Bodycambeelden afgespeeld van agent die George Floyd doodde
MINNEAPOLIS (ANP) - In het strafproces tegen de Amerikaanse politieagent die in mei vorig jaar de zwarte arrestant George Floyd doodde, zijn woensdag de beelden van het fatale incident afgespeeld die gemaakt zijn door de bodycam van toenmalig agent en beklaagde Derek Chauvin. Bij die beelden is te horen hoe Chauvin destijds zijn handelen naderhand probeerde te rechtvaardigen.
Nadat de ambulance met de bewusteloze Floyd was weggereden, werd Chauvin aangesproken door getuige Charles McMillian, is te zien in de video. "Ik heb geen respect voor wat je gedaan hebt", vertelt die aan Chauvin. "We moesten deze man onder controle houden omdat hij een grote vent is, en omdat het erop leek dat hij onder invloed was", antwoordt agent Chauvin.
McMillian was door de openbaar aanklager opgeroepen als getuige in het strafproces tegen Chauvin. De man, een van de eerste omstanders bij het incident, had het woensdag zichtbaar moeilijk in de rechtbank. Na het zien van de videobeelden van het incident tussen Floyd en de politie barstte McMillian in tranen uit.
In de video was te zien hoe de agenten een tegenstribbelende Floyd in de politieauto proberen te krijgen. Die probeert de agenten duidelijk te maken dat hij "claustrofobisch" is en lastig lucht krijgt. McMillian zou voor de worsteling nog tegen Floyd hebben gezegd dat hij mee moest werken met de agenten. "Je kan niet winnen", zou hij Floyd hebben gezegd.
Floyd werd op 25 mei vorig jaar aangehouden in de Amerikaanse stad Minneapolis nadat hij een pakje sigaretten zou hebben afgerekend met een vervalst 20 dollarbiljet. Christopher Martin, de kassamedewerker van de winkel waar Floyd de sigaretten had gekocht, getuigde woensdag ook in de rechtszaal.
Martin vertelde dat Floyd "high" leek te zijn toen hij in de winkel was, maar ook "heel vriendelijk, benaderbaar en spraakzaam". Ook de 19-jarige winkelbediende had het moeilijk in de rechtszaal. "Als ik dat bankbiljet niet had aangenomen, had dit allemaal niet hoeven gebeuren", zei Martin. Toen hij Floyd buiten even na het afrekenen roerloos zag liggen met Chauvins knie in diens nek, voelde Martin "ongeloof en schuld", getuigde hij.
De advocaat van Chauvin beweerde in zijn openingspleidooi dat Floyds dood niet door verstikking is veroorzaakt. Die zou volgens de verdediging vooral het gevolg zijn geweest van drugs- of medicijngebruik en onderliggende gezondheidsproblemen.
De strategie van de openbaar aanklager is met name om de jury ervan te overtuigen dat Chauvin ten onrechte een gevaarlijke verwurging toepaste om Floyd tot medewerking te dwingen. Als Chauvin schuldig wordt bevonden aan doodslag, de zwaarste aanklacht tegen hem, kan hij 40 jaar gevangenisstraf krijgen.
De dood van George Floyd leidde vorig jaar wereldwijd tot een storm van verontwaardiging. In tal van plaatsen in en buiten de Verenigde Staten werd massaal gedemonstreerd tegen racisme en buitensporig politiegeweld.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische veiligheidsdienst (FSB) zegt Amerikaanse informatie te hebben ontvangen over een op handen zijnde grootschalige terreuraanslag in Moskou. De dienst neemt daarvoor passende voorzorgsmaatregelen, zo meldt het Russische persbureau RIA.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn zaterdag de straat opgegaan in Frankrijk om te demonstreren. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken gaat het tot dusver om 15.000 mensen verspreid door het land en is de situatie "over het algemeen rustig".
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Studenten- en scholierenvakbonden roepen op tot nieuwe blokkades van universiteiten en middelbare scholen in Frankrijk, op dinsdag en donderdag. Dat berichten Franse media.
2 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Iraanse onderhandelaars zijn in Doha om met Qatar te praten over het beëindigen van de oorlog met de Verenigde Staten. Dat meldt een functionaris die op de hoogte is van de gesprekken aan persbureau Reuters.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland brengt een grote politiemacht op de been in aanloop naar de aangekondigde jongerenprotesten door heel het land. De Duitse protestbeweging noemt zich 'GenZ regelt!' en heeft zich door de Franse studentenprotesten laten inspireren. Er wordt in meer dan dertig steden gedemonstreerd, waaronder Berlijn, München, Keulen en Frankfurt.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse president Karol Nawrocki houdt crisisberaad met prominente vertegenwoordigers van politieke partijen over de ontstane patstelling bij het Constitutionele Hof. De benoeming van rechters van het hof is inzet geworden van een hoog opgelopen politieke strijd tussen de pro-Europese regering van premier Donald Tusk en de grootste oppositiepartij, het rechts-conservatieve en nationalistische PiS.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse politie voert preventieve controles uit in Parijs in aanloop naar de verwachte protesten van zaterdag. In het hele land staan demonstraties gepland en volgens de regering is het risico op ongeregeldheden erg groot. Met de controles hoopt de politie mensen te identificeren die uit zijn op geweld.
5 uur geleden