Bodemonderzoeker Fugro schrapt banen in VS na komst Trump
LEIDSCHENDAM (ANP) - De Nederlandse bodemonderzoeker Fugro heeft in het afgelopen kwartaal meer dan honderd van de ruim 2000 banen in de Verenigde Staten geschrapt omdat Amerikaanse projecten voor windmolens op zee zijn stilgelegd sinds de komst van president Donald Trump. Ook worden andere kostenbesparende maatregelen genomen door Fugro, waaronder een pauze op het inhuren van personeel voor ondersteunende functies.
Dat heeft topman Mark Heine gezegd in een toelichting op de kwartaalcijfers. Vorige week kwam de onderneming uit Leidschendam al met een winst- en omzetwaarschuwing. Fugro zei daarbij ook dat klanten wereldwijd terughoudender zijn geworden met nieuwe projecten door het handelsbeleid van Trump en de economische onzekerheden.
De brutowinst verdampte naar slechts 0,8 miljoen euro, vergeleken met 44,2 miljoen euro vorig jaar. De omzet ging met 11 procent omlaag tot 450 miljoen euro. Bij het orderboek voor het komende jaar was lichte krimp te zien.
Offshore windmarkt
Volgens Heine was de Amerikaanse offshore windmarkt vorig jaar goed voor circa 7 procent van de totale omzet. Hij stelde dat de situatie scherp wordt gevolgd en dat verder banenverlies niet wordt uitgesloten. Volgens het bedrijf is er een "nieuwe politieke realiteit" in de VS. Trump heeft gezegd dat offshore wind te duur is en tekende na zijn komst in het Witte Huis direct een decreet waarbij vergunningen voor nieuwe windprojecten op zee werden opgeschort.
Het beursgenoteerde Fugro zei wel groeimogelijkheden te zien in andere sectoren, zoals bij de winning van belangrijke mineralen en ook bewaking van belangrijke infrastructuur onder de zee, zoals olie- en gaspijpleidingen en internetkabels. Zo tekende Fugro vorige week nog een overeenkomst met het ministerie van Defensie voor de bouw van een surveillanceschip, in samenwerking met scheepsbouwer Damen. Dat schip zal dan door Fugro ingezet worden voor de Nederlandse marine om infrastructuur op zee te bewaken.
Meer uit Financieel
KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Aziƫ vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
14 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
15 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
16 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
17 uur geleden