Boeing bij dalers op Wall Street door staking
NEW YORK (ANP) - Boeing behoorde vrijdag tot de dalers op de aandelenbeurzen in New York, met een koersverlies van ruim 2 procent. Werknemers in fabrieken van de vliegtuigbouwer in de omgeving van Seattle en Portland aan de Amerikaanse westkust legden het werk neer. De actie volgt op het afwijzen van een cao-bod van Boeing. Daarin werd onder meer een loonsverhoging van 25 procent geboden. De vakbond IAM had aangedrongen in te stemmen met het bod, maar het personeel wil meer loon. In totaal doen meer dan 30.000 werknemers mee aan de staking.
In de fabrieken waar wordt gestaakt, bouwt Boeing onder meer de 737 MAX-vliegtuigen. Dat is het bestverkopende model van Boeing, dat wordt geplaagd door een reeks technische mankementen met vliegtuigen dit jaar. Het is niet duidelijk hoelang de staking duurt. De laatste staking bij Boeing in 2008 duurde 52 dagen en zou het bedrijf ongeveer 100 miljoen dollar omzet per dag hebben gekost.
De algehele stemming op Wall Street was voorzichtig positief, na de stevige opmars in de afgelopen dagen. De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 0,3 procent hoger op 41.202 punten. De brede S&P 500-index steeg ook 0,3 procent tot 5611 punten en techgraadmeter Nasdaq won eveneens 0,3 procent tot 17.618 punten. De drie graadmeters koersen af op stevige weekwinsten, na de zware verliezen in de eerste week van september.
Rente
De verwachting dat de Amerikaanse centrale bank volgende week de rente voor het eerst in jaren gaat verlagen, zorgde deze week voor optimisme bij beleggers. Het wordt mogelijk nog wel spannend of de beleidsmakers van de Federal Reserve zullen kiezen voor een verlaging met kwart procentpunt of een half procentpunt om de economie te ondersteunen.
Oracle steeg ruim 3 procent. Het softwareconcern gaf tijdens een bijeenkomst met analisten sterke vooruitzichten af voor de omzetgroei in de komende jaren. Eerder deze week steeg Oracle al ruim 11 procent dankzij sterke kwartaalresultaten.
Adobe
Adobe kelderde meer dan 10 procent. Het softwarebedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht. De vooruitzichten voor het huidige kwartaal stelden echter teleur.
De euro was 1,1093 dollar waard, tegen 1,1037 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen verder omhoog, na de forse stijging op donderdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent meer op 69,64 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder op 72,61 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.
19 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stapt mogelijk volgend jaar op als topman van het Amerikaanse technologiebedrijf Apple. De raad van bestuur en topmanagers bereiden zich voor op het vertrek van Cook na meer dan veertien jaar als leider van het bedrijf. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rundvlees, zoals biefstuk, hamburgers en rundergehakt, wordt volgend jaar opnieuw een stuk duurder, na de forse prijsstijgingen van dit jaar. Dit komt mede doordat in Nederland steeds meer boerenbedrijven verdwijnen door stikstofregels. "Het uitkopen van veehouderijen vindt nu plaats, dus de beschikbaarheid van vlees wordt hierdoor naar verwachting nog minder. Daardoor zullen de prijzen omhooggaan", zegt Marian Lemsom, directeur van Koninklijke Nederlandse Slagers (KNS).
22 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techbedrijf Google gaat 40 miljard dollar investeren in drie nieuwe datacenters in Texas, in een wedloop tussen bedrijven om meer rekenkracht voor AI en dataverwerking te bemachtigen. Eerder investeerden concurrenten zoals OpenAI en Anthropic PBC al miljarden in datacenters in Texas.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kruidnoten zijn de afgelopen jaren een stuk duurder geworden, maar ze worden er niet minder door gegeten. Fabrikanten pasten de grootte van de zakken aan om zo de prijsstijging te dempen en dat lijkt te hebben gewerkt: mensen kopen nu vaker kleinere zakjes. Daardoor verkopen de belangrijkste producenten Van Delft en Bolletje alsnog ongeveer evenveel als een jaar eerder, laten ze weten aan persbureau ANP.
23 uur geleden