Boeing wint op Wall Street na nieuws vertrek topman
NEW YORK (ANP) - Boeing stond maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York na het nieuws dat topman Dave Calhoun van de door incidenten geplaagde vliegtuigbouwer eind dit jaar aftreedt. Topman Stan Deal van de tak voor verkeersvliegtuigen van Boeing legt daarnaast per direct zijn functie neer. Boeing-voorzitter Larry Kellner stapt in mei op.
Boeing stond kort na de opening van de beurs rond 1 procent hoger. Dat het aandeel hoger noteert, duidt op opgeluchte reacties bij beleggers. Het bedrijf wordt de laatste tijd geplaagd door technische problemen met vliegtuigen. Zo verloor begin dit jaar een 737 MAX van Alaska Airlines tijdens de vlucht een deurpaneel. Boeing staat nu onder grote druk om verbeteringen bij de kwaliteit en veiligheid door te voeren.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening 0,3 procent lager op 39.374 punten. De brede S&P 500 zakte 0,2 procent tot 5221 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq daalde 0,3 procent tot 16.377 punten.
Apple, Google-moeder Alphabet en Facebook-eigenaar Meta Platforms gingen elk ruim 1 procent omlaag. De Europese Commissie dreigt die grote techbedrijven miljardenboetes op te leggen. De Commissie verdenkt ze ervan nieuwe regels te hebben overtreden die hun macht moeten inperken en is een formeel onderzoek naar de drie begonnen.
Het is voor het eerst dat de Commissie de nieuwe regels van de zogeheten Wet op de Digitale Markten in stelling brengt. Die wet is nu een paar weken van kracht. De regels moeten de macht aan banden leggen van techbedrijven met platforms waarop gebruikers zo aangewezen zijn dat ze feitelijk bepalen tot welke diensten en producten gebruikers toegang hebben.
Handelaren op Wall Street hebben een verkorte beursweek. Op Goede Vrijdag blijven de beurzen dicht. Die dag komt dan nog wel een belangrijk cijfer over de Amerikaanse inflatie naar buiten.
De chipbedrijven Intel en AMD verloren tot ruim 3 procent. Volgens zakenkrant Financial Times wil China af van overheidscomputers en servers die draaien op Amerikaanse microprocessoren van Intel en AMD. Ook zijn er inkooprichtlijnen opgesteld om het Windows-besturingssysteem van Microsoft en buitenlands gemaakte databasesoftware te omzeilen. In plaats daarvan zouden er Chinese alternatieven moeten komen.
Chemieconcern Chemours (min 0,9 procent) kondigde aan Denise Dignam te benoemen tot topvrouw. Chemours heeft in Dordrecht een fabriek waar kritiek op wordt geuit om vervuiling van het oppervlaktewater met schadelijke stoffen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk dreigt in de problemen te komen als het begrotingstekort 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) overstijgt in 2026. Dat zegt de president van de Franse centrale bank François Villeroy de Galhau.
46 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is woensdag licht lager geopend. Daarmee bewoog de hoofdindex iets weg van de historische mijlpaal van 1000 punten, na het bereiken van een nieuwe recordslotstand dinsdag.
48 minuten geledenLONDEN (ANP/BELGA) - Eurostar heeft vorig jaar meer dan 20 miljoen reizigers vervoerd via zijn hogesnelheidstreinen, een nieuw record. Vooral tussen Amsterdam en Londen groeide het aantal reizigers.
1 uur geledenBEIJING (ANP) - China ontmoedigt lokale bedrijven nu zelf om hoogwaardige AI-chips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Autoriteiten hebben deze week tegen douanepersoneel gezegd dat de H200-chips het land niet in mogen. De overheid raadt bedrijven af de chips te kopen, tenzij dit noodzakelijk is, melden bronnen aan persbureau Reuters. "De bewoording is zo streng dat het in feite neerkomt op een verbod", zegt een van hen.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese handelsoverschot blijft groeien en is aan het eind van 2025 op een recordhoogte van 1,2 biljoen dollar uitgekomen. Dat terwijl de export naar de VS verder daalt. China richt zich nadrukkelijk op de rest van de wereld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland exporteerde in november opnieuw een stuk meer goederen dan een jaar eerder. De groei van 4,7 procent is wel iets lager dan de 5,7 procent van oktober, maar wel weer hoger dan in de zes maanden daarvoor. Vooral transportmiddelen en machines gingen vaker naar het buitenland, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.
6 uur geleden