Bloomberg: nieuw crisisinstrument ECB voorlopig nog niet klaar
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Het nieuwe crisisinstrument waaraan bij de Europese Centrale Bank (ECB) wordt gewerkt is mogelijk nog niet klaar voor gebruik als er op 21 juli weer een rentebesluit is. Het is zelfs nog niet duidelijk hoe het instrument er ongeveer uit moet gaan zien, heeft persbureau Bloomberg vernomen van ingewijden.
Het gaat om een heikel onderwerp. Een week na de aankondiging dat de rente binnenkort omhooggaat besloten de beleidsmakers bij de ECB vorige maand om de onrust op de obligatiemarkten aan te pakken. Ze wilden voorkomen dat de rentes op staatspapier van zuidelijke eurolanden te sterk oplopen. Als dat gebeurt zou er namelijk zomaar een nieuwe schuldencrisis kunnen ontstaan, werd al gevreesd door sommige economen.
Maar eerder deze week bleek dat het Duitse centralebankhoofd Joachim Nagel de op een spoedbijeenkomst gemaakte afspraken eigenlijk niet ziet zitten. Hij waarschuwde in een toespraak dat het in de praktijk "vrijwel onmogelijk" is voor de ECB om succesvol als risicomanager op te treden. Ook vond hij dat de ECB zich niet te veel moet laten leiden door de waan van de dag op de financiële markten.
De centrale bank is van plan later deze maand voor het eerst sinds 2011 zijn eigen rentetarieven weer te verhogen. En later dit jaar gaat de rente waarschijnlijk verder omhoog. Daarmee wil de centrale bank de hoge inflatie in het eurogebied beteugelen. Maar inmiddels zijn er ook al twijfels bij economen over hoever de ECB met deze nieuwe koers zal kunnen gaan. Als corona straks opeens weer voor grote ontwrichting zorgt of Rusland plots de gaskraan dichtdraait, kunnen de economische vooruitzichten in rap tempo veranderen.
De donderdag verschenen notulen van de vorige rentevergadering wijzen uit dat de beleidsmakers toen kozen voor het geleidelijk opvoeren van de rente. Maar wanneer en hoeveel de rentetarieven van de ECB dan telkens wat worden opgekrikt is nog niet duidelijk. "Er was overeenstemming dat geleidelijkheid niet noodzakelijkerwijs moet worden geïnterpreteerd als langzame actie in kleine stappen", staat in het verslag van de bijeenkomst.
Meer uit Financieel
BUNNIK (ANP) - De verkoop van tweedehands elektrische auto's is in april opnieuw flink gestegen. De opmars van elektrische occasions, die brancheclub BOVAG in maart signaleerde, lijkt daarmee door te zetten. Volgens een woordvoerder laten consumenten zich in hun autokeuze mogelijk leiden door de sterk gestegen brandstofprijzen.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het spaargeld van een grote groep Nederlanders kan beter worden benut. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) die constateert dat een op de tien huishoudens voldoende financiële middelen heeft om te beleggen, maar dit niet doet en op de lange termijn mogelijk wel geld tekortkomt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren en tuinders merken de eerste gevolgen van de aanhoudende droogte in Nederland. Land- en tuinbouworganisatie LTO maakt zich zorgen omdat bodem en grondwater zich nog niet hebben hersteld van de droogte van vorig jaar. Toch zal het voorlopig nog geen gevolgen hebben voor de prijzen in de supermarkt.
2 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van personenauto's in Nederland is na een lichte opleving in maart vorige maand weer gedaald. Autobrancheorganisatie BOVAG heeft geen uitgebreid marktonderzoek gedaan, maar vermoedt dat dit mede te verklaren is door de geopolitieke spanningen en economische onzekerheid. Dat kan een reden zijn voor de zakelijke markt om aankopen uit te stellen, laat een woordvoerder weten. Ook is de rentestand wat gestegen, wat financiering van grote aankopen lastiger maakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft sinds 1 maart bijna 10,7 miljoen belastingaangiftes ontvangen van particulieren en ondernemers, meldt de overheidsinstantie vrijdag. Dat is een nieuw record. Vorig jaar kwamen er voor 1 mei nog ruim 10,5 miljoen aangiftes binnen.
3 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft een rechtszaak aangespannen tegen de gemeente Enschede vanwege het fatbikeverbod in de binnenstad. Dat bevestigt de eigenaar van het bedrijf Armando Muis na berichtgeving van RTV Oost. La Souris wil dat het verbod wordt opgeheven.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Bij veel tankstations in Duitsland is de literprijs voor benzine vrijdag onder de 2 euro gezakt. Dat komt door een tijdelijke accijnsverlaging van ongeveer 17 cent om de pijn te verzachten van de gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die al eerder aangekondigde maatregel ging vrijdag in en geldt tot eind volgende maand.
4 uur geleden