Boeing blijft onder verscherpt toezicht luchtvaartautoriteit FAA
SEATTLE (ANP/RTR) - Boeing blijft onder verscherpt toezicht van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA. Dat zei vertrekkend directeur Mike Whitaker van de FAA. De Amerikaanse vliegtuigfabrikant wordt al sinds begin vorig jaar strenger gecontroleerd door de FAA na een reeks incidenten met zijn toestellen. Zo moest in januari 2024 een nieuwe Boeing 737 MAX 9 van Alaska Airlines een noodlanding maken door het verlies van een deurpaneel tijdens de vlucht. Later werden meer gebreken in toestellen van Boeing gevonden.
Het incident, dat op 5 januari 2024 plaatsvond, legde ernstige veiligheidsproblemen bloot bij Boeing en droeg bij aan het vertrek van de toenmalige topman Dave Calhoun. "We hebben een ongekend aantal onaangekondigde veiligheidscontroles uitgevoerd. Ook voeren we maandelijkse statusbeoordelingen uit met managers van Boeing om de voortgang te bewaken en zullen we het verscherpte toezicht blijven voortzetten", aldus Whitaker.
Whitaker gaf Boeing in februari opdracht om een plan voor verbetering van veiligheid en kwaliteit door te voeren. Ook erkende hij destijds dat de FAA tekort was geschoten in het toezicht op Boeing. "Dit is geen project van een jaar. Wat nodig is, is een fundamentele culturele verschuiving bij Boeing die is gericht op veiligheid en kwaliteit boven de winst. Dat vereist aanhoudende inspanning en toewijding van Boeing, en onverminderde controle van onze kant", aldus Whitaker.
Kwaliteitscontroles
Whitaker zei vorige maand dat hij van plan is op 20 januari vroegtijdig af te treden. Dat is de dag van de inauguratie van president Donald Trump. Ook had hij in december nog een ontmoeting met de nieuwe baas van Boeing, Kelly Ortberg. Whitaker prees Ortberg omdat hij na een lange staking een maand de tijd had genomen om de productie van de 737 MAX te hervatten om de veiligheid en kwaliteit te waarborgen.
Boeing bracht vrijdag zelf ook een update uit over zijn inspanningen op het gebied van veiligheid en kwaliteit. De vliegtuigfabrikant verklaarde onder meer nieuwe willekeurige kwaliteitscontroles te hebben ingesteld. Ook zijn de defecten in de productie van de 737-romp bij leverancier Spirit AeroSystems aanzienlijk verminderd door het aantal inspectiepunten te verhogen en de invoering van een kwaliteitsgoedkeuringsproces voor klanten.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
15 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
15 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
17 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
1 dag geleden