Boeing onderuit op Wall Street na incident met 737 MAX 9
NEW YORK (ANP) - Boeing ging maandag hard onderuit op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op het incident met een Boeing 737 MAX 9 in de Verenigde Staten. Bij een passagiersvliegtuig van Alaska Airlines liet afgelopen vrijdag een deurpaneel los na het opstijgen. Het toestel slaagde erin veilig terug te keren naar de luchthaven in Portland. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA beval 171 737 MAX 9-vliegtuigen aan de grond te houden die hetzelfde deurpaneel hebben.
Het gaat om de grootste ingreep voor een 737 MAX sinds toestellen van dat type na twee vliegtuigcrashes wereldwijd lange tijd uit luchtruimen werden geweerd. In 2018 en 2019 kwamen bij ongelukken met 737 MAX-vliegtuigen 346 mensen om het leven. Daarna moest Boeing technische aanpassingen doorvoeren. Die kwestie kostte het concern vele miljarden dollars.
Maandag raakte het aandeel Boeing ruim 9 procent kwijt. Alaska Airlines daalde 4,3 procent na het annuleren van meer dan tweehonderd vluchten met 737 MAX 9-toestellen.
Cijferseizoen
Later in de week verschuift de aandacht naar de resultaten van grote banken als Bank of America, JPMorgan Chase, Wells Fargo en Citigroup, waarmee het cijferseizoen op Wall Street wordt ingeluid. Daarnaast wordt uitgekeken naar het Amerikaanse inflatiecijfer over december, dat donderdag op het programma staat.
Beleggers op Wall Street hopen dat de inflatie inmiddels sterk genoeg is afgekoeld en dat de Federal Reserve in de komende maanden al kan gaan beginnen met het verlagen van de rente. Vrijdag werd de hoop op een spoedige renteverlaging al wat getemperd door een sterker dan verwachte banengroei in de VS. Door de sterke arbeidsmarkt zou de Fed de rente mogelijk langer hoog kunnen houden om de economie af te remmen.
Concurrentiezaak
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,4 procent lager op 37.323 punten. De brede S&P 500 won 0,2 procent tot 4708 punten en de techgraadmeter Nasdaq steeg 0,6 procent tot 14.609 punten.
Apple won 0,6 procent. Het techconcern verloor vorige week nog zo'n 6 procent en zag daarmee tientallen miljarden aan beurswaarde verdampen. Dat kwam mede door meerdere adviesverlagingen van analisten. Ook meldde The New York Times dat de Amerikaanse justitie binnenkort mogelijk een nieuwe concurrentiezaak tegen het bedrijf aanspant. Door de koersverliezen dreigt Apple zijn positie als waardevolste beursgenoteerde bedrijf ter wereld te moeten afstaan aan Microsoft (plus 0,7 procent).
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Banken in Nederland kunnen belangrijke ontwikkelingen zoals verduurzaming en de energietransitie beter financieren als de overheid regels voor banken versoepelt. Dit heeft topman Stefaan Decraene van Rabobank dinsdag tegen journalisten gezegd.
58 minuten geledenMILWAUKEE (ANP/RTR) - Motorfietsenfabrikant Harley-Davidson heeft in het afgelopen kwartaal een hogere omzet geboekt dan een jaar eerder. Dit is een opsteker voor de onlangs aangetreden topman Artie Starrs, want in de voorgaande kwartalen daalden de opbrengsten van het Amerikaanse bedrijf telkens.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse automobilisten reden vorig jaar gemiddeld bijna 6 procent minder kilometers dan in 2019 voordat de coronacrisis uitbrak, maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend.
1 uur geledenHERZOGENAURACH (ANP/BLOOMBERG) - De problemen met de beschikbaarheid van Nexperia-chips zijn nog niet opgelost, heeft de topman van de Duitse industrieel toeleverancier Schaeffler gezegd. Eerder waarschuwde de Europese auto-industrie voor productieproblemen die kunnen ontstaan na het exportverbod dat China Nexperia oplegde uit onvrede over ingrepen van de Nederlandse regering bij de Nijmeegse chipmaker. Het afgelopen weekend deed China een concessie op dat vlak.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Muziekstreamingdienst Spotify heeft in het derde kwartaal het aantal gebruikers en betalende abonnees verder zien toenemen. Het aantal maandelijks actieve gebruikers steeg op jaarbasis met 11 procent tot 713 miljoen. Die aanwas van 17 miljoen gebruikers was groter dan de 14 miljoen die Spotify zelf had verwacht.
3 uur geledenOSLO (ANP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds is van plan tegen een nieuw beloningsvoorstel voor Elon Musk als topman van elektrische autofabrikant Tesla te stemmen. De beloning in aandelen kan volgens nieuwe beloningsplannen oplopen tot 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar. Het staatsfonds zegt zich zorgen te maken over de grootte van dat pakket. Ook zou Tesla te weinig doen om de risico's rond de grote afhankelijkheid van Musk te verminderen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag hard omlaag. Het aandeel Philips opende wel hoger. Het zorgtechnologiebedrijf boekte meer omzet en winst in het derde kwartaal, ondanks de impact van de hogere importheffingen die de Verenigde Staten dit jaar hebben ingevoerd. Het sterkst groeide het onderdeel dat producten maakt voor de persoonlijke verzorging, zoals scheerapparaten.
6 uur geleden