Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bloomberg: onderzoek naar link oud-ASML-werknemer en Chinese staat

Bloomberg: onderzoek naar link oud-ASML-werknemer en Chinese staat

WASHINGTON/AMSTERDAM (ANP) - Onderzoekers kijken naar mogelijke banden tussen de oud-ASML-werknemer die informatie verduisterde en de Chinese regering. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Chipmachinemaker ASML meldde onlangs dat een in China werkzame werknemer gegevens over de technologie van het Veldhovense bedrijf had buitgemaakt.

Volgens twee bronnen van Bloomberg, die anoniem willen blijven omdat de informatie vertrouwelijk is, houden onderzoekers er rekening mee dat de oud-medewerker banden heeft met een door de Chinese staat gesteunde organisatie. Diezelfde organisatie zou eerder in verband zijn gebracht met de diefstal van intellectueel eigendom. Om welke groep het gaat, is niet duidelijk.

Onder andere Amerikaanse regeringsfunctionarissen zouden het datalek onderzoeken. ASML laat in een reactie weten een eigen onderzoek uit te voeren en daar nu niet verder over uit te weiden.

Sleutelpositie ASML

ASML is goed voor ruim 90 procent van alle chipmachines ter wereld die werken met lithografie, waarbij lichtstralen uiterst fijnmazige patronen op chips zetten. Daarmee is het bedrijf een belangrijke schakel in de wereldwijde productie van geavanceerde halfgeleiders, die in steeds meer apparaten zitten.

Zo is ASML het enige bedrijf ter wereld dat de meest geavanceerde machines voor de productie van chips maakt, de zogeheten EUV-machines. Die mag het Nederlandse bedrijf al langer niet exporteren naar China. Onlangs kwamen de Verenigde Staten, Nederland en Japan overeen dat ook bepaalde machines van de op één na laatste generatie, DUV-apparaten, niet meer aan Chinese bedrijven mogen worden verkocht.

Zorgen vanuit VS

De VS voeren sinds vorig jaar de druk op om de export van hoogwaardige chiptechnologie naar China te beperken. Dat moet voorkomen dat China te geavanceerde wapens kan maken, zo beweren de Amerikanen.

Meer uit Financieel

FT: Rutte wil dat Europese defensiebedrijven productie opvoeren

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.

44 minuten geleden
YouTube, Snap en TikTok schikken zaak over verslaving socialmedia

OAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.

1 uur geleden
FNV schrijft kabinet over winkeltijden: schaf het weekend niet af

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."

3 uur geleden
Powell tijdelijk nog voorzitter van Fed tot beëdiging Warsh

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft Jerome Powell benoemd tot tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur. Dit blijft hij totdat zijn opvolger Kevin Warsh officieel wordt beëdigd als hoofd van de Amerikaanse centrale bank.

4 uur geleden
Forse verliezen op beurzen New York, olieprijzen flink hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.

14 uur geleden
Meer platforms boren naar olie in VS door hoge olieprijzen

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.

16 uur geleden
Eerste krimp voor economie Rusland sinds 2023

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.

18 uur geleden