Bloomberg: VS willen minder F-35 gevechtsvliegtuigen kopen
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zullen minder geld reserveren voor de aanschaf van de F-35 gevechtsvliegtuigen. Bronnen meldden aan persbureau Bloomberg dat de bestelling bij Lockheed Martin voor de vliegtuigen die bekend staan als Joint Strike Fighter flink wordt teruggebracht.
De ingewijden baseren zich op de blauwdruk van de defensiebegroting van de VS van het fiscale jaar 2023. Daaruit komt naar voren dat de VS de aanschaf van 61 toestellen zullen financieren. Dat waren er volgens eerdere plannen 94. In de begroting van dit jaar gaat het om 85 toestellen.
Dat de VS minder vliegtuigen willen bestellen lijkt de meest controversiële besparing in het budget voor de nationale veiligheid. Daarvoor wordt naar verwachting 770 miljard dollar gereserveerd. Het fiscale jaar begint op 1 oktober.
Nederland
De F-35, die ook door de Nederlandse luchtmacht zijn besteld ter vervanging van de huidige F-16's, wordt momenteel al ingezet in Oost-Europa. Zes Amerikaanse F-35's houden bijvoorbeeld de grenzen van de NAVO-lidstaten in de gaten vanuit Estland en Roemenië.
De reden dat de Amerikanen hun bestelling terugschroeven zal pas officieel worden toegelicht wanneer de voorgestelde begroting van het Pentagon openbaar wordt gemaakt. Maar de beoogde wijziging komt op het moment dat de onderhandelingen met Lockheed over een volgend F-35 contract, dat gaat over ongeveer 400 vliegtuigen, moeizamer verlopen dan verwacht.
Tegenover de mindere bestelling van de F-35 staat naar verluidt een verhoging van de bestelling van de F-15EX-jets van Boeing. Daarvan lijken de Amerikanen er nu 24 te bestellen, waar dat er eerder veertien zouden zijn. Het EX-model draagt meer munitie dan de F-35 en is naar schatting goedkoper om mee te vliegen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.
1 uur geledenLEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
7 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
10 uur geleden