Bobsleeër Franjic wil familieverleden eren op Spelen in Beijing
JANQING (ANP) - Bobsleeër Jelen Franjic zag zijn grote droom uitkomen door samen met zijn oudere broer Janko deel te mogen nemen aan de Olympische Spelen. De 21-jarige remmer in de ploeg van piloot Ivo de Bruin komt bij de Spelen van Beijing in actie in de tweemans- en viermansbob. Maar zijn ouders en met name vader Mario, die zelf deelnam aan de Spelen in 1984 en 1998, zijn er in gedachten ook bij.
"Mijn vader belde ons op de dag voor vertrek naar China op" vertelt Franjic. "Hij zei: jongens, jullie moeten je nu beseffen dat je naar de Olympische Spelen gaat en niet zomaar even lol kan hebben. Jullie moeten je serieus gedragen en niet alleen laten zien Nederlanders te zijn, maar ook waar onze familie voor staat. Het was een soort peptalk, maar ook om ons erop te wijzen wie we zijn."
Die familiegeschiedenis kent Franjic, zoon van een olympisch bobsleeër namens Joegoslavië bij de Spelen van 1984 en namens Bosnië-Herzegovina in 1998, maar al te goed. "Mijn ouders hebben enorm veel verhalen en die vertellen ze sinds ik het me kan herinneren", zegt hij. Zijn ouders waren op huwelijksreis in Montenegro in 1992 toen de oorlog in voormalig Joegoslavië uitbrak. Een weekje dachten ze, dan konden ze wel weer terug. Ze zaten daar uiteindelijk maanden.
Motivatie
Ook in Montenegro werden zijn ouders in de burgeroorlog tussen de Kroaten en de Serviërs getrokken. "Mijn vader werd bij een politiecontrole opgepakt. Wij hebben een Kroatische achternaam en Montenegro hoorde toen bij Servië. Hij werd in een bus gestopt die op weg ging naar een soort concentratiekamp of een bos. Hij werd echter herkend door een Serviër, die bij de Spelen van 1984 als materiaalman van het Joegoslavische bobteam had gewerkt. Hij zei tegen de bewakers dat er een fout was gemaakt en dat mijn vader gewoon Servisch was. Toen hebben ze hem en enkele anderen vrijgelaten. Alle anderen in die bussen zijn nooit meer teruggekomen."
Franjic werd uiteindelijk net als zijn broer geboren in Nederland. "Toen mijn vader was vrijgelaten, zijn ze zo snel mogelijk gevlucht naar Nederland. Onze ouders hadden daar al vrienden", vertelt hij. "Alles wat zij hebben meegemaakt, hebben ze op ons doorgegeven. Dat motiveert mij en Janko enorm om alles te bereiken waar we potentie voor hebben. Zij hebben dit niet allemaal moeten doorstaan, zodat ik in Nederland een beetje ga genieten en verwend ga doen."
Genieten doet Franjic overigens wel in Yanqing, de olympische locatie voor de bobsleeërs, waar hij maandag vanaf 13.15 uur Nederlandse tijd voor het eerst in actie komt in de tweemansbob. "Ja, na het harde werk kun je genieten. Maar hier zijn is hard werken en genieten ineen."
Meer uit Sport
HEERENVEEN (ANP) - Schaatser Janno Botman heeft zich als nationaal kampioen geplaatst voor het WK sprint van volgende week in Heerenveen. Hij hield na vier afstanden Tim Prins en Kayo Vos achter zich.
14 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Schaatsster Suzanne Schulting is voor het eerst Nederlands kampioen sprint geworden. In Thialf won ze alle vier de afstanden. Op de eerste dag reed ze zowel op de 500 meter als de 1000 meter een persoonlijk record. Op de afsluitende 1000 meter op zondag was ze met 1.14,10 weer ruim de snelste.
15 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Atlete Lieke Klaver is in Apeldoorn Nederlands kampioen geworden op de 400 meter indoor. In een tijd van 51,28 was ze de snelste, voor Myrte van der Schoot in een persoonlijk record van 51,33. Eveline Saalberg werd derde in 52,26.
15 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Atleet Jonas Phijffers is Nederlands kampioen geworden op de 400 meter indoor. Hij won in een tijd van 45,57, ruim twee tienden van een seconde langzamer dan het nationale record dat hij vorige week ook in Apeldoorn liep.
16 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Suzanne Schulting heeft na twee overwinningen op zaterdag ook de eerste afstand van zondag gewonnen op het NK sprint. Op de tweede 500 meter van het toernooi was ze in een onderling duel een duizendste van een seconde sneller dan Marrit Fledderus, die ook in het totaalklassement tweede staat. Beide vrouwen reden een tijd van 36,67. Pien Smit werd met 37,98 derde op de 500 meter en staat in het klassement ook derde.
16 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Schaatser Marcel Bosker (29) heeft bij het NK allround de titel veroverd en mag daardoor deelnemen aan het WK, komend weekend in Heerenveen. Op de afsluitende 10 kilometer won hij in een direct duel van de nummer 2 in het eindklassement, Remco Stam. In een tijd van 13.04,44 werd Bosker derde op de slotafstand. De winst op de 10 kilometer ging in 12.52,76 naar Jorrit Bergsma, winnaar van olympisch brons op die afstand.
17 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Schaatsster Gioya Lancee (27) is in Heerenveen Nederlands kampioen allround geworden. Op de afsluitende 5000 meter werd ze derde in een tijd van 7.12,79. Langeafstandsspecialist Sanne in 't Hof won de 5000 meter met ruime voorsprong in 6.51,17 en steeg daardoor in het eindklassement naar de tweede plek. De laatste podiumplek op het NK was voor Melissa Wijfje, die op de slotafstand vijfde werd. Jade Groenewoud, die na drie afstanden nog tweede stond, viel net buiten het podium.
19 uur geleden