Boeing hoger op terughoudend Wall Street
NEW YORK (ANP) - De toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters lieten maandag geen grote koersuitslagen zien. Beleggers namen een afwachtende houding aan in aanloop naar het nieuwe cijferseizoen later deze week. Ook kijkt de markt uit naar een belangrijk inflatiecijfer, dat voor donderdag op het programma staat.
De Dow-Jonesindex eindigde 0,1 procent lager op 39.344,79 punten. De breder samengestelde S&P 500-index won 0,1 procent op 5572,85 punten en techgraadmeter Nasdaq ging 0,3 procent vooruit tot 18.403,74 punten. Daarmee bereikten de S&P 500-index en de Nasdaq nieuwe recordniveaus.
Aandelen Boeing sloten, ondanks een nieuw incident met een vliegtuig, 0,6 procent hoger. Een Boeing-vliegtuig van United Airlines verloor maandag tijdens het opstijgen opnieuw een wiel. Niemand raakte gewond tijdens de vlucht met een Boeing 757-200 die om 07.16 uur lokale tijd opsteeg vanuit Los Angeles en om 10.10 uur landde op Denver International Airport.
Dodelijke crashes
Boeing gaf maandag ook toe de voorwaarden te hebben geschonden van de schikking met het Amerikaanse ministerie van Justitie rond twee dodelijke crashes met de geplaagde 737 MAX-toestellen. Boeing trof in 2021 al een schikking met justitie, maar kon door het niet naleven van de voorwaarden alsnog strafrechtelijk vervolgd worden voor de twee fatale ongelukken uit 2018 en 2019, waarbij 346 mensen omkwamen.
Als het akkoord wordt goedgekeurd door een federale rechter is Boeing officieel een veroordeelde misdadiger. Het concern zal ook een boete van 243,6 miljoen dollar betalen. Met de schuldbekentenis ontloopt Boeing een langdurig strafproces. De bekentenis kan mogelijk wel lucratieve overheidscontracten met onder andere het ministerie van Defensie en ruimtevaartorganisatie NASA in de weg staan.
Inflatiecijfers
Beleggers kijken deze week vooral uit naar de nieuwe Amerikaanse inflatiecijfers. De hardnekkige inflatie in de VS heeft de Federal Reserve er tot nu toe van weerhouden om de rente te verlagen. Ook praat Fed-voorzitter Jerome Powell deze week leden van het Amerikaanse Congres bij over het rentebeleid van de centrale bank. Daarnaast staan vrijdag de kwartaalcijfers van grote Amerikaanse banken zoals JPMorgan Chase en Wells Fargo op het programma, waarmee het cijferseizoen in de VS wordt afgetrapt.
Paramount Global zakte 5,3 procent. De Hollywoodstudio en eigenaar van televisiezenders als CBS, MTV en Nickelodeon heeft ermee ingestemd om samen te gaan met branchegenoot Skydance Media. Met de deal komt een einde aan een lange reeks van onderhandelingen over een fusie.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De opnieuw opgestarte onderhandelingen over een cao in het streekvervoer tussen vakbonden en werkgevers hebben nog geen resultaat opgeleverd. Volgende week moet meer duidelijk worden, meldt vakbond FNV. De gesprekken volgen op een landelijke staking een week geleden. Op donderdag stond een nieuwe staking gepland, maar vakbonden FNV en CNV schortten de acties op toen werkgevers met nieuwe voorstellen kwamen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Biotechnologiebedrijf Pharming was donderdag een grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Bij de middelgrote fondsen won de Leidse onderneming zo'n 11 procent aan beurswaarde dankzij een goed ontvangen kwartaalbericht.
1 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - In aanloop naar de langverwachte release van de game Grand Theft Auto VI vindt de PlayStation 5 gretig aftrek. Amerikaans marktonderzoek door Circana wijst uit dat de verkoop van die spelcomputer van Sony in september met bijna een kwart is gestegen.
2 uur geledenBUNNIK (ANP) - De Nederlandse autobranche verwacht volgend jaar minder nieuwe personenauto's te verkopen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging gaat de bijtelling voor elektrische leasewagens naar verwachting omhoog, van 18 naar 20 procent. Ook moeten werkgevers door de zogenoemde pseudo-eindheffing dan wat meer gaan betalen voor zakelijke auto's met een verbrandingsmotor, waaronder plug-inhybrides.
2 uur geledenROME (ANP/RTR) - De Italiaanse regering is akkoord gegaan met noodmaatregelen die tegemoetkomen aan transportbedrijven die in de problemen komen door de hoge dieselprijzen. Dat kondigde premier Giorgia Meloni aan in een video op sociale media. Het bericht volgt op truckersprotesten in het zuiden van het land, waarbij blokkades voor lege schappen in de supermarkten en wegrottende tomaten zorgden.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tesla behoorde donderdag tot de verliezers op de beurzen in New York. De fabrikant van elektrische auto's zag de winst in het afgelopen kwartaal flink dalen. Ook verlaagde het bedrijf dat wordt geleid door miljardair Elon Musk de prognose voor de kapitaaluitgaven dit jaar. Dit roept vragen op over het tempo waarin het bedrijf zijn AI- en robotica-activiteiten uitbreidt. Het aandeel zakte zo'n 3 procent.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Websites die draaien op PHP die niet zijn bijgewerkt naar de nieuwste versies blijven kwetsbaar, benadrukt de stichting achter de programmeertaal. "Oudere versies die niet zijn voorzien van de beveiligingspatch blijven kwetsbaar. Updaten is noodzakelijk", zegt de PHP Foundation desgevraagd tegen het ANP.
4 uur geleden