Bloomberg: China beveelt stop levering Boeings aan maatschappijen
BEIJING (ANP) - China heeft de levering van Boeing-vliegtuigen aan Chinese maatschappijen voorlopig verboden, in een verdere escalatie van de handelsoorlog met de Verenigde Staten. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Ook heeft Beijing maatschappijen bevolen om alle aankopen van luchtvaartgerelateerde apparatuur en vliegtuigonderdelen van Amerikaanse bedrijven te pauzeren, aldus Bloomberg.
De stap volgt op het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de importheffingen voor de meeste goederen uit China te verhogen naar 145 procent. China sloeg vervolgens terug met heffingen op Amerikaanse goederen van 125 procent. Daardoor zouden Boeings en Amerikaanse luchtvaartonderdelen ook veel duurder worden voor Chinese afnemers.
Volgens Bloomberg staan er ongeveer tien Boeing-toestellen van het type 737 MAX op de planning om te worden afgeleverd aan China Southern Airlines, Air China en Xiamen Airlines. Een deel van de vliegtuigen staat nog in het Amerikaanse Seattle en er zouden ook toestellen zijn geparkeerd bij een Chinese Boeing-faciliteit. Mogelijk dat het papierwerk en de betalingen voor een deel van die toestellen al werden afgehandeld voordat de nieuwe Chinese heffingen ingingen, waardoor ze alsnog toegelaten kunnen worden.
Belangrijke afzetmarkt
Voor Boeing kan dit een nieuwe tegenslag vormen, want China is een belangrijke afzetmarkt voor vliegtuigfabrikanten, waaronder ook het Europese Airbus. Boeing worstelt al langer met kwaliteitsproblemen en heeft ook gewaarschuwd dat de handelsoorlog van Trump toeleveringsketens kan verstoren.
China heeft inmiddels zijn eigen verkeersvliegtuig ontwikkeld, de Comac C919. Dat toestel, de Chinese versie van de Boeing 737, is wel afhankelijk van veel onderdelen van onder meer Amerikaanse toeleveranciers. Daarnaast hebben Chinese maatschappijen ook onderdelen nodig voor het onderhoud van de honderden Boeings die in hun vloten actief zijn.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De wereldeconomie beleeft door de Iranoorlog dit jaar waarschijnlijk zijn slechtste jaar sinds het begin van de coronacrisis. Dat vreest het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat dinsdag met nieuwe economische ramingen is gekomen. Vanwege de grote onzekerheid over hoelang het conflict in het Midden-Oosten aanhoudt, becijferde het IMF meerdere scenario's.
5 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De standpunten van de Europese Commissie en het Europees Parlement over de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 liggen mijlenver uit elkaar. Het gaat zowel om de omvang van de begroting als de verdeling van de duizenden miljarden euro's over de verschillende beleidsterreinen zoals landbouw en sociaal beleid. De commissie Financiën van het parlement stemt woensdag over het mandaat waarmee de onderhandelaars van het parlement met de lidstaten tot een akkoord moeten komen. Dat lijkt een stevig gevecht te worden.
23 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van achttien maanden geëist tegen Peter Gillis. Het OM verdenkt de vastgoedondernemer en realityster van het te laat en onvolledig indienen van vennootschapsbelasting over de jaren 2020 en 2021 voor de Oostappen Groep en andere ondernemingen van Gillis.
59 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict zorgen voor een "toenemend complexe set aan risico's" voor de economie. Dat meldt topman Jamie Dimon van JPMorgan Chase in een toelichting op de kwartaalcijfers van de grootste bank van de Verenigde Staten. Dimon zegt wel dat de Amerikaanse economie weerbaar blijft.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Europese luchtvaartmaatschappijen roepen Brussel op noodmaatregelen te nemen om de schade van de oorlog met Iran aan te pakken. De sector kampt met wijdverbreide luchtruimsluitingen en groeiende zorgen over tekorten aan vliegtuigbrandstof.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vooruitzichten voor de stabiliteit van het Nederlandse financiële stelsel staan op code oranje. Dat meldt het Financieel Stabiliteitscomité (FSC), dat bestaat uit vertegenwoordigers van de Autoriteit Financiële Markten (AFM), De Nederlandsche Bank (DNB) en het ministerie van Financiën.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Vastgoedondernemer en realityster Peter Gillis zegt een tijd geen accountant te hebben gehad voor het indienen van belastingaangiften voor zijn bedrijf Oostappen Groep in 2020 en 2021. Tijdens de behandeling van de rechtszaak over vermeende belastingfraude over die jaren in de rechtbank in Den Bosch verklaarde hij dat de vaste accountant in 2020 afscheid van hem nam, maar dat hij twee jaar later pas een nieuwe had gevonden.
4 uur geleden