Boeing en vakbond maandag weer om tafel om staking te beëindigen
ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing en vakbond IAM gaan maandag weer praten om de staking te beëindigen. Fabrieksmedewerkers legden ongeveer drie weken geleden het werk neer uit onvrede over een cao-bod van Boeing. Door de staking is de vliegtuigproductie in de fabrieken in Seattle en Portland stilgevallen.
De gesprekken worden geleid door een federale bemiddelaar en beginnen om 09.00 uur lokale tijd, zoals IAM meldt en Boeing bevestigt. Zowel Boeing als de 33.000 stakers lijden financieel steeds meer onder de werkonderbreking. Een paar weken geleden ontvingen werknemers voor het laatst hun salaris en de door hun werkgever geregelde zorgverzekering is inmiddels verlopen.
Een analist van investeringsbank TD Cowen heeft eerder deze week berekend dat Boeing door de staking mogelijk bijna 100 miljoen dollar per dag aan omzet misloopt. Ook zeiden ingewijden tegen persbureau Bloomberg dat Boeing overweegt minstens 10 miljard dollar op te halen met het uitgeven van nieuwe aandelen om de financiën te versterken.
Gesteggel om loonsverhoging
De staking begon vrijdag 13 september nadat het personeel een cao-bod van Boeing had afgewezen. Het bedrijf bood daarin onder meer een loonsverhoging van 25 procent, maar werknemers willen meer loon. De vliegtuigbouwer had zijn bod verhoogd naar 30 procent in een poging de staking te stoppen. De vakbond vond dat nog steeds te weinig, werknemers eisen 40 procent meer salaris. Een oplossing voor het conflict met IAM is "een prioriteit van me", zei Boeing-topman Kelly Ortberg vrijdag.
Onderhandelaars van Boeing en IAM hebben elkaar sinds de staking drie keer gesproken. De laatste keer was vorige week vrijdag. De bemiddelaar had de bijeenkomsten toen stopgezet omdat ze geen resultaat opleverden.
Kredietwaardigheid Boeing
Kredietbeoordelaars hebben gewaarschuwd dat een langdurige staking het herstel van Boeing ondermijnt en de kredietwaardigheid van het bedrijf kan raken. Ook de financieel directeur van Boeing, Brian West, zei dat de werkonderbreking het herstel van de vliegtuigmaker in gevaar brengt. Boeing ligt onder vuur sinds een 737 MAX 9 tijdens een vlucht in januari een deurpaneel verloor en het toestel een noodlanding moest maken. Daarna zijn meer technische mankementen aan vliegtuigen van Boeing ontdekt. Sindsdien houden de autoriteiten het bedrijf scherper in de gaten en moet de vliegtuigbouwer zijn kwaliteitscontroles in fabrieken verbeteren.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Baksteenfabrikanten mogen samen een statiegeldsysteem opzetten om het hergebruik van pallets te stimuleren. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) ziet geen bezwaren tegen deze samenwerking. Pallets worden nu vaak eenmalig gebruikt.
28 minuten geledenDAVOS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt op te leggen aan een aantal Europese landen over hun steun aan Groenland zullen waarschijnlijk maar een beperkte impact hebben op de inflatie in het eurogebied. Dat heeft president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een interview met de Franse radiozender RTL op het World Economic Forum in het Zwitserse Davos.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht hoger geopend na de koersverliezen eerder deze week. Beleggers blijven terughoudend door de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie over Groenland. Op dinsdag werden daardoor flinke verliezen geleden op Wall Street, waar weer werd gehandeld na een lang weekend.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV gaat een verzoek aan de Europese Commissie sturen om te handhaven op de Nederlandse invoering van de Europese richtlijn over minimumlonen. De Eerste Kamer stemde dinsdag in met een voorstel om die richtlijn te vertalen naar Nederlandse wetgeving. Maar dat voorstel voldoet niet aan de eisen, zegt FNV.
2 uur geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Kunstmatige intelligentie zal "grootschalige immigratie" om de economie en arbeidsmarkten van westerse landen te ondersteunen overbodig maken. Dat heeft topman Alex Karp van het Amerikaanse technologiebedrijf Palantir gezegd op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. "Er zullen meer dan genoeg banen zijn voor de burgers van uw land, vooral voor mensen met een beroepsopleiding."
3 uur geledenZÜRICH (ANP) - Voormalig Unilever-topman Hein Schumacher gaat leiding geven aan de grote chocoladeproducent Barry Callebaut. Hij neemt op 26 januari de hoogste functie bij het in Zwitserland gevestigde bedrijf over van vertrekkend topman Peter Feld.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal werkenden dat in armoede leeft is gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe cijfers. In 2024 ging het om 175.000 mensen, zo'n 2 procent van alle werkenden. Bijna de helft van hen had niet het hele jaar werk, bijvoorbeeld door tijdelijke banen of perioden zonder inkomen. De toename volgt op jaren van daling, mede door het wegvallen van coronasteun en de energietoeslag.
4 uur geleden