Bloomberg: EU riskeert 1,5 procent terugval zonder Russisch gas
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Als Rusland zijn gastoevoer naar Europa volledig zou dichtdraaien, riskeert de Europese Unie in het ergste geval een economische terugval tot mogelijk 1,5 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Dat kan gebeuren als de komende winter goed koud is en de lidstaten onvoldoende voorzorgsmaatregelen treffen om energie te besparen, meent de Europese Commissie.
Volgens Bloomberg News, dat documenten hierover heeft ingezien, zal het dagelijks EU-bestuur woensdag waarschuwen dat bij een gemiddeld koude winter de economische terugslag al 0,6 tot 1 procent kan bedragen als Rusland zijn gaskranen volledig dichtdraait. Daarover wordt gespeculeerd omdat niet zeker is dat het Russische energieconcern Gazprom een gerepareerde turbine van gaspijpleiding Nord Stream 1, tussen Rusland en Duitsland, weer in werking zal stellen. Het dichthouden van de pijpleiding zou een antwoord kunnen zijn op de sancties die de EU aan Rusland heeft opgelegd.
Woensdag komt de Commissie naar verwachting met voorstellen aan de lidstaten over energiebesparend beleid. Tijdige voorzorgsmaatregelen om de gasvraag deze winter terug te dringen zouden het leed kunnen verzachten, aldus de Commissie. Het is nog niet duidelijk of de voorstellen bindend zullen zijn of dat het bij aanbevelingen blijft. De 27 landen hebben wel al afgesproken hun gasvoorraden tot 80 en zo mogelijk 90 procent te vullen voor november. Dat op zich lijkt al een opgave te worden.
Als de Russische gaskraan in juli inderdaad dicht zou gaan, zou het bijvullen van de reserves in november tussen 65 en 71 procent blijven steken, schat de commissie volgens Bloomberg. Er zijn al twaalf lidstaten die geheel zijn afgesloten van Russisch gas, of die minder krijgen dan voorheen.
Meer uit Financieel
SYDNEY (ANP/BLOOMBERG) - Meta heeft sinds de naleving van het Australische verbod op sociale media voor tieners naar eigen zeggen meer dan 750.000 Instagram- en Facebook-accounts in Australië geblokkeerd. Het gaat om accounts waarvan wordt vermoed dat ze worden beheerd door kinderen jonger dan 16 jaar.
25 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De grote Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk verhoogt opnieuw de winstverwachting voor heel dit jaar. Het bedrijf zegt in het tweede kwartaal goede prestaties te hebben geleverd door een grote vraag en hogere vervoerstarieven als gevolg van de verstoring van de scheepvaart door de onrust in het Midden-Oosten.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen heeft zijn omzetverwachting voor heel 2026 verhoogd na een sterke groei van de omzet in de eerste zes maanden. Het aan de Amsterdamse beurs genoteerde bedrijf verwacht nu een omzetgroei tussen de 21 en 23 procent. Dat was eerder 20 tot 22 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De exploitant van snellaadstations voor elektrische auto's Fastned opende in de eerste helft van dit jaar 28 nieuwe stations, naar eigen zeggen een recordaantal voor het bedrijf. Daarmee heeft Fastned nu 434 laadstations in negen landen, maakte de onderneming donderdag bekend.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - De beurs in Zuid-Korea liet donderdag opnieuw een stevige winst zien. Vooral grote Zuid-Koreaanse chipfabrikanten als Samsung en SK Hynix gingen flink omhoog dankzij het aanhoudende herstel in de chipsector. In juli gingen de chipaandelen en de beurs in Seoul nog hard onderuit door zorgen over de hoge investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) en de hoge koerswaarderingen in de tech- en chipsector.
1 uur geledenZEIST (ANP) - Verzekeraar Achmea heeft in het eerste halfjaar een lagere operationele winst behaald dan een jaar eerder. Dat kwam onder andere door de schade die hevige hagel- en onweersbuien eind juni veroorzaakten in Nederland. Volgens topvrouw Bianca Tetteroo onderstreept het extreme weer de noodzaak om schade door klimaatverandering te voorkomen.
1 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Modewebwinkel Shein wil rond 28 augustus zijn beursgang in Hongkong maken, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Daarmee komt er een einde aan een jarenlang proces waarbij de fastfashionretailer probeert een beursgang te bewerkstelligen. Het van oorsprong Chinese bedrijf verwacht dat de beursgang 2 miljard tot 3 miljard dollar zal opleveren.
2 uur geleden