Bloomberg: superolietanker uit Straat van Hormuz vaart naar Japan
TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japan kan een nieuwe lading olie uit het Midden-Oosten ontvangen, ondanks de blokkade van de Straat van Hormuz. Een Japanse supertanker met ruwe olie verliet dinsdagavond laat de vrijwel afgesloten zeestraat, meldt persbureau Bloomberg. De tanker zou woensdagochtend vroeg zijn bestemming hebben aangepast naar het Japanse Nagoya.
Het schip is volgens Bloomberg een van de grootste tankers die de Straat van Hormuz passeerde sinds de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens die enkele weken geleden begon.
De Japanse premier Sanae Takaichi bevestigde op X dat een schip dat banden heeft met Japan door de zeestraat is gevaren en op weg was naar Japan. Ze vermeldt niet om wat voor vaartuig het gaat. "We hebben elke gelegenheid aangegrepen om bij Iran aan te dringen dat het cruciaal is om snel de vrije en veilige doorvaart van alle schepen, inclusief die van Japan, door de Straat van Hormuz te waarborgen", stelt de premier.
Japanse schepen
Door de Straat van Hormuz varen bijna geen schepen meer sinds Iran begon met het blokkeren van de zeestraat kort na het begin van de oorlog eind februari. Doorgaans is de zeestraat goed voor ongeveer een vijfde van het wereldwijde olievervoer. Sinds de sluiting hebben vooral Aziatische landen last van minder aanvoer van olie. Japanse functionarissen dringen al wekenlang bij hun Iraanse tegenhangers aan op het heropenen van de Straat van Hormuz en diplomatieke inspanningen om de oorlog te beëindigen.
Sinds de blokkade van Iran voeren andere Japanse schepen ook al door de Straat van Hormuz, maar die vervoerden echter andere goederen. Eerder deze maand maakte een tanker voor vloeibaar petroleumgas (lpg) van een andere Japanse rederij de oversteek. Dat werd mogelijk gemaakt door India.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat tijdelijk toestaan dat lidstaten meer staatssteun verlenen aan bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Brussel staat toe dat meer geld wordt gegeven aan de landbouw-, visserij- en transportsector. Deze sectoren hebben te maken met prijsstijgingen voor brandstof of kunstmest. Ook voor industrie die veel energie verbruikt, komen soepelere regels voor staatssteun.
30 minuten geledenLONDEN (ANP) - Investeerder CVC, de eigenaar van Lipton, investeert 210 miljoen euro in het theemerk. Dat meldt de Financial Times. Het noodlijdende theebedrijf moet op die manier het hoofd boven water houden.
49 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De langdurige sluiting van de Straat van Hormuz door de oorlog in het Midden-Oosten en extreem weer hebben de prijzen voor landbouwproducten naar het hoogste niveau in twee jaar gestuwd. Het risico op voedselinflatie, oftewel hogere prijzen voor basisvoedingsmiddelen, is door de hogere gewasprijzen in combinatie met hogere kosten voor kunstmest en het vooruitzicht van kleinere oogsten verder toegenomen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het vertrek van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) uit oliekartel OPEC leidt er waarschijnlijk toe dat olieproducerende landen hun productie opvoeren. Daardoor zouden olieprijzen op termijn moeten dalen, voorspelt de Russische minister van Financiën Anton Siluanov.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall heeft in het eerste kwartaal fors meer winst gemaakt. Het bedrijf profiteerde van hogere prijzen in Scandinavië, aldus topvrouw Anna Borg in de kwartaalupdate van het bedrijf.
1 uur geledenMADRID (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in Spanje is in april verder opgelopen tot 3,5 procent, meldt het Spaanse Nationaal Statistisch Instituut (INE). Dat is het hoogste niveau sinds juni 2024. In maart stegen de consumentenprijzen in het Zuid-Europese land volgens de Europese rekenmethode al met 3,4 procent, door de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenNORWALK (ANP/BLOOMBERG) - Reisbedrijf Booking Holdings, het moederbedrijf van Booking.com, heeft zijn verwachtingen voor dit jaar verlaagd, omdat de oorlog in het Midden-Oosten de vraag naar reizen drukt. Volgens financieel directeur Ewout Steenbergen zorgde de oorlog al voor meer annuleringen en minder nieuwe boekingen in het eerste kwartaal. In het tweede kwartaal voorziet hij nog meer impact.
2 uur geleden