Bloomberg: nieuw crisisinstrument ECB voorlopig nog niet klaar
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Het nieuwe crisisinstrument waaraan bij de Europese Centrale Bank (ECB) wordt gewerkt is mogelijk nog niet klaar voor gebruik als er op 21 juli weer een rentebesluit is. Het is zelfs nog niet duidelijk hoe het instrument er ongeveer uit moet gaan zien, heeft persbureau Bloomberg vernomen van ingewijden.
Het gaat om een heikel onderwerp. Een week na de aankondiging dat de rente binnenkort omhooggaat besloten de beleidsmakers bij de ECB vorige maand om de onrust op de obligatiemarkten aan te pakken. Ze wilden voorkomen dat de rentes op staatspapier van zuidelijke eurolanden te sterk oplopen. Als dat gebeurt zou er namelijk zomaar een nieuwe schuldencrisis kunnen ontstaan, werd al gevreesd door sommige economen.
Maar eerder deze week bleek dat het Duitse centralebankhoofd Joachim Nagel de op een spoedbijeenkomst gemaakte afspraken eigenlijk niet ziet zitten. Hij waarschuwde in een toespraak dat het in de praktijk "vrijwel onmogelijk" is voor de ECB om succesvol als risicomanager op te treden. Ook vond hij dat de ECB zich niet te veel moet laten leiden door de waan van de dag op de financiële markten.
De centrale bank is van plan later deze maand voor het eerst sinds 2011 zijn eigen rentetarieven weer te verhogen. En later dit jaar gaat de rente waarschijnlijk verder omhoog. Daarmee wil de centrale bank de hoge inflatie in het eurogebied beteugelen. Maar inmiddels zijn er ook al twijfels bij economen over hoever de ECB met deze nieuwe koers zal kunnen gaan. Als corona straks opeens weer voor grote ontwrichting zorgt of Rusland plots de gaskraan dichtdraait, kunnen de economische vooruitzichten in rap tempo veranderen.
De donderdag verschenen notulen van de vorige rentevergadering wijzen uit dat de beleidsmakers toen kozen voor het geleidelijk opvoeren van de rente. Maar wanneer en hoeveel de rentetarieven van de ECB dan telkens wat worden opgekrikt is nog niet duidelijk. "Er was overeenstemming dat geleidelijkheid niet noodzakelijkerwijs moet worden geïnterpreteerd als langzame actie in kleine stappen", staat in het verslag van de bijeenkomst.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
10 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
12 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het aantal werklozen in Duitsland is boven de 3 miljoen uitgekomen. Van de beroepsbevolking heeft 6,6 procent geen werk, de hoogste stand in twaalf jaar.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) kijkt "uit naar een periode van constructieve politiek". In het coalitieakkoord dat vrijdag werd gepresenteerd ziet de bankensector "scherpe keuzes" om het verdienvermogen van de Nederlandse economie te vergroten.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
17 uur geleden