Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boeing weet meer bestellingen binnen te halen dan Airbus

Boeing weet meer bestellingen binnen te halen dan Airbus

FARNBOROUGH (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft meer bestellingen voor nieuwe vliegtuigen binnen weten te halen dan zijn Europese rivaal Airbus bij de jaarlijkse vliegshow in het Britse Farnborough. Daar worden veel deals gesloten.

Jarenlang liep Airbus voor op Boeing, maar Boeing haalde bij de vliegshow orders binnen voor 297 toestellen. Airbus daarentegen ontving opdrachten voor slechts 85 vliegtuigen. Toch zijn het veel minder orders voor Boeing dan in 2018, toen er nog geen coronapandemie was. Die raakte de luchtvaart hard.

Boeing kreeg onder meer een bestelling ter waarde van 13,5 miljard dollar, omgerekend 13,2 miljard euro, voor 100 toestellen van het MAX-10-type voor de Amerikaanse vliegmaatschappij Delta Airlines. Ook staat er een optie uit voor nog eens 30 toestellen. Het MAX-type was uit de gratie geraakt door twee crashes met dodelijke afloop in 2018 en 2019. Maar tijdens de vliegshow leek de interesse voor het toesteltype weer terug van weggeweest. Ook de Japanse vliegtuigmaatschappij ANA en Qatar Airways plaatsten bestellingen, Qatar met opties voor meer.

56 bestellingen

Airbus daarentegen ontving slechts 56 bestellingen voor de A320neo. Die deal was goed voor 6,2 miljard dollar en kwam van Britse budgetmaatschappij easyJet. Airbus-topman Guillaume Faury zei tegen persbureau AFP het belangrijker te vinden dat de kisten afgeleverd worden, dan dat het orderboek wordt aangevuld. Hij benadrukte verder dat het aantal orders voor dit jaar goed op niveau was.

Boeing blijft ondanks de vele bestellingen voorzichtig en benadrukte de veiligheid in het oog te houden. "Het is een nederige week voor ons geweest. We hebben namelijk als industrie, maar ook als bedrijf, veel moeten doorstaan", zei Ihssane Mounir, senior vicepresident van de vliegtuigbouwer tegen verslaggevers. "Vanuit bedrijfsoogpunt zijn we qua herstel goed op weg." Dat is nu ook in de internationale markt te merken, zei hij.

Het herstel van de luchtvaartsector zal nog wel even duren, voorspellen zowel vliegtuigbouwers als luchtvaartinstituten. Door de coronapandemie werd er plotsklaps nauwelijks meer gevlogen door de reisbeperkingen. De luchtvaart kampt momenteel ook met inflatie, hogere brandstofprijzen door de oorlog in Oekraïne, personeelstekorten en voortdurende problemen in de bevoorradingsketen. Daarnaast hebben luchthavens het ook moeilijk nu de reizigers ineens massaal zijn teruggekeerd.

Meer uit Financieel

Oliekartel OPEC+ draait kraan niet verder open

LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.

2 uur geleden
Saudi-Arabië boekt sterkste economische groei in drie jaar

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.

3 uur geleden
Bitcoin daalde 11 procent in januari, vierde verliesmaand op rij

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.

3 uur geleden
Slechte start voor autoverkoop, elektrische auto's kelderen

BUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.

6 uur geleden
Indonesië staat omstreden AI-chatbot Grok weer toe

JAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.

7 uur geleden
FT: Ford sprak met Chinese concurrent Xiaomi over joint venture

DETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.

8 uur geleden
KLM hervat vluchten naar Tel Aviv en Dubai

SCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.

9 uur geleden