Boeing hoger op terughoudend Wall Street
NEW YORK (ANP) - De toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters lieten maandag geen grote koersuitslagen zien. Beleggers namen een afwachtende houding aan in aanloop naar het nieuwe cijferseizoen later deze week. Ook kijkt de markt uit naar een belangrijk inflatiecijfer, dat voor donderdag op het programma staat.
De Dow-Jonesindex eindigde 0,1 procent lager op 39.344,79 punten. De breder samengestelde S&P 500-index won 0,1 procent op 5572,85 punten en techgraadmeter Nasdaq ging 0,3 procent vooruit tot 18.403,74 punten. Daarmee bereikten de S&P 500-index en de Nasdaq nieuwe recordniveaus.
Aandelen Boeing sloten, ondanks een nieuw incident met een vliegtuig, 0,6 procent hoger. Een Boeing-vliegtuig van United Airlines verloor maandag tijdens het opstijgen opnieuw een wiel. Niemand raakte gewond tijdens de vlucht met een Boeing 757-200 die om 07.16 uur lokale tijd opsteeg vanuit Los Angeles en om 10.10 uur landde op Denver International Airport.
Dodelijke crashes
Boeing gaf maandag ook toe de voorwaarden te hebben geschonden van de schikking met het Amerikaanse ministerie van Justitie rond twee dodelijke crashes met de geplaagde 737 MAX-toestellen. Boeing trof in 2021 al een schikking met justitie, maar kon door het niet naleven van de voorwaarden alsnog strafrechtelijk vervolgd worden voor de twee fatale ongelukken uit 2018 en 2019, waarbij 346 mensen omkwamen.
Als het akkoord wordt goedgekeurd door een federale rechter is Boeing officieel een veroordeelde misdadiger. Het concern zal ook een boete van 243,6 miljoen dollar betalen. Met de schuldbekentenis ontloopt Boeing een langdurig strafproces. De bekentenis kan mogelijk wel lucratieve overheidscontracten met onder andere het ministerie van Defensie en ruimtevaartorganisatie NASA in de weg staan.
Inflatiecijfers
Beleggers kijken deze week vooral uit naar de nieuwe Amerikaanse inflatiecijfers. De hardnekkige inflatie in de VS heeft de Federal Reserve er tot nu toe van weerhouden om de rente te verlagen. Ook praat Fed-voorzitter Jerome Powell deze week leden van het Amerikaanse Congres bij over het rentebeleid van de centrale bank. Daarnaast staan vrijdag de kwartaalcijfers van grote Amerikaanse banken zoals JPMorgan Chase en Wells Fargo op het programma, waarmee het cijferseizoen in de VS wordt afgetrapt.
Paramount Global zakte 5,3 procent. De Hollywoodstudio en eigenaar van televisiezenders als CBS, MTV en Nickelodeon heeft ermee ingestemd om samen te gaan met branchegenoot Skydance Media. Met de deal komt een einde aan een lange reeks van onderhandelingen over een fusie.
Meer uit Financieel
HOOFDDORP (ANP) - Transavia wil jaarlijks 200 miljoen euro besparen met het grootschalig bezuinigingsprogramma dat vorige week bekend werd. Dat heeft de voorzitter van vakbond NVLT deze week tegen het ANP gezegd en is bevestigd door de luchtvaartmaatschappij zelf. De vakbond onderhandelt momenteel met Transavia over de invulling van de bezuinigingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer huishoudens gaan de gestegen energieprijzen merken in hun portemonnee. Dat concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) op basis van de Energiemonitor. Ook huishoudens van wie het vaste contract is afgelopen merken de hoge energieprijzen, naast de ongeveer 3,7 miljoen huishoudens met een variabel of dynamisch contract.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cloud- en internetsector wil uitleg van de politie over de server die dinsdag in beslag werd genomen bij een datacenter in Amsterdam-Oost. Die inname gebeurde op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. De Dutch Cloud Community (DCC) heeft hier grote zorgen over.
2 uur geledenBERLIJN/PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk en Duitsland zijn definitief akkoord over gezamenlijke voorstellen om de Europese auto-industrie te verbeteren. De regels voor het terugdringen van de CO2-uitstoot worden versoepeld en productie binnen Europa wordt meer ondersteund. Aan de deal, die donderdag al in mediaberichtgeving werd aangekondigd, is maanden gewerkt.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het is nog niet bekend op welke dag buschauffeurs en machinisten volgende week het werk neerleggen. Vakbonden FNV en CNV maken de volgende stakingsdag pas begin volgende week bekend. Woensdag legden werknemers in het streekvervoer voor het eerst het werk neer nadat onderhandelingen over een nieuwe cao waren vastgelopen. De vakbonden hebben aangekondigd een dag per week te staken tot kerst.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil veertig technologieën uit de sectoren kunstmatige intelligentie (AI), biogeneeskunde en zonne-energie toevoegen aan zijn lijst van technologieën waarvan de export verboden of aan beperkingen onderworpen is. Dat maakte het Chinese ministerie van Handel vrijdag bekend.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De overslag van kolen in de Rotterdamse haven is in de eerste negen maanden van dit jaar flink toegenomen, meldt Havenbedrijf Rotterdam. Die stijging komt doordat er weer meer cokeskolen werden overgeslagen. Die kolen worden gebruikt in de hoogovens bij de productie van staal. Door problemen in de Europese staalindustrie lag de overslag vorig jaar op een uitzonderlijk laag niveau.
4 uur geleden