Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boeing en vakbond maandag weer om tafel om staking te beëindigen

Boeing en vakbond maandag weer om tafel om staking te beëindigen

ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing en vakbond IAM gaan maandag weer praten om de staking te beëindigen. Fabrieksmedewerkers legden ongeveer drie weken geleden het werk neer uit onvrede over een cao-bod van Boeing. Door de staking is de vliegtuigproductie in de fabrieken in Seattle en Portland stilgevallen.

De gesprekken worden geleid door een federale bemiddelaar en beginnen om 09.00 uur lokale tijd, zoals IAM meldt en Boeing bevestigt. Zowel Boeing als de 33.000 stakers lijden financieel steeds meer onder de werkonderbreking. Een paar weken geleden ontvingen werknemers voor het laatst hun salaris en de door hun werkgever geregelde zorgverzekering is inmiddels verlopen.

Een analist van investeringsbank TD Cowen heeft eerder deze week berekend dat Boeing door de staking mogelijk bijna 100 miljoen dollar per dag aan omzet misloopt. Ook zeiden ingewijden tegen persbureau Bloomberg dat Boeing overweegt minstens 10 miljard dollar op te halen met het uitgeven van nieuwe aandelen om de financiën te versterken.

Gesteggel om loonsverhoging

De staking begon vrijdag 13 september nadat het personeel een cao-bod van Boeing had afgewezen. Het bedrijf bood daarin onder meer een loonsverhoging van 25 procent, maar werknemers willen meer loon. De vliegtuigbouwer had zijn bod verhoogd naar 30 procent in een poging de staking te stoppen. De vakbond vond dat nog steeds te weinig, werknemers eisen 40 procent meer salaris. Een oplossing voor het conflict met IAM is "een prioriteit van me", zei Boeing-topman Kelly Ortberg vrijdag.

Onderhandelaars van Boeing en IAM hebben elkaar sinds de staking drie keer gesproken. De laatste keer was vorige week vrijdag. De bemiddelaar had de bijeenkomsten toen stopgezet omdat ze geen resultaat opleverden.

Kredietwaardigheid Boeing

Kredietbeoordelaars hebben gewaarschuwd dat een langdurige staking het herstel van Boeing ondermijnt en de kredietwaardigheid van het bedrijf kan raken. Ook de financieel directeur van Boeing, Brian West, zei dat de werkonderbreking het herstel van de vliegtuigmaker in gevaar brengt. Boeing ligt onder vuur sinds een 737 MAX 9 tijdens een vlucht in januari een deurpaneel verloor en het toestel een noodlanding moest maken. Daarna zijn meer technische mankementen aan vliegtuigen van Boeing ontdekt. Sindsdien houden de autoriteiten het bedrijf scherper in de gaten en moet de vliegtuigbouwer zijn kwaliteitscontroles in fabrieken verbeteren.

Meer uit Financieel

OESO: significante risico's voor wereldeconomie door oorlog

BOEKAREST (ANP/RTR) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor "significante" risico's voor de groei van de wereldeconomie, maar het is nog te vroeg om een inschatting te geven van de exacte impact. Dat heeft secretaris-generaal Mathias Cormann van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) gezegd.

50 minuten geleden
Netbeheerders willen tijdsgebonden tarieven voor grootverbruikers

DEN HAAG (ANP) - Regionale netbeheerders willen tijdsafhankelijke nettarieven aan grootverbruikers op het elektriciteitsnet kunnen vragen, meldt Netbeheer Nederland. Daarmee zouden netbeheerders stroomverbruik op rustige momenten op het net goedkoper kunnen maken dan op piekmomenten. De brancheorganisatie hoopt dat de nieuwe tarieven, die gelden voor alle ruim 70.000 grootverbruikers voor de afname van elektriciteit, in 2028 kunnen ingaan.

1 uur geleden
UnitedConsumers: adviesprijs benzine mogelijk boven 2,50 euro

EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs voor een liter Euro95 kan dinsdag boven de 2,50 euro stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentencollectief UnitedConsumers. Nu staat die landelijke adviesprijs voor Euro95 van de grote oliemaatschappijen op 2,486 euro per liter.

2 uur geleden
Eerste waterstoffabriek aangesloten op Nederlands netwerk

ROTTERDAM (ANP) - De eerste producent van groene waterstof is aangesloten op de Nederlandse waterstofinfrastructuur, meldt Gasunie. De waterstoffabriek van Shell op de Rotterdamse Maasvlakte, genaamd Holland Hydrogen 1, is de eerste met een aansluiting op het waterstofnetwerk.

2 uur geleden
Verzekeraars aan werkgevers: neem actie en voorkom pensioenstrop

DEN HAAG (ANP) - Het Verbond van Verzekeraars roept ondernemers op snel contact op te nemen met hun verzekeringsmaatschappij of premiepensioeninstelling om de pensioenregeling aan te passen aan het nieuwe stelsel. Als werkgevers dit niet voor 2028 hebben gedaan, ziet de Belastingdienst het opgebouwde pensioenvermogen als loon en moet over het hele pensioenvermogen belasting worden betaald. Dat bevestigt een woordvoerder van de branchevereniging na berichtgeving door het AD.

2 uur geleden
Brussel wil niet één molecuul energie importeren uit Rusland

BRUSSEL (ANP) - Ondanks de stijgende energieprijzen is Brussel niet van plan "ook maar een molecuul" aan Russische energie te importeren in de toekomst. Dat zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een vergadering van EU-ministers van Energie.

3 uur geleden
AEX opent met kleine winst, olieprijzen omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger geopend. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De Verenigde Staten voerden afgelopen weekend bombardementen uit op het Iraanse eiland Kharg. Vanaf dat eiland wordt verreweg de meeste olie uit Iran verscheept.

3 uur geleden