Bloomberg: VS willen minder F-35 gevechtsvliegtuigen kopen
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zullen minder geld reserveren voor de aanschaf van de F-35 gevechtsvliegtuigen. Bronnen meldden aan persbureau Bloomberg dat de bestelling bij Lockheed Martin voor de vliegtuigen die bekend staan als Joint Strike Fighter flink wordt teruggebracht.
De ingewijden baseren zich op de blauwdruk van de defensiebegroting van de VS van het fiscale jaar 2023. Daaruit komt naar voren dat de VS de aanschaf van 61 toestellen zullen financieren. Dat waren er volgens eerdere plannen 94. In de begroting van dit jaar gaat het om 85 toestellen.
Dat de VS minder vliegtuigen willen bestellen lijkt de meest controversiële besparing in het budget voor de nationale veiligheid. Daarvoor wordt naar verwachting 770 miljard dollar gereserveerd. Het fiscale jaar begint op 1 oktober.
Nederland
De F-35, die ook door de Nederlandse luchtmacht zijn besteld ter vervanging van de huidige F-16's, wordt momenteel al ingezet in Oost-Europa. Zes Amerikaanse F-35's houden bijvoorbeeld de grenzen van de NAVO-lidstaten in de gaten vanuit Estland en Roemenië.
De reden dat de Amerikanen hun bestelling terugschroeven zal pas officieel worden toegelicht wanneer de voorgestelde begroting van het Pentagon openbaar wordt gemaakt. Maar de beoogde wijziging komt op het moment dat de onderhandelingen met Lockheed over een volgend F-35 contract, dat gaat over ongeveer 400 vliegtuigen, moeizamer verlopen dan verwacht.
Tegenover de mindere bestelling van de F-35 staat naar verluidt een verhoging van de bestelling van de F-15EX-jets van Boeing. Daarvan lijken de Amerikanen er nu 24 te bestellen, waar dat er eerder veertien zouden zijn. Het EX-model draagt meer munitie dan de F-35 en is naar schatting goedkoper om mee te vliegen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.
58 minuten geledenDANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
5 uur geledenNUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders blijven voorzichtig met het boeken van hun zomervakantie. Reisbranchevereniging ANVR ziet dat mensen wel op vakantie willen, maar door wat onrust rondom vliegen meer voor zekerheid gaan.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
16 uur geleden