BOA-bond: kies voor eigen veiligheid bij afwezigheid politie
BAARN (ANP) - Kies voor de eigen veiligheid. Daartoe roept de voorzitter van vakbond BOA ACP, Richard Gerrits, zijn leden woensdag op in een reactie op het bericht dat politiebonden hun leden vragen komend weekend niet op te treden als horeca-instellingen in strijd met de coronamaatregelen openblijven. De voorzitter van de Nederlandse BOA Bond, Ruud Kuin, laat weten met zijn achterban in gesprek te gaan over de vraag hoe ze hun solidariteit kunnen tonen.
"We gaan niet handhavend optreden als de politie niet aanwezig is. Normaal doen we dat in aanwezigheid van de politie. Als die er niet is, moeten boa's kiezen voor hun eigen veiligheid", aldus Gerrits.
De komende dagen moet er overleg plaatsvinden met werkgevers, aldus de voorzitter van de vakbond. "We moeten kijken hoe die acties eruit gaan zien. Wij willen van werkgevers weten hoe met dit gegeven van een niet-optredende politie om te gaan en wat dan de rol van de boa’s hierin is."
Back-up
Kuin van de Nederlandse BOA Bond laat een soortgelijk geluid horen. "Boa's treden pas op als de back-up vanuit de politie op orde is. Zeker bij risicovolle situaties moet die back-up er zijn. Als die er niet is, is het onverstandig om op te treden." Kuin geeft aan te verwachten dat de werkgevers dit ook zo zullen zien. "De richtlijn voor boa’s is niet op te treden als we er niet op kunnen rekenen dat de politie stand-by is. We verwachten dat dat in dit geval ook zo is."
Een soortgelijke oproep als van Gerrits om voor de eigen veiligheid te kiezen, vindt Kuin niet nodig. "Dat doen ze altijd. Wat ze geleerd wordt, en dat geldt voor politiemensen niet anders: eerst zorgen dat de eigen veiligheid is gewaarborgd."
De politiebonden ACP, ANPV, Equipe en NPB riepen woensdagochtend hun leden op vanaf komende vrijdagnacht tot en met maandagochtend zo passief mogelijk toezicht te houden op het uitgaanspubliek en niet op te treden als horeca-instellingen in strijd met de coronamaatregelen openblijven. De oproep is onderdeel van hun actie voor een betere politie-cao. Voor zaterdag staat De Nacht staat op gepland, een actie van nachthoreca die de deuren openen uit protest tegen de coronamaatregelen.
Solidair
Gemeentelijke boa's worden door de politiebonden opgeroepen zich solidair te verklaren met de protestactie van de politie. De politiebonden willen dat politiemedewerkers zich dit weekend voornamelijk bezighouden met "primaire politietaken als noodhulp en dienstverlening aan burgers". Als sprake is van calamiteiten in horecagelegenheden worden agenten wel geacht op te treden, aldus de bonden.
Gerrits noemt het optreden bij eventuele calamiteiten weliswaar voldoende garantie, "maar we gaan die calamiteiten niet opzoeken".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse landbouwexport is vorig jaar gestegen met 8,4 procent, melden Wageningen Social & Economic Research en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zuivel en eieren bleven de belangrijkste exportproducten, gevolgd door vlees en sierteelt.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Omwonenden die vanwege de explosie en brand in het centrum van Utrecht hun huis hebben moeten verlaten, kunnen in de nacht van donderdag op vrijdag niet terugkeren. Veel van hen zijn opgevangen in hotel Karel V, anderen hebben ervoor gekozen de nacht bij vrienden of familie door te brengen.
2 uur geledenHEERLEN (ANP) - De bestuurder die donderdagavond tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen is gereden, is aan zijn verwondingen overleden. De politie meldt na onderzoek dat het ging om een noodlottig ongeval.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Verschillende ondernemers die getroffen zijn door de explosie in de Visscherssteeg in het centrum van Utrecht donderdagmiddag, laten op social media van zich horen. Door de kracht van de ontploffing zijn bij veel panden in de omgeving van de steeg ruiten uit de sponning en pannen van het dak geblazen. De schade is groot.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma begrijpt dat er onder de getroffen omwonenden van de explosie in Utrecht veel zorgen zijn over hun huisdieren. De gemeente probeert in kaart te brengen waar dieren thuis waren op het moment van de explosie, laat ze weten tijdens een persmoment.
5 uur geledenHEERLEN (ANP) - Een personenauto is donderdagavond rond 20.30 uur tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen gereden. De bestuurder is daarbij gewond geraakt en wordt nu in het ziekenhuis behandeld. De politie onderzoekt wat er aan de aanrijding voorafging. Over andere gewonden meldt de politie vooralsnog niets.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Donderdagmiddag is er een gaslek geweest in de omgeving van de Visscherssteeg in Utrecht, waar die middag een explosie was. Dat zei burgemeester Sharon Dijksma in een korte toelichting op de gebeurtenissen in de binnenstad. Onduidelijk is of de gaslekkage de oorzaak was van de explosie. "Er is gas geroken", zei ze. "Maar je weet niet waardoor de explosie plaatsvindt."
6 uur geleden