Boeing wint op Wall Street na nieuws vertrek topman
NEW YORK (ANP) - Boeing stond maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York na het nieuws dat topman Dave Calhoun van de door incidenten geplaagde vliegtuigbouwer eind dit jaar aftreedt. Topman Stan Deal van de tak voor verkeersvliegtuigen van Boeing legt daarnaast per direct zijn functie neer. Boeing-voorzitter Larry Kellner stapt in mei op.
Boeing stond kort na de opening van de beurs rond 1 procent hoger. Dat het aandeel hoger noteert, duidt op opgeluchte reacties bij beleggers. Het bedrijf wordt de laatste tijd geplaagd door technische problemen met vliegtuigen. Zo verloor begin dit jaar een 737 MAX van Alaska Airlines tijdens de vlucht een deurpaneel. Boeing staat nu onder grote druk om verbeteringen bij de kwaliteit en veiligheid door te voeren.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening 0,3 procent lager op 39.374 punten. De brede S&P 500 zakte 0,2 procent tot 5221 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq daalde 0,3 procent tot 16.377 punten.
Apple, Google-moeder Alphabet en Facebook-eigenaar Meta Platforms gingen elk ruim 1 procent omlaag. De Europese Commissie dreigt die grote techbedrijven miljardenboetes op te leggen. De Commissie verdenkt ze ervan nieuwe regels te hebben overtreden die hun macht moeten inperken en is een formeel onderzoek naar de drie begonnen.
Het is voor het eerst dat de Commissie de nieuwe regels van de zogeheten Wet op de Digitale Markten in stelling brengt. Die wet is nu een paar weken van kracht. De regels moeten de macht aan banden leggen van techbedrijven met platforms waarop gebruikers zo aangewezen zijn dat ze feitelijk bepalen tot welke diensten en producten gebruikers toegang hebben.
Handelaren op Wall Street hebben een verkorte beursweek. Op Goede Vrijdag blijven de beurzen dicht. Die dag komt dan nog wel een belangrijk cijfer over de Amerikaanse inflatie naar buiten.
De chipbedrijven Intel en AMD verloren tot ruim 3 procent. Volgens zakenkrant Financial Times wil China af van overheidscomputers en servers die draaien op Amerikaanse microprocessoren van Intel en AMD. Ook zijn er inkooprichtlijnen opgesteld om het Windows-besturingssysteem van Microsoft en buitenlands gemaakte databasesoftware te omzeilen. In plaats daarvan zouden er Chinese alternatieven moeten komen.
Chemieconcern Chemours (min 0,9 procent) kondigde aan Denise Dignam te benoemen tot topvrouw. Chemours heeft in Dordrecht een fabriek waar kritiek op wordt geuit om vervuiling van het oppervlaktewater met schadelijke stoffen.
Meer uit Financieel
MADRID (ANP/RTR) - Ongeveer 2 miljoen vaten aan Venezolaanse olie gaan naar raffinaderijen in Spanje om te worden verwerkt door het Spaanse olie- en gasconcern Repsol. Dat meldt persbureau Reuters op basis van scheepvaartgegevens. Repsol heeft de olie gekocht van grondstoffenhandelaar Trafigura, aldus Reuters. Dat bedrijf is samen met branchegenoot Vitol door de Amerikaanse regering ingeschakeld om olie uit Venezuela op de markt te brengen.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal eindigde donderdag bovenaan de AEX-index. De staalproducent maakte financiële resultaten bekend, waarbij de winst vorig jaar was toegenomen. Topman Aditya Mittal was ook positief gestemd over de vraag naar staal in Europa na de protectionistische maatregelen die de Europese Unie vorig jaar heeft genomen om de staalsector te beschermen tegen met name goedkoper staal uit China.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland is van plan streamingdiensten en televisieomroepen die in Duitsland actief zijn te verplichten in Europese films te investeren. Als het aan de Duitse regering ligt, investeren platforms zoals Netflix, Amazon Prime en Disney+ straks minstens 8 procent van hun netto-omzet in Europese films.
1 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - De centrale ondernemingsraad van Tata Steel Nederland dreigt naar de ondernemingskamer te stappen vanwege een reorganisatieplan van de staalproducent op een van de afdelingen. Dit meldt voorzitter Cinta Groos van de ondernemingsraad. Volgens haar is de advocaat momenteel bezig met een verzoek aan de ondernemingskamer.
1 uur geledenDAVOS (ANP/AFP) - De organisatie achter het World Economic Forum (WEF) dat jaarlijks in het Zwitserse Davos wordt gehouden, gaat onderzoek doen naar het contact tussen WEF-topman Børge Brende en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Brende zou namelijk drie keer hebben deelgenomen aan zakelijke diners waarbij Epstein aanwezig was en ook contact met hem hebben gehad via e-mail en sms.
1 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De prijs die Nederlandse boeren betalen om hun mest te laten afhalen, is in de afgelopen twintig jaar niet zo hoog geweest. Dat blijkt uit onderzoek van marktbureau DCA Market Intelligence. Veehouderijen mogen in de winter geen mest uitrijden en moeten hun mestoverschot afzetten. Daar moeten zij voor betalen.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verkeert nog steeds in een "goede positie" met het rentebeleid en de inflatie. Dat zei ECB-president Christine Lagarde in een toelichting op het besluit van de centrale bank om de rente in de eurozone voor de vijfde keer op rij onveranderd te laten, zoals was verwacht door kenners.
3 uur geleden