Bloomberg: Moskou hervat gaslevering via Nord Stream na onderhoud
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland lijkt de gasleveringen aan Europa te gaan hervatten na afronding van de onderhoudswerkzaamheden aan de belangrijke pijpleiding Nord Stream 1. Gegevens van de beheerder van de pijpleiding geven aan dat de leveringen naar verwachting zaterdagnacht vanaf 02.00 uur zullen herstarten met een vijfde van de normale capaciteit. Dat is hetzelfde niveau als vóór de werkzaamheden.
De hervatting is een opluchting voor landen als Duitsland, aangezien gevreesd werd dat Rusland de gasleveringen na het onderhoud niet meer zou hervatten of minder gas zou leveren dan voor het onderhoud. Na eerdere onderhoudswerkzaamheden in juli schroefde Moskou de gastoevoer via de pijpleiding namelijk verder terug.
De angst blijft wel bestaan dat Rusland de gaskraan deze winter vaker en verder zal dichtdraaien uit wraak voor de westerse sancties tegen het land vanwege de invasie in Oekraïne. Duitsland heeft al gezegd dat het deze winter niet meer rekent op gasleveringen via de Nord Stream-pijpleiding.
De gastoevoer werd woensdag stilgelegd voor controles bij de enige werkende turbine die helpt om gas in de pijpleiding te pompen. In Europa bestaat echter scepsis over die uitleg en overheerst de opvatting dat Moskou de gastoevoer als politiek drukmiddel gebruikt. De Russische vicepremier Alexander Novak gaf donderdag aan dat de gaspijpleiding na het onderhoud van drie dagen weer open zou gaan.
Normaal gesproken gebruikt het Russische staatsgasbedrijf Gazprom zes grote turbines en twee kleinere, maar deze zomer werd het grootste deel van de apparatuur buiten dienst gesteld. Dat kwam volgens Gazprom door de internationale sancties tegen Rusland die het onderhoud en reparaties van de turbines verstoorden. Gazprom heeft al gezegd dat de enige werkende gasturbine van de pijpleiding elke 1000 uur technisch onderhoud moet ondergaan. Dat is ongeveer elke 42 dagen. Het volgende onderhoud zal dus medio oktober plaatsvinden.
Na de aankondiging van de sluiting van Nord Stream 1 vanwege het nieuwe onderhoud steeg de prijs voor gas in Europa tot nieuwe recordhoogtes. Deze week daalde de prijs weer wat nadat bleek dat de Europese gasopslagen voor komende winter voor een groot deel gevuld zijn.
Op de voor Europa maatgevende beurs in Amsterdam daalde de prijs voor een megawattuur gas vrijdagmorgen met zo'n 4 procent naar 232,50 euro. Daarmee liggen de prijzen zo'n derde lager dan op de piek van vorige week. De gasprijs stond medio 2021 nog rond de 20 euro per megawattuur.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - India gaat olie uit Venezuela kopen, in plaats van uit Iran. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag. "We hebben die deal al gesloten, het concept van de deal," zei Trump tegen verslaggevers aan boord van de Air Force One onderweg naar Florida vanuit Washington.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk verlaagt de toegestane drempel voor cereulide in babyvoeding. De stap volgt op terugroepacties in meer dan zestig landen, waaronder Nederland, van babyvoeding om de mogelijke aanwezigheid van deze giftige stof, die braken en diarree kan veroorzaken.
18 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - OnlyFans is in gesprek met een investeringsmaatschappij over de verkoop van een meerderheidsbelang. Dit melden ingewijden aan verschillende media, waaronder The Wall Street Journal (WSJ) en persbureau Reuters. Daarbij wordt het Britse videoplatform, dat vooral bekendstaat om pornografische inhoud, gewaardeerd op zo'n 5,5 miljard dollar (ongeveer 4,6 miljard euro), inclusief schulden.
19 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - De megadeal die het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia en het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, OpenAI, in september hadden gesloten is vastgelopen. Dit zeggen ingewijden tegen zakenkrant The Wall Street Journal (WSJ). Sommige mensen binnen het chipbedrijf zouden twijfelen over het plan om tot 100 miljard dollar te investeren in OpenAI.
21 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De bedrijvigheid in de omvangrijke Chinese industrie is in januari weer gekrompen, na een lichte groei in december. De industrie heeft in de eerste maand van het jaar last gehad van een zwakke binnenlandse vraag.
22 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
1 dag geleden