Boeing koopt leverancier terug voor 4,7 miljard dollar
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Boeing gaat bedrijfsonderdelen van zijn leverancier Spirit AeroSystems terugkopen voor ongeveer 4,7 miljard dollar. De vliegtuigbouwer verkocht Spirit AeroSystems in 2005 om kosten te besparen, maar wil het nu terugkopen na een lange serie aan incidenten met Boeing-toestellen. Concurrent Airbus gaat ook delen van het bedrijf overnemen.
Met de overname van Spirit AeroSystems hoopt Boeing meer grip te krijgen op de productieprocessen en minder snel in de problemen te komen om gebreken bij vliegtuigen die leiden tot onderzoeken en rechtszaken. De overname moet nog wel goedgekeurd worden door het Pentagon en de Amerikaanse mededingsautoriteiten. Mocht dat gebeuren, dan is deal medio volgend jaar rond.
De aankondiging komt te midden van een spannende week voor Boeing. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft de vliegtuigbouwer namelijk een week de tijd gegeven om schuld te bekennen voor twee crashes van 737 MAX-toestellen in 2018 en 2019 waarbij 346 mensen om het leven kwamen. Doet Boeing dat niet, dan volgt volgens ingewijden die persbureau Reuters heeft gesproken een rechtszaak.
Een dollar
Boeing had in 2021 al een schikking getroffen om de twee crashes, maar justitie meent dat er verplichtingen geschonden zijn die Boeing weer strafbaar maakt. Het ministerie heeft een pleidooiovereenkomst aangeboden met een geldboete en een toezichtsstraf waarmee Boeing een rechtszaak kan vermijden. Wel moet het dan schuld bekennen.
Het totale overnamebedrag komt voor Boeing uit op 8,3 miljard dollar, omdat de vliegtuigbouwer ook de nettoschuld van Spirit AeroSystems overneemt.
Airbus betaalt een symbolisch bedrag van één dollar voor onderdelen van AeroSystems. De Europese vliegtuigbouwer krijgt daarbij 559 miljoen dollar voor de overname. Dat Airbus er zo voordelig uitkomt, is het resultaat van voorwaarden die na maanden overleg tussen de drie partijen overeengekomen zijn.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is donderdag verdeeld van start gegaan, na de aandelenrally een dag eerder. De stemming werd ook gedrukt door een tegenvallend kwartaalrapport van chipbedrijf Qualcomm, dat woensdag na het slot werd gepubliceerd. Hoewel de resultaten boven verwachting waren, viel de verkoop van chips voor smartphones volgens marktkenners tegen. Qualcomm werd kort na de opening zo'n 9 procent lager gezet.
16 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het Verwey-Jonker Instituut heeft bij de rechtbank Utrecht uitstel van betaling aangevraagd. Volgens het onderzoeksinstituut kan de organisatie niet langer voldoen aan haar financiële verplichtingen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland houdt zich op de vlakte over berichten dat tankers met aan de Verenigde Staten beloofde diesel toch een andere bestemming kiezen. "Alle diesel vindt zijn kopers", zegt het Kremlin.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Bank of England (BoE) heeft het belangrijkste rentetarief van het land voor het eerst in drie jaar verhoogd. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie bestrijden.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De manier waarop bommeldingen deze week het vliegverkeer in Europa verstoren, heeft topman van Air France-KLM Benjamin Smith nog niet eerder gezien. Vooral de manier waarop het gecoördineerd lijkt, is volgens hem nieuw. "We hopen dat het er niet voor zorgt dat consumenten minder gaan vliegen, maar dat zien we nog niet", zei hij.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM verhoogt de druk op dochterbedrijf KLM om de resultaten te verbeteren. Smith benadrukte tegenover journalisten dat KLM naar een winstmarge van 8 procent moet. "Als we KLM niet op 8 procent krijgen, moeten we kijken naar een andere manier om dat te doen", zei Smith. "We blijven de strategie aanpassen als we denken het niet te gaan halen."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is voorstander van het invoeren van een verplichting voor tankstations om actuele brandstofprijzen te delen. Dat stelt de toezichthouder in een advies aan het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Zo kunnen automobilisten makkelijker het goedkoopste tankstation in de buurt vinden, is het idee.
3 uur geleden