Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boekenbon Literatuurprijs voor Anjet Daanje

Boekenbon Literatuurprijs voor Anjet Daanje

DEN HAAG (ANP) - Het lied van ooievaar en dromedaris van Anjet Daanje is bekroond met de Boekenbon Literatuurprijs (50.000 euro) van dit jaar. Dat is donderdagavond in Den Haag bekendgemaakt.

De prijs wordt jaarlijks toegekend door een jury van zogenoemde beroepslezers (recensenten, boekverkopers en leerkrachten) uit Vlaanderen en Nederland. De onderscheiding is een bekroning van het beste Nederlandstalige literaire boek van het jaar (tussen 1 juli 2021 en 30 juni 2022), fictie of non-fictie.

"De jury koos voor een boek dat leest als een trein, maar tegelijkertijd wel het nodige van de lezer vraagt. Het zit barstensvol doorwrochte intertekstualiteit, stroomt over van de bewonderenswaardig ambitieuze stijlwisselingen en bevat buitengewone reflecties op het schrijverschap. Ieder afzonderlijk hoofdstuk is als een goudklompje en gezamenlijk vormen ze een literaire tour de force", aldus juryvoorzitter Guy Verhofstadt, onder meer oud-premier van België, donderdagavond.

Aanslag Salman Rushdie

Verhofstadt bracht tijdens de uitreiking ook de aanslag in herinnering op auteur Salman Rushdie. "Dat Rushdie alsnog, na al die jaren, slachtoffer werd van de fatwa die meer dan twintig jaar geleden door de Iraanse Ayatollah Khomeini over hem werd afgekondigd, zegt veel over het tijdperk waarin we leven", sprak hij bezorgd.

Hij ging verder in op de kwetsbaarheid van de democratie en ook op Thierry Baudet. "In 2012 leefde bijna de helft van de wereldbevolking in landen die als vrij konden worden bestempeld. Vandaag is dit geslonken tot 20 procent. Met andere woorden, slechts een kleine minderheid woont vandaag in een liberale democratie, voornamelijk in Amerika en Europa. En ook die burgers zijn niet langer veilig. Niet in Polen. Niet in Hongarije. Ook niet in dit land hier, waar complotpoliticus Baudet de democratisch verkozen volksvertegenwoordigers "reptielen" kan noemen."

Andere genomineerden

De Boekenbon Literatuurprijs, opvolger van de AKO Literatuurprijs, staat onder auspiciën van de Stichting Jaarlijkse Literatuurprijs voor Fictie en Non-fictie, die het lezen wil bevorderen. Sinds 2020 is de Nederlandse Boekenbon B.V. hoofdsponsor van de prijs, die de winnaar de mogelijkheid moet bieden ongestoord aan een nieuw boek te werken. Genomineerd waren verder De Mitsukoshi Troostbaby Company van Auke Hulst, Vaders die rouwen van Carmien Michels, Waarachtige beschrijvingen uit de permafrost van Donald Niedekker en Zelf doen van Niña Weijers.

Meer uit Binnenland

1411 deelnemers zetten wereldrecord watertrappelen neer

AMSTERDAM (ANP) - Een poging zaterdagmiddag om het wereldrecord watertrappelen te verbeteren is gelukt. Dat laat een woordvoerder van de Amsterdamse wethouder Sofyan Mbarki weten. 1411 mensen deden om 15.55 uur op verschillende locaties in Nederland mee aan de poging om één minuut te watertrappelen.

3 uur geleden
Recordaantal deelnemers voor Airborne Wandeltocht

OOSTERBEEK (ANP) - Een recordaantal deelnemers doet zaterdag mee aan de 78e Airborne Wandeltocht in het Gelderse Oosterbeek, meldt een woordvoerder. De wandeltocht is een eerbetoon aan de Britse en Poolse militairen die omkwamen bij de Slag om Arnhem.

7 uur geleden
VVD overweegt oppositierol als GroenLinks-PvdA in kabinet gaat

DEN HAAG (ANP) - De VVD "overweegt serieus" om in de oppositie te gaan, mocht GroenLinks-PvdA gaan meeregeren. Dat zei partijleider Dilan Yeşilgöz tegen de verzamelde pers op het VVD-congres. "Wij zijn niet getrouwd met het pluche."

8 uur geleden
Tuinman bij Indiëherdenking: wereld ook vandaag onrustig

ROERMOND (ANP) - "Terwijl wij hier herdenken, weten we dat ook vandaag de wereld onrustig is", sprak demissionair staatssecretaris van Defensie Gijs Tuinman zaterdag in Roermond. Daar was de 38e jaarlijkse herdenking van de omgekomen militairen in voormalig Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea. Na zijn toespraak legde Tuinman een krans bij het Nationaal Indië-monument 1945-1962 in de Limburgse stad.

10 uur geleden
Maansverduistering zondagavond zichtbaar boven Nederland

HOUTEN (ANP) - Zondagavond is in Nederland een maansverduistering te zien. Tussen 19.31 en 20.53 uur verschijnt de totaal verduisterde maan laag aan de oostelijke horizon. Wel kan sluierbewolking langs de oostgrens en boven Duitsland de zichtbaarheid beperken, verwacht Weeronline.

14 uur geleden
Omgeving winkelcentrum Lelystad afgezet om mogelijk explosief

LELYSTAD (ANP) - Een deel van de omgeving van een winkelcentrum in Lelystad is afgezet omdat daar een mogelijk explosief is aangetroffen. De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) doet onderzoek naar de situatie.

16 uur geleden
Dolle Mina's kalken leuzen om veiligheid van vrouwen op straat

AMSTERDAM (ANP) - De Dolle Mina's zijn zaterdagochtend vroeg in meerdere steden in Nederland de straat op gegaan om "leuzen en logo's" achter te laten "om aandacht te vragen voor de veiligheid van vrouwen op straat", aldus een woordvoerster van de actiegroep. Zelf is zij in Amsterdam op pad met zo'n vijftig andere actievoerders, zegt ze.

17 uur geleden