Bloomberg: onderzoek naar link oud-ASML-werknemer en Chinese staat
WASHINGTON/AMSTERDAM (ANP) - Onderzoekers kijken naar mogelijke banden tussen de oud-ASML-werknemer die informatie verduisterde en de Chinese regering. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Chipmachinemaker ASML meldde onlangs dat een in China werkzame werknemer gegevens over de technologie van het Veldhovense bedrijf had buitgemaakt.
Volgens twee bronnen van Bloomberg, die anoniem willen blijven omdat de informatie vertrouwelijk is, houden onderzoekers er rekening mee dat de oud-medewerker banden heeft met een door de Chinese staat gesteunde organisatie. Diezelfde organisatie zou eerder in verband zijn gebracht met de diefstal van intellectueel eigendom. Om welke groep het gaat, is niet duidelijk.
Onder andere Amerikaanse regeringsfunctionarissen zouden het datalek onderzoeken. ASML laat in een reactie weten een eigen onderzoek uit te voeren en daar nu niet verder over uit te weiden.
Sleutelpositie ASML
ASML is goed voor ruim 90 procent van alle chipmachines ter wereld die werken met lithografie, waarbij lichtstralen uiterst fijnmazige patronen op chips zetten. Daarmee is het bedrijf een belangrijke schakel in de wereldwijde productie van geavanceerde halfgeleiders, die in steeds meer apparaten zitten.
Zo is ASML het enige bedrijf ter wereld dat de meest geavanceerde machines voor de productie van chips maakt, de zogeheten EUV-machines. Die mag het Nederlandse bedrijf al langer niet exporteren naar China. Onlangs kwamen de Verenigde Staten, Nederland en Japan overeen dat ook bepaalde machines van de op één na laatste generatie, DUV-apparaten, niet meer aan Chinese bedrijven mogen worden verkocht.
Zorgen vanuit VS
De VS voeren sinds vorig jaar de druk op om de export van hoogwaardige chiptechnologie naar China te beperken. Dat moet voorkomen dat China te geavanceerde wapens kan maken, zo beweren de Amerikanen.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal, met de belangrijke feestdagenperiode, een recordomzet behaald dankzij een zeer sterke verkoop van de nieuwe iPhone 17. Volgens het Amerikaanse technologieconcern kwam de omzet uit op 143,8 miljard dollar. Dat is 16 procent meer dan een jaar eerder.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Amazon voert gesprekken met OpenAI over een investering van 50 miljard dollar in het moederbedrijf van ChatGPT. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen. OpenAI zou in totaal 100 miljard dollar aan nieuw kapitaal willen ophalen voor verdere groei.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, was donderdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York na goed ontvangen cijfers. Ook Microsoft opende de boeken, maar die resultaten vielen beleggers op Wall Street tegen en het aandeel ging hard omlaag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgende week bekendmaken wie hij gaat voordragen als opvolger van voorzitter Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. De termijn van voorzitter Powell bij de Federal Reserve loopt in mei af.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar goud is vorig jaar naar een recordniveau gestegen. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag vorig jaar 5002 ton. Het is voor het eerst dat de vraag boven de 5000 ton uitkwam.
9 uur geleden