Boeing krijgt miljardenorder van Turkse luchtvaartmaatschappij
ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Vliegtuigfabrikant Boeing heeft een miljardenorder binnengesleept van de Turkse luchtvaartmaatschappij Pegasus. De budgetmaatschappij heeft honderd toestellen van het type 737 MAX 10 besteld voor 36 miljard dollar (zo'n 34,5 miljard euro). Dit is de grootste order van Pegasus ooit, die voorheen vaak bij concurrent Airbus bestelde, en een flinke opsteker voor Boeing.
De toestellen worden naar verwachting in 2028 geleverd en Pegasus heeft de optie om nog eens honderd vliegtuigen bij te bestellen. De luchtvaartmaatschappij wil uitbreiden naar Noord-Afrika en de Baltische staten. Volgens de website heeft Pegasus nu meer dan honderd toestellen, waarvan de meeste van Airbus zijn. De luchtvaartmaatschappij meldt met beide vliegtuigbouwers te willen blijven werken en ook nog toestellen van Airbus geleverd te krijgen.
Boeing kent al enige tijd problemen. Die begonnen nadat in januari een van zijn toestellen een deurpaneel in de lucht verloor en een noodlanding moest maken. Later zijn meer gebreken in toestellen van Boeing gevonden. De Amerikaanse vliegtuigbouwer staat onder verscherpt toezicht van luchtvaartautoriteit FAA en moet de kwaliteitscontroles in zijn fabrieken verbeteren.
De productie van 737 MAX-toestellen, het bestverkochte vliegtuig van Boeing, stond onlangs maandenlang stil door een staking. Tienduizenden werknemers in fabrieken rond Seattle hadden het werk neergelegd uit onvrede over een hoger loonbod door Boeing. De staking begon halverwege september en eindigde begin november. Vorige week meldde persbureau Reuters dat Boeing de productie van de 737 MAX heeft hervat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zijn "teleurgesteld" dat Nederland de verkoop tegenhoudt van het bedrijf achter DigiD aan een Amerikaanse onderneming. De VS en Nederland hadden eruit kunnen komen, meent de Amerikaanse ambassade.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend hoger aan de nieuwe handelsdag begonnen. Optimisme over investeringen in AI zorgde opnieuw voor winsten bij fabrikanten van halfgeleiders, waarbij vooral gekeken wordt naar de grote behoefte aan geheugenchips. Beleggers bleven ook hoopvol over vorderingen in vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
5 uur geledenSHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Het moederbedrijf van de Chinese webwinkel Temu heeft in het eerste kwartaal meer omzet geboekt. Wel viel de groei tegen vergeleken met de verwachtingen van analisten. Het bedrijf, PDD Holdings, heeft nog altijd last van hevige concurrentie in China.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Banken in de eurozone moeten meer investeren in cyberveiligheid als ze grip willen krijgen op nieuwe AI-modellen die zwakke plekken in software kunnen vinden. Dat heeft vicepresident Luis de Guindos van de Europese Centrale Bank (ECB) woensdag gezegd.
8 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Toeleveringsketens in de chemie zullen maanden nodig hebben om te herstellen van de oorlog in het Midden-Oosten, ook als de Straat van Hormuz weer opengaat. Dat zegt een Duitse chemiemanager werkzaam bij het staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten tegen de Duitse krant Handelsblatt. "Het herstel van toeleveringsketens gebeurt niet van de ene op de andere dag, maar zal maanden duren", verwacht Rainer Seele.
9 uur geleden