Bloomberg: Turkije staakt alle handel met Israël
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Turkije is van plan alle handel met Israël te staken, meldt persbureau Bloomberg, dat zich baseert op twee Turkse overheidsfunctionarissen. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan laat zich regelmatig zeer kritisch uit over Israël en over de oorlog in de Gazastrook. In zijn ogen pleegt Israël daar genocide op de Palestijnse bevolking.
De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Israel Katz meldt op X dat Erdogan "afspraken schendt" door havens te blokkeren voor de Israëlische import en export. Hij schrijft dat de Turkse president internationale handelsverdragen negeert en dat zijn besluit het belang van de Turkse bevolking en het bedrijfsleven schaadt. "Dit is hoe dictators zich gedragen."
Volgens Katz gaat Israël op zoek naar alternatieven voor de handel met Turkije, "met de focus op lokale productie en import uit andere landen".
De Turkse stap is nog niet officieel bevestigd door de regering in Ankara. Vorig jaar voerden beide landen voor 6,8 miljard dollar (6,4 miljard euro) handel met elkaar. Vorige maand beperkte Turkije al de export van verschillende producten naar Israël. Het ging onder meer om brandstoffen, cement en chemicaliën.
Een groot deel van de Israëlische export naar Turkije bestaat uit geraffineerde olieproducten. Metalen zoals ijzer en koper zijn belangrijke producten die Turkije naar Israël exporteerde, meldt het Observatory of Economic Complexity op basis van gegevens uit 2022.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - In Venezuela zijn zondag minstens tachtig politieke gevangenen vrijgelaten. Dat meldt de non-gouvernementele organisatie Foro Penal, die stelt dat de vrijlatingen onder druk van de Verenigde Staten plaatsvinden. De vrijlatingen gebeurden in gevangenissen in het hele land, aldus de ngo.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.
1 uur geledenWASHINGTON/JERUZALEM (ANP/RTR) - De gesprekken tussen Amerikaanse functionarissen en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu over de tweede fase van president Donald Trumps 20-puntenplan voor de toekomst van Gaza waren "constructief", schrijft speciaal gezant Steve Witkoff op X. Het overleg vond zaterdagavond plaats in Jeruzalem. Ook vastgoedondernemer Jared Kushner, Trumps schoonzoon, nam deel.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De burgemeester van Manchester, Andy Burnham, mag van zijn Labourpartij niet terugkeren in het parlement, schrijven Britse media als The Guardian en BBC. Dat besluit lijkt op een politieke zet van premier Keir Starmer en zijn medestanders om een potentiële rivaal voor het partijleiderschap buiten de deur te houden.
2 uur geledenJUBA (ANP/AFP) - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR uit haar "grote bezorgdheid" over opgelaaide gevechten in Zuid-Soedan. De situatie vergroot het "risico op massaal geweld tegen burgers", waarschuwen experts.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA/RTR) - Moskou sluit uit dat het ooit met EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal spreken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov noemde haar en de EU-leiders op de Russische staatstelevisie "incompetent".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 500.000 mensen in de Verenigde Staten zitten zonder stroom vanwege de enorme winterstorm die over een groot deel van het land trekt. Meteorologen voorspelden vanaf zondag in het oosten sneeuw, ijzel en gevaarlijk lage temperaturen.
3 uur geleden