Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bobsleeër Franjic wil familieverleden eren op Spelen in Beijing

Bobsleeër Franjic wil familieverleden eren op Spelen in Beijing

JANQING (ANP) - Bobsleeër Jelen Franjic zag zijn grote droom uitkomen door samen met zijn oudere broer Janko deel te mogen nemen aan de Olympische Spelen. De 21-jarige remmer in de ploeg van piloot Ivo de Bruin komt bij de Spelen van Beijing in actie in de tweemans- en viermansbob. Maar zijn ouders en met name vader Mario, die zelf deelnam aan de Spelen in 1984 en 1998, zijn er in gedachten ook bij.

"Mijn vader belde ons op de dag voor vertrek naar China op" vertelt Franjic. "Hij zei: jongens, jullie moeten je nu beseffen dat je naar de Olympische Spelen gaat en niet zomaar even lol kan hebben. Jullie moeten je serieus gedragen en niet alleen laten zien Nederlanders te zijn, maar ook waar onze familie voor staat. Het was een soort peptalk, maar ook om ons erop te wijzen wie we zijn."

Die familiegeschiedenis kent Franjic, zoon van een olympisch bobsleeër namens Joegoslavië bij de Spelen van 1984 en namens Bosnië-Herzegovina in 1998, maar al te goed. "Mijn ouders hebben enorm veel verhalen en die vertellen ze sinds ik het me kan herinneren", zegt hij. Zijn ouders waren op huwelijksreis in Montenegro in 1992 toen de oorlog in voormalig Joegoslavië uitbrak. Een weekje dachten ze, dan konden ze wel weer terug. Ze zaten daar uiteindelijk maanden.

Motivatie

Ook in Montenegro werden zijn ouders in de burgeroorlog tussen de Kroaten en de Serviërs getrokken. "Mijn vader werd bij een politiecontrole opgepakt. Wij hebben een Kroatische achternaam en Montenegro hoorde toen bij Servië. Hij werd in een bus gestopt die op weg ging naar een soort concentratiekamp of een bos. Hij werd echter herkend door een Serviër, die bij de Spelen van 1984 als materiaalman van het Joegoslavische bobteam had gewerkt. Hij zei tegen de bewakers dat er een fout was gemaakt en dat mijn vader gewoon Servisch was. Toen hebben ze hem en enkele anderen vrijgelaten. Alle anderen in die bussen zijn nooit meer teruggekomen."

Franjic werd uiteindelijk net als zijn broer geboren in Nederland. "Toen mijn vader was vrijgelaten, zijn ze zo snel mogelijk gevlucht naar Nederland. Onze ouders hadden daar al vrienden", vertelt hij. "Alles wat zij hebben meegemaakt, hebben ze op ons doorgegeven. Dat motiveert mij en Janko enorm om alles te bereiken waar we potentie voor hebben. Zij hebben dit niet allemaal moeten doorstaan, zodat ik in Nederland een beetje ga genieten en verwend ga doen."

Genieten doet Franjic overigens wel in Yanqing, de olympische locatie voor de bobsleeërs, waar hij maandag vanaf 13.15 uur Nederlandse tijd voor het eerst in actie komt in de tweemansbob. "Ja, na het harde werk kun je genieten. Maar hier zijn is hard werken en genieten ineen."

Meer uit Sport

Bondscoach Ritsma nam olympische ploeg in bescherming

TOMASZOW MAZOWIECKI (ANP) - Bondscoach Rintje Ritsma wilde het team voor de ploegenachtervolging dat straks op de Olympische Spelen in Milaan in actie komt, niet laten rijden op de EK afstanden. Het trio Chris Huizinga, Stijn van de Bunt en Marcel Bosker trainde deze week voor het eerst samen en de drie schaatsers doen mede door hun individuele routes niet mee aan de EK. De bondscoach wilde ze daarnaast ook in bescherming nemen.

10 uur geleden
Prins schaatst op EK naar zilver op 1000 meter achter Zurek

TOMASZOW MAZOWIECKI (ANP) - Schaatser Tim Prins heeft op de EK afstanden in Polen zilver veroverd op de 1000 meter. De 22-jarige Fries moest met 1.09,35 de titel laten aan de Pool Damian Zurek. Die won in 1.08,55. Het brons ging naar Marten Liiv uit Estland in 1.09,61.

11 uur geleden
Schaatsster In 't Hof op EK derde op 3000 meter, goud Wiklund

TOMASZOW MAZOWIECKI (ANP) - Sanne in 't Hof heeft op de EK afstanden brons veroverd op de 3000 meter. De 27-jarige schaatsster was met een tijd van 4.05,91 ruim langzamer dan Ragne Wiklund. De Noorse dook met 4.00,54 onder haar eigen baanrecord. Het zilver ging naar Sandrine Tas uit België met 4.05,26.

12 uur geleden
Grootste ijshockeystadion op Spelen in Milaan eindelijk open

MILAAN (ANP/RTR) - Een kleine maand voor het begin van de Olympische Spelen in Milaan is het grootste ijshockeystadion eindelijk geopend. Vrijdag deden meerdere Italiaanse teams in de Santagiulia-ijshockeyhal mee aan een testevenement. De trage voortgang van de bouw van de hal groeide uit tot het grootste probleem in de aanloop naar de Spelen.

12 uur geleden
KNSB zet vanwege winterweer streep door Marathon Cup in Tilburg

TILBURG (ANP) - De Marathon Cup in Tilburg gaat zaterdag vanwege de winterse weersomstandigheden niet door. Dat meldt schaatsbond KNSB.

14 uur geleden
Littler sluit 'grootste sponsorovereenkomst ooit' in het darten

LONDEN (ANP/RTR) - Luke Littler heeft na zijn nieuwe wereldtitel darten "de grootste sponsorovereenkomst ooit" in die sport gesloten. Target Darts, waar de 18-jarige Littler onder contract staat, wilde de bedragen van de nieuwe, langjarige overeenkomst niet bevestigen, maar de Britse persorganisatie Press Association meldt dat met de deal een bedrag van zo'n 20 miljoen pond (23 miljoen euro) over een periode van tien jaar gemoeid is.

16 uur geleden
Wielrenner Jakobsen ook dankbaar na 'vreselijk' 2025

CALPE (ANP) - Wielrenner Fabio Jakobsen staat voor "wéér een nieuw begin". Na een sportief "vreselijk" 2025 gaan zijn gedachten terug naar zijn bijna fatale valpartij in de Ronde van Polen in 2020. "Ik was toen zo dicht bij het einde en heb twee dagen voor mijn leven gevreesd. Alles wat me nu overkomt is minder slecht dan dat", zegt Jakobsen vanuit het trainingskamp van zijn ploeg Picnic PostNL in het Spaanse Calpe.

17 uur geleden