Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boeing onderuit op Wall Street na incident met 737 MAX 9

Boeing onderuit op Wall Street na incident met 737 MAX 9

NEW YORK (ANP) - Boeing ging maandag hard onderuit op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op het incident met een Boeing 737 MAX 9 in de Verenigde Staten. Bij een passagiersvliegtuig van Alaska Airlines liet afgelopen vrijdag een deurpaneel los na het opstijgen. Het toestel slaagde erin veilig terug te keren naar de luchthaven in Portland. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA beval 171 737 MAX 9-vliegtuigen aan de grond te houden die hetzelfde deurpaneel hebben.

Het gaat om de grootste ingreep voor een 737 MAX sinds toestellen van dat type na twee vliegtuigcrashes wereldwijd lange tijd uit luchtruimen werden geweerd. In 2018 en 2019 kwamen bij ongelukken met 737 MAX-vliegtuigen 346 mensen om het leven. Daarna moest Boeing technische aanpassingen doorvoeren. Die kwestie kostte het concern vele miljarden dollars.

Maandag raakte het aandeel Boeing ruim 9 procent kwijt. Alaska Airlines daalde 4,3 procent na het annuleren van meer dan tweehonderd vluchten met 737 MAX 9-toestellen.

Cijferseizoen

Later in de week verschuift de aandacht naar de resultaten van grote banken als Bank of America, JPMorgan Chase, Wells Fargo en Citigroup, waarmee het cijferseizoen op Wall Street wordt ingeluid. Daarnaast wordt uitgekeken naar het Amerikaanse inflatiecijfer over december, dat donderdag op het programma staat.

Beleggers op Wall Street hopen dat de inflatie inmiddels sterk genoeg is afgekoeld en dat de Federal Reserve in de komende maanden al kan gaan beginnen met het verlagen van de rente. Vrijdag werd de hoop op een spoedige renteverlaging al wat getemperd door een sterker dan verwachte banengroei in de VS. Door de sterke arbeidsmarkt zou de Fed de rente mogelijk langer hoog kunnen houden om de economie af te remmen.

Concurrentiezaak

De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,4 procent lager op 37.323 punten. De brede S&P 500 won 0,2 procent tot 4708 punten en de techgraadmeter Nasdaq steeg 0,6 procent tot 14.609 punten.

Apple won 0,6 procent. Het techconcern verloor vorige week nog zo'n 6 procent en zag daarmee tientallen miljarden aan beurswaarde verdampen. Dat kwam mede door meerdere adviesverlagingen van analisten. Ook meldde The New York Times dat de Amerikaanse justitie binnenkort mogelijk een nieuwe concurrentiezaak tegen het bedrijf aanspant. Door de koersverliezen dreigt Apple zijn positie als waardevolste beursgenoteerde bedrijf ter wereld te moeten afstaan aan Microsoft (plus 0,7 procent).

Meer uit Financieel

SAS schrapt tijdelijk aantal vluchten om hoge kerosineprijs

STOCKHOLM (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SAS, de grootste luchtvaartmaatschappij van Scandinavië, heeft "op korte termijn een beperkt aantal vluchten geschrapt" vanwege de snel stijgende brandstofprijs. De oorlog in het Midden-Oosten en de sluiting van de Straat van Hormuz drijven de prijs van kerosine, die veelal uit die regio komt, in rap tempo op.

50 minuten geleden
Reders steunen terughoudendheid over militaire missie Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging Nederlandse Reders (KVNR) vindt een Nederlandse bijdrage aan een militaire missie met als doel de Straat van Hormuz te heropenen niet verstandig. Een bijdrage kan ervoor zorgen dat Nederlandse schepen die vastzitten in de Perzische Golf mogelijk een doelwit worden, meldt een woordvoerder. "En die kunnen geen kant op."

52 minuten geleden
Commissie EU-parlement gaat donderdag stemmen over handelsdeal VS

BRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat donderdag alsnog stemmen over een onderdeel van de handelsdeal met de VS. Dat heeft de commissie dinsdag besloten, meldt commissielid Jörgen Warborn (EVP) op X. De stemming was eerder uitgesteld vanwege nieuwe Amerikaanse importheffingen.

1 uur geleden
Ook Transavia rekent brandstoftoeslag om duurdere kerosine

SCHIPHOL (ANP) - Ook budgetmaatschappij Transavia rekent sinds begin deze week extra kosten vanwege de sterk gestegen brandstofprijzen. Het gaat om een toeslag van 5 euro op een aantal vluchten, bevestigt het bedrijf na berichtgeving van De Telegraaf.

1 uur geleden
Moederbedrijf Bruna verkoopt Van Ditmar Boeken

UTRECHT (ANP) - Audax heeft Van Ditmar Boeken verkocht aan een investeringsfonds. Audax, moederbedrijf van winkelketens Bruna en Readshop, werd begin dit jaar overgenomen door Lector Capital. Na een evaluatie van het portfolio is besloten de boekentak af te stoten.

1 uur geleden
Aandelenbeurzen New York gaan verder omhoog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger geopend, waarmee een vervolg werd gegeven aan de winsten van een dag eerder. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De olieprijzen gingen weer omhoog na aanvallen door Iran op energiefaciliteiten in de regio.

2 uur geleden
Minister Heerma hoopt snel met rijksambtenaren verder te praten

DEN HAAG (ANP) - Minister van Binnenlandse Zaken Pieter Heerma hoopt snel weer met rijksambtenaren aan tafel te gaan om verder te praten. Dat laat hij weten in een reactie op de landelijke staking van 14 april. De ambtenaren protesteren dan tegen de nullijn. Heerma noemt het "hun goed recht om nu actie te voeren".

3 uur geleden