Boeing krijgt miljardenorder van Turkse luchtvaartmaatschappij
ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Vliegtuigfabrikant Boeing heeft een miljardenorder binnengesleept van de Turkse luchtvaartmaatschappij Pegasus. De budgetmaatschappij heeft honderd toestellen van het type 737 MAX 10 besteld voor 36 miljard dollar (zo'n 34,5 miljard euro). Dit is de grootste order van Pegasus ooit, die voorheen vaak bij concurrent Airbus bestelde, en een flinke opsteker voor Boeing.
De toestellen worden naar verwachting in 2028 geleverd en Pegasus heeft de optie om nog eens honderd vliegtuigen bij te bestellen. De luchtvaartmaatschappij wil uitbreiden naar Noord-Afrika en de Baltische staten. Volgens de website heeft Pegasus nu meer dan honderd toestellen, waarvan de meeste van Airbus zijn. De luchtvaartmaatschappij meldt met beide vliegtuigbouwers te willen blijven werken en ook nog toestellen van Airbus geleverd te krijgen.
Boeing kent al enige tijd problemen. Die begonnen nadat in januari een van zijn toestellen een deurpaneel in de lucht verloor en een noodlanding moest maken. Later zijn meer gebreken in toestellen van Boeing gevonden. De Amerikaanse vliegtuigbouwer staat onder verscherpt toezicht van luchtvaartautoriteit FAA en moet de kwaliteitscontroles in zijn fabrieken verbeteren.
De productie van 737 MAX-toestellen, het bestverkochte vliegtuig van Boeing, stond onlangs maandenlang stil door een staking. Tienduizenden werknemers in fabrieken rond Seattle hadden het werk neergelegd uit onvrede over een hoger loonbod door Boeing. De staking begon halverwege september en eindigde begin november. Vorige week meldde persbureau Reuters dat Boeing de productie van de 737 MAX heeft hervat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
3 uur geledenXIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.
5 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.
7 uur geleden