Blue Origin lanceert raket New Glenn succesvol
CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA/RTR) - De nieuwe raket New Glenn van Blue Origin, het bedrijf van multimiljardair Jeff Bezos, is in de Amerikaanse staat Florida gelanceerd. Het is de eerste ruimtemissie van dit type raket. Blue Origin wil concurreren met SpaceX, het bedrijf van Tesla-baas Elon Musk, dat al jaren de grootste aanbieder van lanceringen en transport in de ruimte is.
De lancering werd deze week onder meer door het slechte weer uitgesteld en is nu donderdagochtend succesvol uitgevoerd. Musk feliciteerde Bezos, multimiljardair en oprichter van webwinkelconcern Amazon, met het in de juiste baan brengen van de New Glenn. De naam verwijst naar John Glenn (1921-2016), de eerste Amerikaan die in een baan om de aarde vloog.
De bij de start circa honderd meter lange raket moet satellieten gaan vervoeren en zou in de toekomst een deel van het Amazon-netwerk lanceren.
'Ambitieuze doelstelling'
De eerste vlucht verliep niet helemaal zoals gewenst. Er werd een poging gedaan de raketbooster die de raket omhoog stuwt na de start gecontroleerd op een platform in de Atlantische Oceaan te laten landen. Die zou dan weer gebruikt kunnen worden. Maar dat is niet gelukt. Volgens Blue Origin-directeur Dave Limp was dat een "heel erg ambitieuze doelstelling" en is de booster bij de afdaling kwijtgeraakt.
De eerste test met een nieuw type raket is doorgaans erg problematisch. Toen twee jaar geleden concurrent SpaceX met de Starship begon, mislukten de eerste twee lanceringen volledig.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - In Noorwegen zijn vijf mensen opgepakt in het onderzoek naar grootschalige fraude met diensten voor NAVO-schepen, meldt EU-justitiedienst Eurojust. Het bedrijf dat die diensten had moeten leveren, zou meer dan 1 miljoen euro hebben verdiend door valse facturen te versturen.
37 minuten geledenHAMBURG (ANP/AFP) - De advocaten van de Oekraïense verdachte van het opblazen van Nord Stream-pijpleidingen in 2022 stellen dat er mogelijk geen misdrijf heeft plaatsgevonden. Zij verklaarden op de eerste dag van het proces in Hamburg dat de leidingen een "Russisch wapen" waren en daarom mogelijk een legitiem doelwit.
43 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - In de misbruikzaak tegen de Britse acteur en komiek Russell Brand is hij door de aanklager in Londen een "seksueel roofdier" genoemd. De acteur wordt beschuldigd van vergrijpen tegen zes verschillende vrouwen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Colombia heeft officieel een ambassade in Jeruzalem geopend. Hiermee sluit het land zich aan bij een kleine groep landen, waaronder de Verenigde Staten, die deze stap hebben gezet.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Journalisten van CNN, MS Now en Politico zullen voorlopig toegang tot het Witte Huis behouden. Dit oordeelde een Amerikaanse rechter. De media moeten toegelaten worden zolang de rechtszaak nog loopt waarin een definitief oordeel wordt geveld over de toegang van de mediaorganisaties tot het Witte Huis.
4 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan heeft de Russische ambassadeur ontboden om uitleg te geven over de arrestatie van een Japanse journalist, meldt persbureau Kyodo. Tokio heeft opgeroepen tot een "eerlijke en onpartijdige behandeling" voor de verslaggever, die wordt beschuldigd van spionage.
5 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - De Turkse politie is het hoofdkantoor van de oppositiegezinde zender Halk TV binnengevallen. Live-uitzendingen zijn stilgelegd. Dit meldde de zender woensdagochtend op X.
5 uur geleden