Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bloomberg: landen OPEC+ gaan olieproductie verder verhogen

Bloomberg: landen OPEC+ gaan olieproductie verder verhogen

WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.

De productieverhoging wordt vooral als een symbolische stap gezien, omdat olieleveringen uit de Golfregio ernstig worden gehinderd door de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz door Iran. Ook hebben Koeweit, Saudi-Arabië, Irak en de Verenigde Arabische Emiraten te maken met Iraanse aanvallen op oliefaciliteiten, waardoor de productie wordt geraakt. Het is daardoor de vraag in hoeverre die extra vaten olie snel op de markt kunnen komen.

De vorige productievergadering van de OPEC+ was op 1 maart, een dag na het begin van de oorlog. Toen werd besloten de productie in april met eveneens 206.000 vaten per dag te verhogen. In de eerste drie maanden van dit jaar hield de OPEC+ de productie nog onveranderd.

Strategische reserves

De Russische president Vladimir Poetin en de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman hadden donderdag nog telefonisch overleg over de oliemarkt en de situatie in het Midden-Oosten. Rusland kampt met eigen problemen in de oliesector door de Oekraïense aanvallen op de Russische raffinaderijen en andere faciliteiten.

De prijs van een vat Amerikaanse olie (van 159 liter) staat nu op 112 dollar en Brentolie kost 109 dollar per vat. Normaal gesproken gaat ongeveer een vijfde van alle ruwe olie in de wereld door de Straat van Hormuz. Saudi-Arabië vervoert nu wel veel olie via een pijpleiding naar een haven aan de Rode Zee voor export door olietankers. Daardoor wordt de Straat van Hormuz omzeild, maar die pijpleiding zou op maximale capaciteit draaien.

De landen van het Internationaal Energieagentschap (IEA) kwamen vorige maand nog met een vrijgave van olie uit de strategische reserves van in totaal 400 miljoen vaten om zo de hoge prijzen te helpen drukken. Dat was de grootste vrijgave door de IEA-leden ooit. Het IEA heeft ook gezegd klaar te staan om meer reserves op de markt te brengen als dat nodig zou zijn.

Meer uit Financieel

Apple flink lager op Wall Street, Micron juist sterke stijger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met wisselende uitslagen gesloten. Apple verloor flink op Wall Street na de bekendmaking dat de verkoopprijzen van onder meer MacBooks en iPads worden verhoogd vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology was juist een uitblinker dankzij goed ontvangen cijfers en vooruitzichten.

1 uur geleden
Apple verhoogt prijzen MacBooks en iPads om kosten geheugenchips

CUPERTINO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Apple gaat zijn wereldwijde verkoopprijzen voor onder meer MacBooks en iPads verhogen om de sterk gestegen kosten voor geheugenchips door de AI-hausse te compenseren. De prijs van de iPhone blijft wel gelijk.

3 uur geleden
Kleine plus voor Amsterdamse AEX, ASMI en ASML bij stijgers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine winst gesloten. De chipbedrijven ASMI en ASML behoorden tot de winnaars op het Damrak, geholpen door positieve cijfers en sterke vooruitzichten van de Amerikaanse geheugenchipfabrikant Micron Technology.

5 uur geleden
Albert Heijn bezorgt vrijdag na 15.00 uur niet om hitte

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn levert vrijdag vanaf 15.00 uur geen boodschappen meer af. Het KNMI waarschuwt dan met code rood voor extreme hitte en daarom vindt de supermarkt het niet verantwoord medewerkers op pad te sturen. "Hoewel we dit heel vervelend vinden voor onze klanten, staat de veiligheid en gezondheid van onze collega's voorop."

6 uur geleden
Olieconcern Chevron: activiteiten in Venezuela gaan door

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De activiteiten van het Amerikaanse olie- en gasconcern Chevron in Venezuela gaan door ondanks de verwoestende aardbevingen in het Zuid-Amerikaanse land. Ook zijn alle ongeveer 3000 werknemers van het bedrijf in het land ongedeerd, aldus Chevron.

7 uur geleden
Micron schiet omhoog op Wall Street na goed ontvangen resultaten

NEW YORK (ANP) - Micron Technology hoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. De chipfabrikant heeft het afgelopen kwartaal een vijftien keer zo hoge winst geboekt als een jaar eerder. Vanwege de grote investeringen van techbedrijven in de bouw van datacenters voor kunstmatige intelligentie is de vraag naar de geavanceerde geheugenchips van het Amerikaanse bedrijf hard gestegen.

8 uur geleden
Tata Steel vindt opvolger voor Donald Pols

IJMUIDEN (ANP) - Herman van der Meyden wordt de nieuwe directeur communicatie en publieke zaken bij Tata Steel. Dat bevestigt het bedrijf na berichtgeving van NRC. Van der Meyden volgt Donald Pols op. De oud-directeur van Milieudefensie werd na een dag ontslagen, vanwege zijn verleden als leider van een extreemrechtse studentengroep in Zuid-Afrika.

9 uur geleden