
Boeren en tuinders kritisch over Europees landbouwakkoord
DEN HAAG (ANP) - Boeren en tuinders zijn kritisch over het nieuwe Europese landbouwakkoord. Er worden namelijk meer verduurzamingsmaatregelen gevraagd, terwijl het budget voor subsidies omlaaggaat. Brancheorganisatie LTO Nederland zegt het ondanks die "tegenstrijdigheid" wel goed te vinden dat er met het compromis uit Brussel duidelijkheid komt voor de boeren. Ook zou het uiteindelijke akkoord "realistischer" zijn dan eerdere voorstellen.
De EU-landen en het Europees Parlement zijn het eens geworden over de verdeling van honderden miljarden aan landbouwsubsidies voor de komende jaren. Het akkoord, dat drie jaar op zich liet wachten, moet de Europese landbouw klimaat- en milieuvriendelijker maken. De EU-landbouwsubsidies moeten meer gebruikt worden om duurzame landbouw aan te moedigen en meer ten goede komen aan kleine boeren, hebben onderhandelaars van de lidstaten en het Europees Parlement onder meer afgesproken.
LTO-voorzitter Sjaak van der Tak merkt op dat het Europese landbouwbeleid steeds meer verschuift "van betaalbaarheid en zekerheid van voedsel naar een verduurzamingsinstrument voor klimaat en biodiversiteit". Boeren en tuinders willen volgens hem ook verder verduurzamen, maar dat zou dan wel financieel haalbaar moeten zijn.
Impact
Het is nu zaak om bij de uitwerking van dit compromis ervoor te zorgen dat het zo aantrekkelijk mogelijk wordt voor boeren en tuinders om mee te doen, geeft Van der Tak aan. "Zodat we niet alleen een bijdrage kunnen leveren aan de verdere verduurzaming, maar dat ondernemers daar ook de vergoeding voor krijgen die helaas nog niet in de prijs van het product terugkomt."
De details uit het akkoord krijgen waarschijnlijk een grote impact op de uiteindelijke mogelijkheden voor boeren en tuinders, denkt LTO. Maar die details worden deels nog uitgewerkt in nationale regelgeving. De landbouwministers van de EU-landen en het voltallige parlement moeten de Europese principeovereenkomst ook nog goedkeuren. De nieuwe afspraken zouden dan gelden van 2023 tot 2027, maar de landen krijgen wat tijd om de overgang te maken.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump kan voorlopig niet doorgaan met plannen om tienduizenden federale banen te schrappen en veel overheidskantoren en -programma's te sluiten. Een Amerikaans hof van beroep heeft vrijdag geweigerd de regering toestemming te geven voor massale ontslagen van federale werknemers en een herstructurering van overheidsdiensten. Hiermee blijft een eerder vonnis van een lagere rechtbank van kracht dat deze ingrijpende overheidshervorming blokkeerde.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Beleggers in Amerikaanse staalbedrijven reageren enthousiast op de verdubbeling van de Amerikaanse importheffingen op staal en aluminium, die president Donald Trump heeft aangekondigd. In de zogeheten nabeurshandel op Wall Street gingen aandelen van staalproducent Cleveland-Cliffs wel 26 procent omhoog. Vanuit handelspartners Canada en Australië werd de tariefsverhoging juist direct veroordeeld.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil de beperkingen op de Chinese techsector uitbreiden. De Verenigde Staten willen beperkingen voor dochterondernemingen van bedrijven die onder de huidige restricties vallen, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Socialemediaplatform X lijkt vrijdagavond opnieuw met een storing te kampen. Het aantal meldingen op de website allestoringen.nl over problemen met X liep rond 22.30 uur op tot zo'n 1700. Op de vergelijkbare site Downdetector werden rond hetzelfde tijdstip tienduizenden meldingen gedaan.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op de aandelenbeurzen in New York waren vrijdag terughoudend, nadat Wall Street eerder op de dag met verliezen was geopend. Beleggers reageerden op de beschuldiging van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij stelde dat China de overeenkomst tussen beide landen heeft geschonden over het verlagen van importheffingen. Daarmee waren de spanningen tussen de twee landen opnieuw opgelopen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping praten om hun meningsverschillen over handel en importheffingen op te lossen. Dit heeft hij vrijdag gezegd tijdens een persconferentie in het Witte Huis, waarbij ook Tesla-topman Elon Musk aanwezig was.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het mediabedrijf achter Donald Trumps socialemediabedrijf Truth Social heeft ruim 2,4 miljard dollar (2,1 miljard euro) opgehaald bij institutionele beleggers om bitcoins te kopen. Trump Media & Technology heeft meer dan 1,4 miljard dollar aan aandelen verkocht en 1 miljard dollar aan obligaties.
12 uur geleden