld ook veel fietsverkeer rijdt.
Welwillend
De gemeente Barneveld zegt welwillend tegenover een demonstratie te staan. "Er is een goed gesprek met de boeren geweest", aldus een woordvoerster van de gemeente. De actievoerders moeten hun definitieve plan nog indienen bij de gemeente, die vervolgens besluit of er toestemming gegeven kan worden.
Kalverhouder en LTO-bestuurder Wim Brouwer zegt volgende week woensdag duizenden mensen te verwachten. De actie moet volgens hem minstens zo groot worden als die in Den Haag in 2019, toen boeren naar de Hofstad kwamen om te protesteren tegen de stikstofregels.
Stikstofplan
De boerenactieclubs zijn ontstemd over het stikstofplan dat minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof) vorige week bekendmaakte. De uitstoot moet fors omlaag zodat de natuur kan herstellen, en dat heeft grote gevolgen voor boeren. Volgens de doelstellingen van het kabinet moet de stikstofuitstoot in de Gelderse Vallei, Noord-Brabant en Limburg met meer dan de helft worden teruggebracht. Volgens de boeren kloppen tal van gebruikte berekeningen in het plan niet. Zij gaan deskundigen inhuren om nieuwe berekeningen te maken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Er komt voorlopig geen extra toeslag op pakketjes van buiten de Europese Unie, met name uit China. Dat meldt demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Financiën, BBB) aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag anderhalf jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen John B. (33) uit Raalte voor het in brand steken van een politieauto op de Koekamplaan, aan de rand van het Malieveld in Den Haag op 20 september. Toen liep een anti-immigratieprotest uit op rellen. B. is aangehouden op 9 december en zit sinds die tijd vast.
3 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - De Geuzenpenning, een prijs voor vrijheidsstrijders en mensenrechtenactivisten, gaat dit jaar naar de burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Gergely Karácsony is een belangrijke tegenstander van de rechts-populistische premier van Hongarije, Viktor Orbán.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.
6 uur geleden