Boeren blokkeren ijsbedrijf van D66-Kamerlid Romke de Jong
OPSTERLAND (ANP) - Boeren hebben zaterdagochtend het ijsbedrijf van Tweede Kamerlid Romke de Jong (D66) in het Friese Gorredijk geblokkeerd met trekkers. Dat bevestigt het Kamerlid en zijn vader Eeuwe de Jong, bestuurder van De Jong's IJs, na berichtgeving van het Dagblad van het Noorden.
Romke de Jong is eigenaar van het bedrijf, vader De Jong bestuurt het sinds zijn zoon in de Tweede Kamer zit.
Volgens De Jong senior willen de boeren Romke spreken en blijven ze de ingang van het bedrijf blokkeren tot hij zich meldt. Romke de Jong zegt desgevraagd dat hij dat nu niet gaat doen. "Vanuit fatsoen en wederzijds respect" wil hij altijd in gesprek, aldus de politicus. "Maar niet op deze manier."
IJskar afgezegd
Voor de ingang staat een tiental trekkers, aldus De Jong senior. De boeren zijn uitgestapt en drinken koffie bij de buren. "Het is heel rustig. Het zijn boeren uit de omgeving, ik ken ze ook."
"We kunnen niet erin en niet eruit", zegt hij verder over de gevolgen van de blokkade. "Dat betekent, zoals het er nu uitziet, dat wij de Floriade vandaag niet kunnen bevoorraden." Het bedrijf zou ook ijs leveren aan het festival Down the Rabbit Hole, maar dat heeft volgens De Jong nog wel genoeg op voorraad. Ook had een aantal bedrijven een ijskar gehuurd, maar die afspraken heeft De Jong moeten afzeggen. Hoe lang de blokkade gaat duren weet hij niet. "Ik wacht het af."
Schade
Kamerlid Romke de Jong zegt er begrip voor te hebben "dat boeren hun stem laten horen". Het is volgens hem wel "onbegrijpelijk en onacceptabel dat ze dat doen door andere mensen schade toe te brengen. Het platleggen van delen van Nederland, van bedrijven, van onze snelwegen en andere infrastructuur is niet de manier om je mening te uiten".
Volgens de politie werd er kort na 08.00 uur melding gedaan van "dat er iets aan het ontstaan was" bij het bedrijf in Gorredijk. Zes of zeven trekkers verzamelden zich op het terrein en De Jong's IJs wordt op dit moment inderdaad "gehinderd in de bedrijfsvoering", aldus een politiewoordvoerster. Er zijn geen aanwijzingen dat de situatie escaleert. "De burgemeester moet nu beslissen of de boeren daar mogen blijven, of dat ze misschien ergens anders moeten gaan staan."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft de ambassadeur van Israël ontboden, omdat het land de diplomatieke status van de Nederlandse medewerkers van de diplomatieke missie in Ramallah heeft ingetrokken. Dat zei hij tijdens een persconferentie waar hij herhaalde de stap "onnodig" te vinden.
32 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het eerste EU-rapport over defensieparaatheid is maandag gepresenteerd aan de EU-ministers van Defensie. Het is niet openbaar, maar volgens minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) is het duidelijk dat "we op alle domeinen nog echt een flink been moeten bijtrekken". Meer landen moeten meer doen en "we moeten het slimmer gaan doen", zei de minister na afloop van de vergadering in Brussel.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is positief over een wetsvoorstel dat onder meer regelt dat er een leeftijdsgrens van 18 jaar komt voor het gebruik van achteraf betalen. Dat blijkt uit het debat over dat plan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD steunt het voorstel van PRO om abortus uit het strafrecht te halen niet direct. De coalitiepartij wacht eerst de reactie van de Raad van State af. "Vrouwen nemen weloverwogen een besluit om gebruik te maken van abortuszorg. Wat de VVD betreft, dient ook de politiek zorgvuldig met dit onderwerp om te gaan", zei Kamerlid Hilde Wendel.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) baalt van het Israëlische besluit om de diplomatieke status van Nederlandse ambassademedewerkers in te trekken. "Ik betreur dit onnodige besluit ten zeerste", zegt hij in een reactie. Hij overlegt over de situatie. "Waarbij nu eerst onze diplomaten uiteraard een belangrijke prioriteit zijn."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO probeert opnieuw abortus uit het strafrecht te halen. Kamerlid Lisa Vliegenthart diende maandag, op Internationale Dag van de Veilige Abortus, een voorstel in om dat voor elkaar te krijgen via een wetswijziging.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten probeerde tijdens zijn toespraak op het D66-congres voornamelijk optimisme uit te stralen. Kort na het begin van zijn speech werd Jetten onderbroken door vijf pro-Palestinademonstranten. Hij werd kort van het podium gehaald, maar bleef er laconiek onder.
1 dag geleden