Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bobsleeër Franjic wil familieverleden eren op Spelen in Beijing

Bobsleeër Franjic wil familieverleden eren op Spelen in Beijing

JANQING (ANP) - Bobsleeër Jelen Franjic zag zijn grote droom uitkomen door samen met zijn oudere broer Janko deel te mogen nemen aan de Olympische Spelen. De 21-jarige remmer in de ploeg van piloot Ivo de Bruin komt bij de Spelen van Beijing in actie in de tweemans- en viermansbob. Maar zijn ouders en met name vader Mario, die zelf deelnam aan de Spelen in 1984 en 1998, zijn er in gedachten ook bij.

"Mijn vader belde ons op de dag voor vertrek naar China op" vertelt Franjic. "Hij zei: jongens, jullie moeten je nu beseffen dat je naar de Olympische Spelen gaat en niet zomaar even lol kan hebben. Jullie moeten je serieus gedragen en niet alleen laten zien Nederlanders te zijn, maar ook waar onze familie voor staat. Het was een soort peptalk, maar ook om ons erop te wijzen wie we zijn."

Die familiegeschiedenis kent Franjic, zoon van een olympisch bobsleeër namens Joegoslavië bij de Spelen van 1984 en namens Bosnië-Herzegovina in 1998, maar al te goed. "Mijn ouders hebben enorm veel verhalen en die vertellen ze sinds ik het me kan herinneren", zegt hij. Zijn ouders waren op huwelijksreis in Montenegro in 1992 toen de oorlog in voormalig Joegoslavië uitbrak. Een weekje dachten ze, dan konden ze wel weer terug. Ze zaten daar uiteindelijk maanden.

Motivatie

Ook in Montenegro werden zijn ouders in de burgeroorlog tussen de Kroaten en de Serviërs getrokken. "Mijn vader werd bij een politiecontrole opgepakt. Wij hebben een Kroatische achternaam en Montenegro hoorde toen bij Servië. Hij werd in een bus gestopt die op weg ging naar een soort concentratiekamp of een bos. Hij werd echter herkend door een Serviër, die bij de Spelen van 1984 als materiaalman van het Joegoslavische bobteam had gewerkt. Hij zei tegen de bewakers dat er een fout was gemaakt en dat mijn vader gewoon Servisch was. Toen hebben ze hem en enkele anderen vrijgelaten. Alle anderen in die bussen zijn nooit meer teruggekomen."

Franjic werd uiteindelijk net als zijn broer geboren in Nederland. "Toen mijn vader was vrijgelaten, zijn ze zo snel mogelijk gevlucht naar Nederland. Onze ouders hadden daar al vrienden", vertelt hij. "Alles wat zij hebben meegemaakt, hebben ze op ons doorgegeven. Dat motiveert mij en Janko enorm om alles te bereiken waar we potentie voor hebben. Zij hebben dit niet allemaal moeten doorstaan, zodat ik in Nederland een beetje ga genieten en verwend ga doen."

Genieten doet Franjic overigens wel in Yanqing, de olympische locatie voor de bobsleeërs, waar hij maandag vanaf 13.15 uur Nederlandse tijd voor het eerst in actie komt in de tweemansbob. "Ja, na het harde werk kun je genieten. Maar hier zijn is hard werken en genieten ineen."

Meer uit Sport

Wennemars derde op 1000 meter in Inzell achter ongenaakbare Stolz

INZELL (ANP) - Joep Wennemars is bij de wereldbekerwedstrijden schaatsen in Inzell als derde geëindigd op de 1000 meter. De regerend wereldkampioen op de kilometer moest met 1.07,23 zijn meerdere erkennen in de Amerikaan Jordan Stolz. Die won in een nieuw baanrecord van 1.06,83 en schreef na de klassementen op de 500 en 1500 meter het derde wereldbekerklassement op zijn naam.

4 minuten geleden
Leerdam verslaat Takagi en Kok op 1000 meter in Inzell

INZELL (ANP) - Jutta Leerdam heeft bij de wereldbekerwedstrijden in Inzell de laatste 1000 meter voorafgaand aan de Olympische Spelen gewonnen. De 27-jarige Zuid-Hollandse versloeg landgenote Femke Kok in een baanrecord van 1.12,74. Kok werd met 1.13,67 derde, nog achter de Japanse Miho Takagi (1.13,43).

38 minuten geleden
Pieterse wint wereldbekerwedstrijd veldrijden in Maasmechelen

MAASMECHELEN (ANP) - Puck Pieterse heeft de wereldbekerwedstrijd veldrijden in het Belgische Maasmechelen op haar naam geschreven. Het was voor de 23-jarige Amersfoortse de eerste zege in de wereldbeker dit seizoen.

1 uur geleden
Italiaanse skiër Franzoni de beste in Hahnenkammrennen

KITZBÜHEL (ANP/BELGA) - Skiër Giovanni Franzoni heeft de beroemde Hahnenkammrennen in het Oostenrijkse Kitzbühel gewonnen. De 24-jarige Italiaan was in de afdaling voor de wereldbeker op de beruchte Streif een fractie sneller dan de Zwitser Marco Odermatt en Maxence Muzaton uit Frankrijk.

1 uur geleden
Marathonschaatser Visser wint Nederlandse titel op natuurijs

WEISSENSEE (ANP) - Marathonschaatser Harm Visser heeft op de Oostenrijkse Weissensee de Nederlandse titel op natuurijs gewonnen. De 25-jarige Fries kwam na 150 kilometer solo over de finish.

3 uur geleden
Djokovic schakelt Van de Zandschulp uit op Australian Open

MELBOURNE (ANP) - Het is Botic van de Zandschulp niet gelukt te stunten op de Australian Open. De Nederlander was in de derde ronde niet opgewassen tegen Novak Djokovic, die het eerste grandslamtoernooi van het seizoen al tien keer op zijn naam schreef: 6-3 6-4 7-6 (4).

3 uur geleden
Geblesseerde Osaka trekt zich terug uit Australian Open

MELBOURNE (ANP) - De Japanse tennisster Naomi Osaka komt niet meer in actie op de Australian Open. De tweevoudig winnares van het eerste grandslamtoernooi van het jaar heeft te veel last van een buikblessure. Ze heeft zich afgemeld voor haar wedstrijd in de derde ronde tegen de Australische Maddison Inglis.

5 uur geleden