Boeing weet meer bestellingen binnen te halen dan Airbus
FARNBOROUGH (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft meer bestellingen voor nieuwe vliegtuigen binnen weten te halen dan zijn Europese rivaal Airbus bij de jaarlijkse vliegshow in het Britse Farnborough. Daar worden veel deals gesloten.
Jarenlang liep Airbus voor op Boeing, maar Boeing haalde bij de vliegshow orders binnen voor 297 toestellen. Airbus daarentegen ontving opdrachten voor slechts 85 vliegtuigen. Toch zijn het veel minder orders voor Boeing dan in 2018, toen er nog geen coronapandemie was. Die raakte de luchtvaart hard.
Boeing kreeg onder meer een bestelling ter waarde van 13,5 miljard dollar, omgerekend 13,2 miljard euro, voor 100 toestellen van het MAX-10-type voor de Amerikaanse vliegmaatschappij Delta Airlines. Ook staat er een optie uit voor nog eens 30 toestellen. Het MAX-type was uit de gratie geraakt door twee crashes met dodelijke afloop in 2018 en 2019. Maar tijdens de vliegshow leek de interesse voor het toesteltype weer terug van weggeweest. Ook de Japanse vliegtuigmaatschappij ANA en Qatar Airways plaatsten bestellingen, Qatar met opties voor meer.
56 bestellingen
Airbus daarentegen ontving slechts 56 bestellingen voor de A320neo. Die deal was goed voor 6,2 miljard dollar en kwam van Britse budgetmaatschappij easyJet. Airbus-topman Guillaume Faury zei tegen persbureau AFP het belangrijker te vinden dat de kisten afgeleverd worden, dan dat het orderboek wordt aangevuld. Hij benadrukte verder dat het aantal orders voor dit jaar goed op niveau was.
Boeing blijft ondanks de vele bestellingen voorzichtig en benadrukte de veiligheid in het oog te houden. "Het is een nederige week voor ons geweest. We hebben namelijk als industrie, maar ook als bedrijf, veel moeten doorstaan", zei Ihssane Mounir, senior vicepresident van de vliegtuigbouwer tegen verslaggevers. "Vanuit bedrijfsoogpunt zijn we qua herstel goed op weg." Dat is nu ook in de internationale markt te merken, zei hij.
Het herstel van de luchtvaartsector zal nog wel even duren, voorspellen zowel vliegtuigbouwers als luchtvaartinstituten. Door de coronapandemie werd er plotsklaps nauwelijks meer gevlogen door de reisbeperkingen. De luchtvaart kampt momenteel ook met inflatie, hogere brandstofprijzen door de oorlog in Oekraïne, personeelstekorten en voortdurende problemen in de bevoorradingsketen. Daarnaast hebben luchthavens het ook moeilijk nu de reizigers ineens massaal zijn teruggekeerd.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
5 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
9 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
11 uur geleden