Bloomberg: EU bereid brexitdeal met Britten op te schorten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is bereid de brexitdeal met het Verenigd Koninkrijk op te schorten als de Britten de bijzondere EU-status van Noord-Ierland afschaffen. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
Volgens de krant The Times is het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bezig een wetsontwerp op te stellen dat eenzijdig de verplichte douanecontroles opheft voor goederen die vanuit Groot-Brittannië naar Noord-Ierland worden gestuurd. Volgens het wetsontwerp hoeven bedrijven in Noord-Ierland zich daarnaast niet meer aan EU-regels en -wetgeving te houden. Na het vertrek van de Britten uit de EU werd afgesproken dat Noord-Ierland deel blijft uitmaken van de Europese interne markt, hoewel Noord-Ierland onderdeel is van het Verenigd Koninkrijk.
Maar de regering van premier Boris Johnson wil af van die douanecontroles en Londen wil daarom een nieuwe overeenkomst sluiten met Brussel over de status van Noord-Ierland. Een harde grens tussen EU-lidstaat Ierland en Noord-Ierland zou tegen het vredesakkoord indruisen dat de Britse en Ierse regeringen in 1998 sloten en dat een einde maakte aan het gewelddadige conflict tussen pro-Britse protestanten en pro-Ierse katholieken.
Brussel zou bij een opheffing van de afspraken dus de brexitdeal met het Verenigd Koninkrijk kunnen opschorten, waardoor het weer nieuwe handelsbelemmeringen kan opwerpen tegen de Britten. Een dergelijk besluit van de EU zou wel de steun nodig hebben van alle lidstaten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
42 minuten geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Iran wil olietankers een dollar per vat olie vragen om door de Straat van Hormuz te mogen varen, zegt de Iraanse brancheorganisatie van olie-exporteurs (OPEX). De tol moet worden afgerekend in cryptomunten, liet een woordvoerder van de organisatie aan de Financial Times weten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met stevige plussen geopend, in navolging van de sterke koerswinsten in Azië en Europa door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran. De olieprijzen gingen hard onderuit, omdat Iran heeft toegezegd de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart.
2 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Een belangrijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië is getroffen door een aanval, melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Het gaat om een leiding die van het oosten van het land naar het westen loopt en de Saudi's in staat stelt olie te exporteren via de Rode Zee, waarmee ze de blokkade van de Straat van Hormuz omzeilen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Iranoorlog drukt zwaar op de economieën van landen in het Midden-Oosten zelf. De Wereldbank stelt in een nieuw rapport dat de economische groei daar dit jaar waarschijnlijk meer dan halveert.
3 uur geleden