Boeing hoger op terughoudend Wall Street
NEW YORK (ANP) - De toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters lieten maandag geen grote koersuitslagen zien. Beleggers namen een afwachtende houding aan in aanloop naar het nieuwe cijferseizoen later deze week. Ook kijkt de markt uit naar een belangrijk inflatiecijfer, dat voor donderdag op het programma staat.
De Dow-Jonesindex eindigde 0,1 procent lager op 39.344,79 punten. De breder samengestelde S&P 500-index won 0,1 procent op 5572,85 punten en techgraadmeter Nasdaq ging 0,3 procent vooruit tot 18.403,74 punten. Daarmee bereikten de S&P 500-index en de Nasdaq nieuwe recordniveaus.
Aandelen Boeing sloten, ondanks een nieuw incident met een vliegtuig, 0,6 procent hoger. Een Boeing-vliegtuig van United Airlines verloor maandag tijdens het opstijgen opnieuw een wiel. Niemand raakte gewond tijdens de vlucht met een Boeing 757-200 die om 07.16 uur lokale tijd opsteeg vanuit Los Angeles en om 10.10 uur landde op Denver International Airport.
Dodelijke crashes
Boeing gaf maandag ook toe de voorwaarden te hebben geschonden van de schikking met het Amerikaanse ministerie van Justitie rond twee dodelijke crashes met de geplaagde 737 MAX-toestellen. Boeing trof in 2021 al een schikking met justitie, maar kon door het niet naleven van de voorwaarden alsnog strafrechtelijk vervolgd worden voor de twee fatale ongelukken uit 2018 en 2019, waarbij 346 mensen omkwamen.
Als het akkoord wordt goedgekeurd door een federale rechter is Boeing officieel een veroordeelde misdadiger. Het concern zal ook een boete van 243,6 miljoen dollar betalen. Met de schuldbekentenis ontloopt Boeing een langdurig strafproces. De bekentenis kan mogelijk wel lucratieve overheidscontracten met onder andere het ministerie van Defensie en ruimtevaartorganisatie NASA in de weg staan.
Inflatiecijfers
Beleggers kijken deze week vooral uit naar de nieuwe Amerikaanse inflatiecijfers. De hardnekkige inflatie in de VS heeft de Federal Reserve er tot nu toe van weerhouden om de rente te verlagen. Ook praat Fed-voorzitter Jerome Powell deze week leden van het Amerikaanse Congres bij over het rentebeleid van de centrale bank. Daarnaast staan vrijdag de kwartaalcijfers van grote Amerikaanse banken zoals JPMorgan Chase en Wells Fargo op het programma, waarmee het cijferseizoen in de VS wordt afgetrapt.
Paramount Global zakte 5,3 procent. De Hollywoodstudio en eigenaar van televisiezenders als CBS, MTV en Nickelodeon heeft ermee ingestemd om samen te gaan met branchegenoot Skydance Media. Met de deal komt een einde aan een lange reeks van onderhandelingen over een fusie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering en deelstaten hebben een akkoord bereikt over een plan om de prijzen aan de pomp te verlagen, meldt het Duitse persbureau dpa. De accijns op diesel en benzine wordt met 17 cent per liter verlaagd.
5 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Topman Michael O'Leary van Ryanair heeft zijn excuses aangeboden aan slachtoffers van seksueel geweld voor het gebruik van het woord "verkrachters". De topman van de Ierse budgetvlieger omschreef concurrerende maatschappijen als verkrachters vanwege hun hoge tarieven.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijs van diesel in Nederland stijgt zaterdag naar recordhoogte. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers, dat de prijzen bijhoudt, gaat de gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen dan voorbij de piek van 2,819 euro per liter uit april.
6 uur geledenWOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen verwacht dat het dit jaar genoegen moet nemen met een fors lagere winst. Het Duitse autoconcern maakte vrijdag bekend zijn prognoses te verlagen, door een scherpe krimp op de Chinese automarkt en de kosten die samenhangen met het plan om banen te schrappen.
7 uur geledenSACRAMENTO (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van Californië, Gavin Newsom, laat de noodzaak van een noodknop, ook wel 'kill switch' genoemd, in AI-modellen onderzoeken. Daarvoor heeft hij een decreet getekend. Hij beschuldigde de Amerikaanse president Donald Trump ervan niets te doen aan de veiligheidszorgen rond kunstmatige intelligentie.
7 uur geleden