Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blue Origin lanceert raket New Glenn succesvol

Blue Origin lanceert raket New Glenn succesvol

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA/RTR) - De nieuwe raket New Glenn van Blue Origin, het bedrijf van multimiljardair Jeff Bezos, is in de Amerikaanse staat Florida gelanceerd. Het is de eerste ruimtemissie van dit type raket. Blue Origin wil concurreren met SpaceX, het bedrijf van Tesla-baas Elon Musk, dat al jaren de grootste aanbieder van lanceringen en transport in de ruimte is.

De lancering werd deze week onder meer door het slechte weer uitgesteld en is nu donderdagochtend succesvol uitgevoerd. Musk feliciteerde Bezos, multimiljardair en oprichter van webwinkelconcern Amazon, met het in de juiste baan brengen van de New Glenn. De naam verwijst naar John Glenn (1921-2016), de eerste Amerikaan die in een baan om de aarde vloog.

De bij de start circa honderd meter lange raket moet satellieten gaan vervoeren en zou in de toekomst een deel van het Amazon-netwerk lanceren.

'Ambitieuze doelstelling'

De eerste vlucht verliep niet helemaal zoals gewenst. Er werd een poging gedaan de raketbooster die de raket omhoog stuwt na de start gecontroleerd op een platform in de Atlantische Oceaan te laten landen. Die zou dan weer gebruikt kunnen worden. Maar dat is niet gelukt. Volgens Blue Origin-directeur Dave Limp was dat een "heel erg ambitieuze doelstelling" en is de booster bij de afdaling kwijtgeraakt.

De eerste test met een nieuw type raket is doorgaans erg problematisch. Toen twee jaar geleden concurrent SpaceX met de Starship begon, mislukten de eerste twee lanceringen volledig.

Meer uit Buitenland

Rusland neemt maatregelen tegen 'grootschalige terreuraanslag'

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische veiligheidsdienst (FSB) zegt Amerikaanse informatie te hebben ontvangen over een op handen zijnde grootschalige terreuraanslag in Moskou. De dienst neemt daarvoor passende voorzorgsmaatregelen, zo meldt het Russische persbureau RIA.

5 minuten geleden
Duizenden Fransen bij 'halloweenprotest'

PARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn zaterdag de straat opgegaan in Frankrijk om te demonstreren. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken gaat het tot dusver om 15.000 mensen verspreid door het land en is de situatie "over het algemeen rustig".

30 minuten geleden
Franse studenten willen universiteiten en scholen blokkeren

PARIJS (ANP) - Studenten- en scholierenvakbonden roepen op tot nieuwe blokkades van universiteiten en middelbare scholen in Frankrijk, op dinsdag en donderdag. Dat berichten Franse media.

1 uur geleden
Iraanse onderhandelaars in Doha voor vredesoverleg

DOHA (ANP/RTR) - Iraanse onderhandelaars zijn in Doha om met Qatar te praten over het beëindigen van de oorlog met de Verenigde Staten. Dat meldt een functionaris die op de hoogte is van de gesprekken aan persbureau Reuters.

2 uur geleden
Duitsland maakt zich op voor massale jongerenprotesten

BERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland brengt een grote politiemacht op de been in aanloop naar de aangekondigde jongerenprotesten door heel het land. De Duitse protestbeweging noemt zich 'GenZ regelt!' en heeft zich door de Franse studentenprotesten laten inspireren. Er wordt in meer dan dertig steden gedemonstreerd, waaronder Berlijn, München, Keulen en Frankfurt.

2 uur geleden
Poolse president houdt crisisgesprekken over Constitutioneel Hof

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse president Karol Nawrocki houdt crisisberaad met prominente vertegenwoordigers van politieke partijen over de ontstane patstelling bij het Constitutionele Hof. De benoeming van rechters van het hof is inzet geworden van een hoog opgelopen politieke strijd tussen de pro-Europese regering van premier Donald Tusk en de grootste oppositiepartij, het rechts-conservatieve en nationalistische PiS.

3 uur geleden
Franse politie voert preventieve controles uit in hoofdstad

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse politie voert preventieve controles uit in Parijs in aanloop naar de verwachte protesten van zaterdag. In het hele land staan demonstraties gepland en volgens de regering is het risico op ongeregeldheden erg groot. Met de controles hoopt de politie mensen te identificeren die uit zijn op geweld.

4 uur geleden