Bloomberg: VS laten meer Iraanse olie toe ondanks sancties
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen waarschijnlijk meer gesanctioneerde olie uit Iran op de wereldmarkten toelaten om de prijs van de brandstof te drukken. Dat meldt Vitol Group, de grootste onafhankelijke handelaar in ruwe olie ter wereld.
"Washington zal wellicht een beetje meer Iraanse olie laten stromen", zei Mike Muller, hoofd Aziƫ bij Vitol, in een podcast. Het feit dat Washington bereid is een oogje dicht te knijpen voor gesanctioneerde olie uit Iran heeft volgens Muller te maken met de tussentijdse verkiezingen in de VS en de druk op de Amerikaanse regering om de benzineprijzen in eigen land te verlagen.
Iran heeft de export van olie dit jaar al verhoogd, ondanks de sancties, waarbij de meeste vaten in China zijn beland. In de afgelopen maanden nam de hoop toe dat de sancties tegen Iran zouden worden versoepeld en het land ook meer olie zou kunnen gaan leveren aan het Westen. De Europese Unie en Iran leken namelijk dicht bij een hernieuwde overeenkomst over het nucleaire akkoord van 2015. Dat akkoord was bedoeld om te voorkomen dat Iran ooit kernwapens zou ontwikkelen.
Twistpunt
In 2018 trokken de VS zich onder voormalig president Donald Trump terug uit het akkoord, waarna ook Iran afzag van de deal. In maart dit jaar liepen de onderhandelingen tussen de EU en Iran om de deal nieuw leven in te blazen vast. Een belangrijk twistpunt daarbij blijft de status van de Iraanse Revolutionaire Garde die door het Westen als een terroristische organisatie wordt gezien.
Volgens energie-analisten zou Iran onder een hernieuwd atoomakkoord 500.000 tot 1 miljoen vaten olie per dag extra kunnen leveren. Dat zou voldoende moeten zijn om de olieprijzen op de internationale markten te drukken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Palantir Technologies behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het bedrijf, dat software ontwikkelt voor het analyseren en koppelen van grote hoeveelheden data, presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook rekent Palantir op een sterke omzetgroei dit jaar dankzij de forse Amerikaanse defensie-uitgaven.
14 minuten geledenARNHEM (ANP) - De Nederlandse hoogspanningsnetbeheerder TenneT verwacht niet nog meer investeerders aan te trekken voor zijn Duitse onderdelen. Dat zei topvrouw Manon van Beek na een toelichting op de dinsdag aangekondigde investering van de Duitse staat. Die verwerft via een staatsbank voor 3,3 miljard euro een belang van 25,1 procent in TenneT Duitsland.
37 minuten geledenBURBANK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney heeft Josh D'Amaro, hoofd van de pretparken van Disney, benoemd tot nieuwe topman. Hij volgt Bob Iger (74) op, die Disney bijna twee decennia heeft geleid in twee afzonderlijke periodes.
39 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse medicijnfabrikant Pfizer zag zijn omzet en winst vorig jaar dalen. De afname is het gevolg van een dalende verkoop van coronavaccins en -medicatie.
1 uur geledenPURCHASE (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse frisdrank- en snackproducent PepsiCo heeft in het vierde kwartaal een hogere omzet behaald, geholpen door een goede internationale vraag en prijsverhogingen. Ook de winst van het bedrijf achter merken als Pepsi, 7Up, Lay's-chips en Quaker-cruesli ging omhoog. PepsiCo kondigde verder aan voor 10 miljard dollar aan eigen aandelen in te gaan kopen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het plan van de formerende partijen in Den Haag om de AOW-leeftijd sneller te verhogen legt een bom onder het pensioenakkoord. Dat zegt interim-voorzitter van vakbond FNV Dick Koerselman dinsdag in gesprek met het ANP. Hij noemt het "moreel verwerpelijk" dat D66, CDA en VVD de spelregels rond de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel willen openbreken. Dit plan maakt het volgens hem eigenlijk ook onmogelijk voor FNV om zaken met het nieuwe kabinet te doen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie doet onderzoek naar het Chinese windmolenbedrijf Goldwind vanwege mogelijk oneerlijke concurrentie door subsidies. Het bedrijf levert windturbines aan landen in de EU. De Commissie heeft vermoedens dat "Goldwind mogelijk buitenlandse subsidies heeft ontvangen die de interne markt van de EU kunnen verstoren".
2 uur geleden