Blue Origin lanceert raket New Glenn succesvol
CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA/RTR) - De nieuwe raket New Glenn van Blue Origin, het bedrijf van multimiljardair Jeff Bezos, is in de Amerikaanse staat Florida gelanceerd. Het is de eerste ruimtemissie van dit type raket. Blue Origin wil concurreren met SpaceX, het bedrijf van Tesla-baas Elon Musk, dat al jaren de grootste aanbieder van lanceringen en transport in de ruimte is.
De lancering werd deze week onder meer door het slechte weer uitgesteld en is nu donderdagochtend succesvol uitgevoerd. Musk feliciteerde Bezos, multimiljardair en oprichter van webwinkelconcern Amazon, met het in de juiste baan brengen van de New Glenn. De naam verwijst naar John Glenn (1921-2016), de eerste Amerikaan die in een baan om de aarde vloog.
De bij de start circa honderd meter lange raket moet satellieten gaan vervoeren en zou in de toekomst een deel van het Amazon-netwerk lanceren.
'Ambitieuze doelstelling'
De eerste vlucht verliep niet helemaal zoals gewenst. Er werd een poging gedaan de raketbooster die de raket omhoog stuwt na de start gecontroleerd op een platform in de Atlantische Oceaan te laten landen. Die zou dan weer gebruikt kunnen worden. Maar dat is niet gelukt. Volgens Blue Origin-directeur Dave Limp was dat een "heel erg ambitieuze doelstelling" en is de booster bij de afdaling kwijtgeraakt.
De eerste test met een nieuw type raket is doorgaans erg problematisch. Toen twee jaar geleden concurrent SpaceX met de Starship begon, mislukten de eerste twee lanceringen volledig.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Democratische fractievoorzitter in het Huis van Afgevaardigden, Hakeem Jeffries, steunt een afzettingsprocedure tegen de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth. Jeffries zei "absoluut voor" te zijn wat betreft een voorstel dat mogelijk komende week wordt ingediend.
19 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot, die na de verkiezingen van eind oktober een nieuwe Israëlische regering mag proberen te vormen, heeft de deur opengezet voor de Likoed-partij van de huidige premier Benjamin Netanyahu. Voorwaarde is wel dat Eisenkot zelf premier wordt van een dergelijke regering.
57 minuten geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - Onder de dodelijke slachtoffers van de schietpartij in de Poolse stad Krakau was een 51-jarige Oostenrijkse vrouw, zei Krzysztof Kleczar, gouverneur van de regio Klein-Polen, zondag tegen verslaggevers. Zaterdag opende een man in militaire kleding in het historische stadscentrum willekeurig het vuur op een plein, waardoor zes doden vielen.
1 uur geledenKHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - Het Soedanese leger heeft de voormalige hooggeplaatste islamistische functionaris Ahmed Haroun gearresteerd, melden functionarissen van zijn partij. Haroun was voorzitter van de voormalige regeringspartij National Congress Party (NCP) van de afgezette dictator Omar al-Bashir. Hij zat jarenlang ondergedoken, onder meer omdat hij wordt gezocht door het Internationaal Strafhof (ICC).
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat de uitslag van de midtermsverkiezingen van dinsdag, waarbij zijn Republikeinse Partij de controle over het Congres verloor, een "enorme stap terug in de geschiedenis" voor de Verenigde Staten betekent.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Ook Europa is komende week vertegenwoordigd bij het overleg in Abu Dhabi over de oorlog in Oekraïne. Dat verklaarde de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot op de radio.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - De Poolse autoriteiten hebben een terrorismeonderzoek geopend nadat zes mensen waren gedood in Krakau. Dat staat in een verklaring van het Openbaar Ministerie.
5 uur geleden