Boek Anton de Kom na 86 jaar in bestsellerlijst
DEN HAAG (ANP) - Het boek Wij slaven van Suriname van de Surinaamse verzetsheld Anton de Kom staat na 86 jaar voor het eerst in de bestsellerlijst. Een nieuwe uitgave van het werk, waarin hij de Surinaamse geschiedenis beschreef vanuit een antikoloniaal gezichtspunt, komt deze week binnen op nummer 30 in de lijst van best verkochte boeken in Nederland.
Dat heeft boekenkoepel CPNB donderdag bekendgemaakt. De titel valt op in de lijst die verder grotendeels bestaat uit thrillers, voetbalbiografieën en boeken van BN'ers.
Het werk van De Kom staat opnieuw in de belangstelling door de Black Lives Matter-beweging en het maatschappijbrede debat over racisme. Bovendien staat Anton de Kom sinds vorige maand in de Canon van van de Nederlandse geschiedenis, als eerste Surinamer ooit.
Standbeeld
De Kom publiceerde het boek, een felle aanklacht tegen racisme en koloniale uitbuiting, in 1934. De verzetsheld (1898-1945) geldt als een van de belangrijkste stemmen van de antikoloniale beweging aan het begin van de twintigste eeuw. In Amsterdam staat een standbeeld ter nagedachtenis aan de bijzondere man, die in 1945 overleed in een Duits concentratiekamp.
Wij slaven van Suriname was na de Tweede Wereldoorlog jarenlang niet verkrijgbaar. In de jaren zestig werd het boek herontdekt door studenten van de Surinaamse Studenten Unie. Sindsdien zetten de Surinaamse gemeenschap en antiracisme-activisten zich in om zijn intellectuele nalatenschap te verspreiden.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het Domplein in Utrecht is donderdagavond rond 18.30 uur gevuld met honderden mensen die een demonstratie voor solidariteit bijwonen. Dat ziet een ANP-verslaggever. De sfeer is gemoedelijk. De demonstratie is een initiatief van De Straat Op, een samenwerkingsverband van verschillende organisaties zoals DeGoedeZaak, Extinction Rebellion (XR) en de Dolle Mina's.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geen van de personen die zich nog op het Nederlandse cruiseschip Hondius bevonden toen het aanmeerde in Rotterdam is besmet met het hantavirus. Ook vertonen zij geen klachten, meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) donderdag in een brief aan de Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gevangeniscellen dat nodig is, blijft de komende jaren stijgen, schrijft het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) in een prognose. Bijna alle cellen in Nederland zijn al bezet. Er is alleen geen tekort door noodmaatregelen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vier jonge mannen uit Utrecht moeten op 14 en 15 september voor de rechter verschijnen voor het verspreiden van een zogeheten 'bangalijst'. Daarop stonden namen, persoonlijke gegevens en foto's van vrouwelijke studenten, met daarbij seksuele, grove en beledigende opmerkingen. De lijst ging in maart 2024 rond op internet en in groepsapps, aldus het OM.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquêtecommissie corona heeft "een strijd moeten leveren" om documenten los te krijgen over de besluitvorming tijdens de coronapandemie. Dat heeft commissievoorzitter Daan de Kort (VVD) gezegd tijdens een persconferentie. De enquêtecommissie begint volgende week met haar openbare verhoren.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam vangt 230 extra vluchtelingen op wegens het tekort aan opvangplekken bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. De 230 vluchtelingen worden opgenomen in bestaande opvanglocaties in de stad voor de duur van zes maanden, meldt de gemeente donderdag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onder anderen oud-premier Mark Rutte, voormalig gezondheidsminister Hugo de Jonge en oud-directeur van het RIVM Jaap van Dissel worden verhoord door de parlementaire enquêtecommissie over het coronabeleid. Dat werd donderdagmiddag bekendgemaakt tijdens een persconferentie. Ook voormalig justitieminister Ferd Grapperhaus, hoogleraar virologie Marion Koopmans en oud-minister van Volksgezondheid Bruno Bruins moeten voor de commissie verschijnen. Die laatste twee zijn als eerste aan de beurt, op 29 mei.
5 uur geleden