Bloomberg: NAM wil gasopslagen overdragen aan overheid
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft aangeboden om twee gasopslagen over de dragen aan de Nederlandse overheid, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het gezamenlijke bedrijf van olie- en gasconcerns Shell en ExxonMobil zou dat voorstel hebben gedaan in onderhandelingen over de compensatie voor de aardbevingsschade die de gaswinning in Groningen heeft veroorzaakt.
De NAM zou de ondergrondse gasopslagen in Norg en Grijpskerk willen overdragen. Die hebben samen een opslagcapaciteit van 8,4 miljard kubieke meter gas, wat iets meer is dan een kwart van de totale hoeveelheid gas die Nederland vorig jaar verbruikte. De opslagen dienen als buffer, voor het geval de industrie of huishoudens op korte termijn meer gas nodig hebben.
Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat weigerde inhoudelijk in te gaan op vragen over het nieuws. Het gaat om lopende onderhandelingen en uitlatingen daarover zouden effect kunnen hebben op die gesprekken, laat een woordvoerder weten. ExxonMobil en Shell wilden om dezelfde reden niet reageren. De NAM was niet direct bereikbaar voor commentaar.
Tussen het kabinet en de energieconcerns is nog veel onenigheid over de compensatie voor de aardbevingsschade, liet staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) onlangs weten. De NAM begon vorig jaar een arbitrageproces tegen de Nederlandse overheid, omdat de regering eerdere afspraken over de schadeafhandeling niet zou zijn nagekomen en een nieuwe overeenkomst nodig zou zijn.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Internationale Maritieme Organisatie (IMO) werkt aan een evacuatieplan voor de honderden schepen die vastzitten in de Perzische Golf sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat plan kan pas in werking worden gesteld als er duidelijke signalen zijn van de-escalatie, voegde secretaris-generaal Arsenio Dominguez eraan toe.
14 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Riyadh en Dammam uitgesteld tot 14 juni. Daarmee zijn alle vluchten van de maatschappij naar Saudi-Arabië een maand langer opgeschort. Oorspronkelijk vloog KLM tot 16 mei niet op de luchthavens.
19 minuten geledenATHENE (ANP/RTR) - Rederijen krijgen nepberichten die een veilige doorvaart van de Straat van Hormuz beloven in ruil voor cryptovaluta. Daarvoor waarschuwt een Grieks maritiem beveiligingsbedrijf. Het leidde er volgens het Griekse MARISKS toe dat er een schip werd beschoten door Iraanse autoriteiten toen het dacht veilig door de zeestraat te kunnen varen. Door de blokkade liggen schepen al weken vast in de Perzische Golf.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog. Het huidige staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran loopt dinsdagnacht af en het is nog onduidelijk of de gevechtspauze wordt verlengd.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Associated British Foods (ABF) gaat zijn retailtak Primark afsplitsen van zijn voedingsmiddelentak FoodCo. Het is de bedoeling dat beide bedrijven een eigen beursnotering krijgen, aldus ABF. De splitsing moet voor het eind van 2027 voltooid zijn.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schone Kleren Campagne (SKC) begint een rechtszaak tegen het Amerikaanse spijkerbroekenmerk Levi Strauss. Volgens de stichting heeft Levi's misleidende claims gedaan in de uitingen richting consumenten over de arbeidsomstandigheden in de keten van het bedrijf. Vier individuele consumenten treden op als mede-eisers in de zaak.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk komt dinsdag met een pakket maatregelen om de groei van hernieuwbare energie te versnellen. Het land wil zijn afhankelijkheid van fossiele brandstoffen verminderen, nu die markt opnieuw flink wordt verstoord door de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geleden