Boeren blijven wegen rond Parijs en op andere plaatsen blokkeren
PARIJS (ANP/AFP) - Protesterende boeren blijven in Frankrijk autosnelwegen en andere plaatsen blokkeren. Ze hebben vanaf maandagmiddag de belangrijkste acht autosnelwegen naar hoofdstad Parijs afgesloten. De boeren willen meer betaald krijgen voor hun producten, minder belastingen, minder milieumaatregelen en minder bureaucratie. De regering is de betogers afgelopen week onder meer tegemoetgekomen door de verhoging van de belasting op diesel voor de landbouwsector, ook bekend als rode diesel, te schrappen.
De grootste boerenorganisatie in het land, de Nationale Federatie van Bonden van Landbouwondernemers (FNSEA) en andere boerenvakbonden vinden de toezeggingen te mager. De acties gaan in heel het land door, maar volgens Franse media daalt het aantal blokkades en bijeenkomsten ten opzichte van afgelopen week.
De nieuwe premier Gabriel Attal doet mogelijk dinsdag meer toezeggingen om de boeren te kalmeren. Hij spreekt het parlement toe naar aanleiding van zijn aanstelling op 9 januari.
Regelgeving
President Emmanuel Macron is op staatsbezoek in Zweden en spreekt op de terugweg donderdag in Brussel met commissievoorzitter Ursula von der Leyen over de problemen in de landbouw en veeteelt. De oorzaak van veel problemen is volgens veel boeren bureaucratische regelgeving en beperkingen die de EU in Brussel oplegt. Maar Macron zei dinsdag tijdens zijn bezoek aan Zweden dat het verwijt dat alles de schuld van de EU is, te gemakkelijk is.
De blokkades en betogingen verlopen vooralsnog over het algemeen kalm en de politie stelt zich terughoudend op. Alleen rond de op een na grootste voedselmarkt van de wereld in de gemeente Rungis bij Parijs heerst spanning. Binnenlandminister Gérald Darmanin heeft onder meer pantserwagens ingezet om te voorkomen dat boeren de markt blokkeren. De markt is de levensader wat voedsel betreft voor Parijs. Er is een konvooi tractoren op weg naar Rungis. Die demonstrerende boeren zijn lid van een kleine boerenbond en de FNSEA distantieert zich van die actie. Darmanin heeft 15.000 politiemensen ingezet om te voorkomen dat de protesterende boeren Parijs binnentrekken.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.
2 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is "erg bezorgd" over de toename van het aantal Amerikaanse militairen bij Venezuela en is van plan dit met president Donald Trump te bespreken. Dat verklaarde hij na de G20-top in Zuid-Afrika.
3 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".
6 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.
7 uur geleden