Boeing onderuit op Wall Street na incident met 737 MAX 9
NEW YORK (ANP) - Boeing ging maandag hard onderuit op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op het incident met een Boeing 737 MAX 9 in de Verenigde Staten. Bij een passagiersvliegtuig van Alaska Airlines liet afgelopen vrijdag een deurpaneel los na het opstijgen. Het toestel slaagde erin veilig terug te keren naar de luchthaven in Portland. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA beval 171 737 MAX 9-vliegtuigen aan de grond te houden die hetzelfde deurpaneel hebben.
Het gaat om de grootste ingreep voor een 737 MAX sinds toestellen van dat type na twee vliegtuigcrashes wereldwijd lange tijd uit luchtruimen werden geweerd. In 2018 en 2019 kwamen bij ongelukken met 737 MAX-vliegtuigen 346 mensen om het leven. Daarna moest Boeing technische aanpassingen doorvoeren. Die kwestie kostte het concern vele miljarden dollars.
Maandag raakte het aandeel Boeing ruim 9 procent kwijt. Alaska Airlines daalde 4,3 procent na het annuleren van meer dan tweehonderd vluchten met 737 MAX 9-toestellen.
Cijferseizoen
Later in de week verschuift de aandacht naar de resultaten van grote banken als Bank of America, JPMorgan Chase, Wells Fargo en Citigroup, waarmee het cijferseizoen op Wall Street wordt ingeluid. Daarnaast wordt uitgekeken naar het Amerikaanse inflatiecijfer over december, dat donderdag op het programma staat.
Beleggers op Wall Street hopen dat de inflatie inmiddels sterk genoeg is afgekoeld en dat de Federal Reserve in de komende maanden al kan gaan beginnen met het verlagen van de rente. Vrijdag werd de hoop op een spoedige renteverlaging al wat getemperd door een sterker dan verwachte banengroei in de VS. Door de sterke arbeidsmarkt zou de Fed de rente mogelijk langer hoog kunnen houden om de economie af te remmen.
Concurrentiezaak
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,4 procent lager op 37.323 punten. De brede S&P 500 won 0,2 procent tot 4708 punten en de techgraadmeter Nasdaq steeg 0,6 procent tot 14.609 punten.
Apple won 0,6 procent. Het techconcern verloor vorige week nog zo'n 6 procent en zag daarmee tientallen miljarden aan beurswaarde verdampen. Dat kwam mede door meerdere adviesverlagingen van analisten. Ook meldde The New York Times dat de Amerikaanse justitie binnenkort mogelijk een nieuwe concurrentiezaak tegen het bedrijf aanspant. Door de koersverliezen dreigt Apple zijn positie als waardevolste beursgenoteerde bedrijf ter wereld te moeten afstaan aan Microsoft (plus 0,7 procent).
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De terugleverkosten die energieleveranciers in rekening brengen bij huishoudens met zonnepanelen zijn niet onredelijk in vergelijking met de kosten die leveranciers maken. Dat oordeelt de Autoriteit Consument & Markt (ACM). De toezichthouder vindt wel dat contracten moeilijk te vergelijken zijn, omdat energiebedrijven deze kosten op verschillende manieren doorberekenen aan hun klanten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met winst aan de nieuwe handelssessie begonnen. Olieaandelen stonden in de belangstelling door de toenemende druk die de Amerikaanse president Donald Trump op het olierijke Venezuela legt. Hij beval een totale blokkade van alle gesanctioneerde olietankers die van of naar Venezuela varen.
1 uur geledenMUNCHEN/PARIJS (ANP) - De Nederlandse quantumsector is de afgelopen jaren verder uitgebreid met nieuwe bedrijven en investeringen. Dat melden het Europees Octrooibureau (EOB) en de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een nieuw onderzoek naar de sector. De quantumtechnologie verder opschalen en commercialiseren is volgens de organisaties nu de grootste uitdaging.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse pensioenfondsen beleggen fors in techaandelen en zijn daarmee kwetsbaar voor een mogelijke AI-zeepbel. Daarvoor waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB) woensdag in een analyse. Volgens de toezichthouder zijn de fondsen gevoelig voor koersschommelingen van techaandelen, zeker nu er steeds vaker wordt gewaarschuwd voor de hoge waardering van die aandelen.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery adviseert aandeelhouders waarschijnlijk het overnamebod van branchegenoot Paramount Skydance af te wijzen. Dat melden verschillende media op basis van ingewijden, waaronder persbureau Reuters en zakenkrant Financial Times. Eerder sloot Warner Bros een overnamedeal met streamingplatform Netflix, waarna Paramount een concurrerend bod deed.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Het wereldwijde verbruik van steenkool bereikt dit jaar een recordhoogte, voorspelt het Internationaal Energieagentschap (IEA). In de jaren tot en met 2030 daalt de vraag naar de relatief vervuilende fossiele brandstof licht, verwacht de belangrijke adviseur voor energiebeleid.
2 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - De hackersgroep ShinyHunters dreigt gegevens van premiumklanten van pornowebsite Pornhub te publiceren. De hackers zeggen data te hebben gestolen en eisen nu losgeld van Pornhub.
3 uur geleden