Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boeren blijven wegen rond Parijs en op andere plaatsen blokkeren

Boeren blijven wegen rond Parijs en op andere plaatsen blokkeren

PARIJS (ANP/AFP) - Protesterende boeren blijven in Frankrijk autosnelwegen en andere plaatsen blokkeren. Ze hebben vanaf maandagmiddag de belangrijkste acht autosnelwegen naar hoofdstad Parijs afgesloten. De boeren willen meer betaald krijgen voor hun producten, minder belastingen, minder milieumaatregelen en minder bureaucratie. De regering is de betogers afgelopen week onder meer tegemoetgekomen door de verhoging van de belasting op diesel voor de landbouwsector, ook bekend als rode diesel, te schrappen.

De grootste boerenorganisatie in het land, de Nationale Federatie van Bonden van Landbouwondernemers (FNSEA) en andere boerenvakbonden vinden de toezeggingen te mager. De acties gaan in heel het land door, maar volgens Franse media daalt het aantal blokkades en bijeenkomsten ten opzichte van afgelopen week.

De nieuwe premier Gabriel Attal doet mogelijk dinsdag meer toezeggingen om de boeren te kalmeren. Hij spreekt het parlement toe naar aanleiding van zijn aanstelling op 9 januari.

Regelgeving

President Emmanuel Macron is op staatsbezoek in Zweden en spreekt op de terugweg donderdag in Brussel met commissievoorzitter Ursula von der Leyen over de problemen in de landbouw en veeteelt. De oorzaak van veel problemen is volgens veel boeren bureaucratische regelgeving en beperkingen die de EU in Brussel oplegt. Maar Macron zei dinsdag tijdens zijn bezoek aan Zweden dat het verwijt dat alles de schuld van de EU is, te gemakkelijk is.

De blokkades en betogingen verlopen vooralsnog over het algemeen kalm en de politie stelt zich terughoudend op. Alleen rond de op een na grootste voedselmarkt van de wereld in de gemeente Rungis bij Parijs heerst spanning. Binnenlandminister Gérald Darmanin heeft onder meer pantserwagens ingezet om te voorkomen dat boeren de markt blokkeren. De markt is de levensader wat voedsel betreft voor Parijs. Er is een konvooi tractoren op weg naar Rungis. Die demonstrerende boeren zijn lid van een kleine boerenbond en de FNSEA distantieert zich van die actie. Darmanin heeft 15.000 politiemensen ingezet om te voorkomen dat de protesterende boeren Parijs binnentrekken.

Meer uit Buitenland

Gedetineerde nog voortvluchtig na ontsnapping ziekenhuis België

BRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.

5 uur geleden
Marius Borg Høiby mogelijk tijdelijk onder begeleiding uit cel

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby kan waarschijnlijk enkele uren de gevangenis verlaten in verband met de gezondheidstoestand van zijn moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Gevangenispersoneel zal hem dan begeleiden, melden Noorse media.

5 uur geleden
Doden bij Israëlische aanval op Gaza-Stad

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische aanval op Gaza zijn minstens zeven Palestijnen gedood, onder wie twee vrouwen. Dat zeggen Palestijnse gezondheidsfunctionarissen. Vijftien anderen raakten gewond. De aanval zou hebben plaatsgevonden op een groot vluchtelingenkamp in Gaza-Stad.

6 uur geleden
Iran hekelt nachtelijke aanval op radarinstallaties

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran noemt een nachtelijke aanval op radarinstallaties in de kustregio Sirik en het eiland Qeshm een "flagrante schending van het staakt-het-vuren". In een bericht op X spreekt het ministerie van Buitenlandse Zaken van een aanval op de "nationale soevereiniteit en territoriale integriteit" van Iran. Ook noemt het de actie die het land de VS toedicht "vijandig en provocatief".

8 uur geleden
Bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika

KINSHASA (ANP/AFP) - Er zijn tot nu toe bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika, blijkt uit een overzicht van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). 452 van die gevallen komen uit de Democratische Republiek Congo (DRC), waar meer dan tachtig mensen officieel aan het ebolavirus zijn overleden. In buurland Oeganda werden negentien bevestigde gevallen gemeld.

10 uur geleden
Paus aangekomen voor bezoek van bijna een week aan Spanje

MADRID (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo is in Madrid aangekomen voor een bezoek van bijna een week aan Spanje. Het is het eerste bezoek van een paus aan Spanje sinds 2010. Onderweg zei hij dat hij "met een goede boodschap komt, een boodschap van liefdadigheid en respect voor alle mensen".

12 uur geleden
Iran: aanvallen op Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.

19 uur geleden