Boeing in VS weer onderzocht, nu om brand in motor vliegtuig
WASHINGTON (ANP/AFP/BELGA) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA is opnieuw een onderzoek gestart naar Boeing. Donderdag werd bij een vlucht van Southwest Airlines net voor het toestel wilde opstijgen een brand in een van de motoren gesignaleerd.
Het toestel, een Boeing 737-800 NG met bestemming Las Vegas, moest de start afbreken en keerde terug naar de terminal van de luchthaven van Lubbock in Texas. Er zijn geen gewonden gevallen. Volgens de maatschappij zijn alle 154 passagiers uiteindelijk met een ander toestel naar hun bestemming gebracht.
Uit een opname van de gesprekken tussen de controletoren en de cockpit blijkt dat de piloot tijdens het taxiën naar de startbaan "een oververhitting van de remmen" constateerde en "een brand ter hoogte van de linkermotor".
Crisis
Het is niet het eerste probleem met een toestel van de Amerikaanse vliegtuigbouwer. Boeing verkeert sinds begin dit jaar al in crisis door meerdere defecten aan zijn vliegtuigen. Dat begon met een tijdens een vlucht losgeschoten deurpaneel van een Boeing 737 MAX 9 van Alaska Airlines.
Boeing heeft Alaska Airlines in het afgelopen kwartaal 160 miljoen dollar compensatie betaald. Sinds het incident in januari moesten tientallen vliegtuigen aan de grond blijven en zijn veel vluchten geannuleerd. Alaska Airlines verwacht in de loop van dit jaar verder te worden gecompenseerd door Boeing.
Veiligheidsprocedures
Boeing waarschuwde vorige maand al voor financiële tegenvallers door diverse onderzoeken die naar het concern lopen en door een tragere productie van zijn 737 MAX-toestellen. Boeing is inmiddels druk bezig om de veiligheidsprocedures te verbeteren. Topman Dave Calhoun van de vliegtuigfabrikant kondigde onlangs aan dat hij het bedrijf gaat verlaten. Ook enkele andere topbestuurders vertrekken.
De vertrekkende Calhoun verdiende volgens Boeing vorig jaar 32,8 miljoen dollar, omgerekend ruim 30 miljoen euro. Dat is 45 procent meer dan het jaar ervoor. De toename kwam vooral door een bonus die bedoeld was om hem tot en met 2025 bij het concern te houden. Na het Alaska Airlines-incident heeft hij wel afgezien van een prestatietoeslag van 2,8 miljoen dollar.
De FAA onderzoekt ook een ander incident dat zich heeft voorgedaan met een Southwest-vliegtuig dat op 23 maart zou landen op de luchthaven LaGuardia in New York, maar werd omgeleid naar de luchthaven Baltimore-Washington. Dat toestel kampte met turbulentie en slecht zicht en lijkt geen technische problemen te hebben gehad.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger geopend, waarmee een vervolg werd gegeven aan de winsten van een dag eerder. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De olieprijzen gingen weer omhoog na aanvallen door Iran op energiefaciliteiten in de regio.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Binnenlandse Zaken Pieter Heerma hoopt snel weer met rijksambtenaren aan tafel te gaan om verder te praten. Dat laat hij weten in een reactie op de landelijke staking van 14 april. De ambtenaren protesteren dan tegen de nullijn. Heerma noemt het "hun goed recht om nu actie te voeren".
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Zo'n half miljoen Nederlandse adressen heeft nog geen concreet vooruitzicht op een glasvezelaansluiting. Dat heeft marktonderzoeker Telecompaper becijferd. Voor veel van deze adressen zijn de aanlegkosten per aansluiting hoog en zouden de projecten te klein van schaal zijn.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het economisch vertrouwen van Duitse beleggers is sterk gedaald door zorgen over een sterk stijgende inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het vooraanstaande economische onderzoeksinstituut ZEW. De ZEW-vertrouwensindex is deze maand gekelderd naar het laagste niveau in bijna een jaar.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido is eerder terecht door de Nederlandse overheid verplicht om geen gebruik te maken van apparatuur van de Chinese leveranciers Huawei en ZTE in kritieke onderdelen van zijn mobiele netwerk. Dat heeft het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) geoordeeld in een dinsdag gepubliceerde uitspraak.
3 uur geledenDEN HAAG/LONDEN (ANP) - Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Finland willen een nieuwe kredietinstelling opzetten voor defensieprojecten. Het Multilateraal Defensiemechanisme (MDM), waaraan landen met een hoge kredietwaardigheid kunnen meedoen, moet hun defensie-industrie en herbewapeningsrace helpen aanjagen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft zorgen geuit over het vermogen van Oekraïne om hulp te blijven ontvangen uit zijn steunpakket van 8,1 miljard dollar. Dit komt omdat Oekraïense parlementariërs zich verzetten tegen het beleid van president Volodymyr Zelensky en maatregelen blokkeren die nodig zijn om de financiering vrij te geven.
4 uur geleden