Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blue Origin lanceert raket New Glenn succesvol

Blue Origin lanceert raket New Glenn succesvol

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA/RTR) - De nieuwe raket New Glenn van Blue Origin, het bedrijf van multimiljardair Jeff Bezos, is in de Amerikaanse staat Florida gelanceerd. Het is de eerste ruimtemissie van dit type raket. Blue Origin wil concurreren met SpaceX, het bedrijf van Tesla-baas Elon Musk, dat al jaren de grootste aanbieder van lanceringen en transport in de ruimte is.

De lancering werd deze week onder meer door het slechte weer uitgesteld en is nu donderdagochtend succesvol uitgevoerd. Musk feliciteerde Bezos, multimiljardair en oprichter van webwinkelconcern Amazon, met het in de juiste baan brengen van de New Glenn. De naam verwijst naar John Glenn (1921-2016), de eerste Amerikaan die in een baan om de aarde vloog.

De bij de start circa honderd meter lange raket moet satellieten gaan vervoeren en zou in de toekomst een deel van het Amazon-netwerk lanceren.

'Ambitieuze doelstelling'

De eerste vlucht verliep niet helemaal zoals gewenst. Er werd een poging gedaan de raketbooster die de raket omhoog stuwt na de start gecontroleerd op een platform in de Atlantische Oceaan te laten landen. Die zou dan weer gebruikt kunnen worden. Maar dat is niet gelukt. Volgens Blue Origin-directeur Dave Limp was dat een "heel erg ambitieuze doelstelling" en is de booster bij de afdaling kwijtgeraakt.

De eerste test met een nieuw type raket is doorgaans erg problematisch. Toen twee jaar geleden concurrent SpaceX met de Starship begon, mislukten de eerste twee lanceringen volledig.

Meer uit Buitenland

VS: getroffen landen moeten helpen tegen tol op Straat van Hormuz

VAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio veroordeelt het Iraanse plan om tolheffing in te stellen voor de schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Hij zei na afloop van overleg met G7-ministers dat de landen die het meest getroffen worden door de heffing zullen moeten helpen om daar iets tegen te doen.

53 minuten geleden
VN zoeken 80 miljoen dollar voor noodhulp vluchtelingen Iran

NEW YORK (ANP/AFP) - Om de ergste humanitaire nood in Iran en omliggende landen te lenigen, zoekt de VN-organisatie voor vluchtelingen, UNHCR, 80 miljoen dollar (69,4 miljoen euro) voor een noodplan. Daarmee moet de meest acute noodhulp tot mei gedekt worden. De hulp is onder meer bestemd voor de circa 1,8 miljoen Afghaanse vluchtelingen in Iran.

54 minuten geleden
G7 roept op burgers te ontzien in oorlog Midden-Oosten

VAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR/AFP) - De G7-landen hebben opgeroepen tot een onmiddellijk einde aan de aanvallen op burgers en civiele infrastructuur in het Midden-Oosten. De buitenlandministers van die club grote industrielanden waren donderdag en vrijdag bijeen nabij Parijs, om te spreken over belangrijke mondiale thema's.

2 uur geleden
Rusland verklaart maker Oscar-winnende film buitenlandse agent

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft Pavel Talankin, de maker van de Oscar-winnende documentaire Mr. Nobody against Putin, aangemerkt als buitenlandse agent. Moskou gebruikt dat label om kritische individuen en organisaties aan te pakken.

4 uur geleden
Onduidelijkheid over groot deel raketarsenaal Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft ondanks wekenlange bombardementen door de VS en Israël mogelijk nog veel raketten over. Ingewijden zeggen tegen persbureau Reuters dat de Verenigde Staten alleen met zekerheid kunnen zeggen dat ongeveer een derde van de Iraanse projectielen is vernietigd.

4 uur geleden
Hamas krijgt ontwapeningsplan van Raad voor Vrede

CAÏRO (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas moet volgens een in onderhandelingen voorgelegd plan van de internationale Raad voor Vrede in acht maanden tijd volledig ontwapenen en de infrastructuur van tunnels in de Gazastrook moet in die tijd vernietigd worden. Aangenomen wordt dat Hamas wapens in tunnels heeft opgeslagen. Israël eist de ontwapening van Hamas voor het troepen uit de strook terugtrekt.

5 uur geleden
Kremlin weerspreekt verhaal dat Poetin zakenlui om geld vroeg

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin heeft berichten weersproken dat president Vladimir Poetin puissant rijke zakenlieden om financiële steun heeft gevraagd. Poetin sprak donderdag met een reeks zakenlieden en volgens de Kremlinwoordvoerder was er een die uit eigen beweging de Russische staat een grote som aanbood. Hij vermeldde niet de naam van de donateur. Poetin heeft de bijdrage verwelkomd.

6 uur geleden