Boek De Camino van Anya Niewierra wint NS Publieksprijs
AMSTERDAM (ANP) - De thriller De Camino van Anya Niewierra heeft de NS Publieksprijs 2023 gewonnen. Dat werd woensdagavond bekendgemaakt in de uitzending van het programma EenVandaag. De Camino kreeg ruim 34 procent van de meer dan 106.000 stemmen die werden uitgebracht.
Het was de eerste keer dat de 59-jarige Niewierra voor de NS Publieksprijs was genomineerd. De andere titels die nog kans maakten op de prijs waren Alter ego van Esther Verhoef, Het Koninklijk Huis van Herman Koch, Koraalrif van Suzanne Vermeer, Wat stilte wil van Arthur Japin en Wij waren, ik ben. Weg uit Ruinerwold van Israel van Dorsten.
De thriller gaat over Lotte, wier man tijdens het wandelen van de Camino onverwacht zelfmoord pleegt. Zij gaat dezelfde route lopen om uit te zoeken wat er is gebeurd. Gaandeweg komt ze erachter dat haar man Emil, een vluchteling uit Bosnië en Herzegovina, helemaal niet was wie hij altijd beweerde te zijn.
Stemfraude
De boekenprijs werd vorig jaar niet uitgereikt omdat op grote schaal stemfraude was gepleegd. De problemen kwamen aan het licht nadat er valse stemmen waren binnengekomen voor het boek Het Coronabedrog van Thierry Baudet. Na onderzoek bleek dat de stemming "op grote schaal gemanipuleerd" was.
Voor dit jaar werden verschillende maatregelen getroffen om te zorgen voor een eerlijk verloop. Zo werd de vrije keuze geschrapt en kon er alleen gestemd worden op de zes boeken die tussen 1 juli 2022 en 30 juni 2023 het beste zijn verkocht.
Grootste publieksprijs
De NS Publieksprijs is de grootste publieksprijs voor Nederlandse boeken. De winnaar krijgt de eretitel Boek van het Jaar. De winnende auteur krijgt een sculptuur van kunstenaar Jeroen Henneman en een geldbedrag van 7500 euro. In 2021 ging de NS Publieksprijs naar Lale Gül voor haar boek Ik ga leven.
Meer uit Binnenland
NIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
25 minuten geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
2 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
3 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
4 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
5 uur geleden