Blue Origin lanceert raket New Glenn succesvol
CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA/RTR) - De nieuwe raket New Glenn van Blue Origin, het bedrijf van multimiljardair Jeff Bezos, is in de Amerikaanse staat Florida gelanceerd. Het is de eerste ruimtemissie van dit type raket. Blue Origin wil concurreren met SpaceX, het bedrijf van Tesla-baas Elon Musk, dat al jaren de grootste aanbieder van lanceringen en transport in de ruimte is.
De lancering werd deze week onder meer door het slechte weer uitgesteld en is nu donderdagochtend succesvol uitgevoerd. Musk feliciteerde Bezos, multimiljardair en oprichter van webwinkelconcern Amazon, met het in de juiste baan brengen van de New Glenn. De naam verwijst naar John Glenn (1921-2016), de eerste Amerikaan die in een baan om de aarde vloog.
De bij de start circa honderd meter lange raket moet satellieten gaan vervoeren en zou in de toekomst een deel van het Amazon-netwerk lanceren.
'Ambitieuze doelstelling'
De eerste vlucht verliep niet helemaal zoals gewenst. Er werd een poging gedaan de raketbooster die de raket omhoog stuwt na de start gecontroleerd op een platform in de Atlantische Oceaan te laten landen. Die zou dan weer gebruikt kunnen worden. Maar dat is niet gelukt. Volgens Blue Origin-directeur Dave Limp was dat een "heel erg ambitieuze doelstelling" en is de booster bij de afdaling kwijtgeraakt.
De eerste test met een nieuw type raket is doorgaans erg problematisch. Toen twee jaar geleden concurrent SpaceX met de Starship begon, mislukten de eerste twee lanceringen volledig.
Meer uit Buitenland
DAMASCUS (ANP/RTR) - Syrië hoopt onderhandelingen met Israël over een veiligheidsakkoord binnenkort te hervatten. Dat zei de Syrische minister van Buitenlandse Zaken Asaad al-Shaibani in een interview met persbureau Reuters, waarin hij ook zei dat Damascus het contact met Jeruzalem verbrak na de recente Israëlische luchtaanval op een Syrische luchtmachtbasis.
26 minuten geledenLONDEN (ANP) - Iraanse hackers hebben vorige maand voor het eerst een Britse energiecentrale vier dagen stilgelegd met een cyberaanval. Dat meldt de Britse krant The Telegraph.
3 uur geledenBRAHMAPUR (ANP/AFP) - De Indiase marine en kustwacht zoeken zondag naar 22 vermisten na het zinken van een vrachtschip in de Golf van Bengalen. Slechts twee van de 24 bemanningsleden van de Ocean Winner zijn van reddingsvlotten gehaald.
3 uur geledenCULIACÁN (ANP) - De gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa stapt toch weer op. Rubén Rocha Moya, die in de Verenigde Staten wordt verdacht van banden met een drugskartel, maakte dat zaterdag bekend. Een dag eerder was hij onverwacht teruggekeerd als gouverneur.
7 uur geledenTOKIO (ANP) - Een aardbeving met een kracht van 5.9 heeft in de nacht van zaterdag op zondag het oosten van Japan getroffen, meldt persbureau Kyodo. De beving was sterk te voelen in de hoofdstad Tokio. Zeker 37 mensen raakten lichtgewond, melden lokale hulpdiensten. Er is geen gevaar voor een tsunami.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in juni meer dan duizend transacties met aandelen en andere beleggingen gedaan. De transacties hadden samen een waarde van maximaal 263 miljoen dollar (circa 224 miljoen euro), blijkt uit een zaterdag gepubliceerde financiële verklaring.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Oekraïne heeft met luchtaanvallen op economische doelen in Rusland een doos van Pandora geopend, volgens president Vladimir Poetin. Rusland beantwoordt dat volgens hem met doelgerichte aanvallen op Oekraïne. "Het regime in Kyiv wil onze economie beschadigen, maar heeft een doos van Pandora geopend. Verwacht een antwoord waarmee de meest gevoelige sectoren van de economie doelwit zijn", aldus Poetin.
15 uur geleden