Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blokkade A12 voorbij, enkele honderden mensen aangehouden

Blokkade A12 voorbij, enkele honderden mensen aangehouden

DEN HAAG (ANP) - Voor de zevende dag op rij hebben klimaatactivisten de snelweg A12 in Den Haag geblokkeerd. Zo'n vierhonderd mensen zijn aangehouden, er waren zeven bussen nodig om ze weg te voeren. Na ruim een uur was de blokkade voorbij en werd de weg vrijgegeven. Daarmee was het protest iets groter dan de vorige dagen.

De blokkade begon rond het middaguur, toen de demonstranten de A12 op liepen en het verkeer zo stillegden. De politie riep ze op naar het Malieveld te gaan, anders zouden ze worden aangehouden. Ruim een kwartier na de start van de blokkade werd een waterkanon ingezet. Het waterkanon was in de afgelopen dagen niet gebruikt. Vlak ervoor werden de eerste mensen weggevoerd door de politie, onder wie een kind. De verkeersblokkeerders hadden regenjassen en zwemkleren aan. Ze bleven zitten, net als bij de vorige keren dat de politie het waterkanon tegen ze inzette.

Het lijkt erop dat er weinig tot geen scholieren hebben meegedaan aan de blokkade. Op het Malieveld, naast de A12, was vrijdagochtend een schoolstaking voor het klimaat. Die werd bijgewoond door enkele honderden mensen. De blokkade en het protest zijn gericht tegen regelingen van de overheid die de fossiele industrie steunen.

Onder de actievoerende scholieren waren een paar jongens van het Dalton College in Den Haag, die spijbelden om bij het protest te kunnen zijn. "Het gaat over onze toekomst. De ijskappen smelten, dieren gaan dood, het water stijgt", zei een van hen. "Het is mooi geweest, dit is de dag waarop wij ook onze stem kunnen laten horen." Ze zijn aangesloten bij Youth for Climate. Sommigen zijn al vaker bij de klimaatstakingen geweest, anderen zijn hier voor het eerst. Een paar leerlingen van het Haags Montessori Lyceum zeggen dat er geen andere planeet is. Ze zouden wel de A12 op willen, maar weten niet of dit kan omdat ze zich niet bij Extinction Rebellion hadden aangemeld. Ook wilden ze niet aangehouden worden.

Meer uit Binnenland

Rotterdamse serieaanrander opgepakt in Barcelona

ROTTERDAM (ANP) - Een man die in december vorig jaar en begin januari van dit jaar meerdere vrouwen lastigviel in Rotterdam is opgepakt in Barcelona, meldt de politie. De 34-jarige serieaanrander werd in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt toen de Catalaanse politie bij een controle ontdekte dat er een aanhoudingsbevel tegen hem was uitgevaardigd.

3 minuten geleden
Premier Sint-Maarten: koloniale fantasieën Baudet zijn beledigend

PHILIPSBURG (ANP) - De minister-president van Sint-Maarten, Luc Mercelina, laat donderdag weten de "koloniale fantasieën" van FVD-leider Thierry Baudet te veroordelen. Mercelina noemt de uitspraken "diep beledigend en opruiend". Baudets plan van 'herbevolking' noemt hij "een koloniaal visioen dat bol staat van raciale superioriteit, demografische manipulatie en imperialistische nostalgie".

1 uur geleden
Politie: optreden examenstunt Almere wordt getoetst en beoordeeld

ALMERE (ANP) - Het optreden van de politie bij een examenstunt bij het Oostvaarders College in Almere afgelopen woensdag wordt via een zorgvuldig proces getoetst en beoordeeld. Toen de examenstunt in de school escaleerde werd de politie ingezet. Agenten gebruikten onder meer fysiek geweld en de wapenstok. Er werden drie aanhoudingen verricht.

1 uur geleden
Van Vroonhoven: NSC was bereid kabinet te laten vallen om WIA

DEN HAAG (ANP) - NSC was bereid om het kabinet te laten vallen op de voorjaarsnota, zei duo-fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven in het programma Dit is de Dag op NPO Radio 1. Haar partij wilde meer geld om de problemen met de arbeidsongeschiktheidsuitkeringen (WIA) bij het UWV op te lossen. Als dat niet lukte, was NSC bereid om uit de coalitie te stappen, erkende Van Vroonhoven. "We hebben hoog spel gespeeld."

2 uur geleden
Noord-Holland wil 450 miljoen euro van Rijk voor stikstofaanpak

HAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil 450 miljoen euro van het Rijk voor maatregelen die nodig zijn voor herstel van beschermde natuurgebieden en het verminderen van stikstofuitstoot. Dat schrijven Gedeputeerde Staten en verschillende organisaties in de regio in een brief aan het kabinet.

2 uur geleden
Minister Veldkamp sluit zeven diplomatieke posten, later nog vier

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken wil zeven posten sluiten, schrijft minister Caspar Veldkamp (NSC) donderdag aan de Tweede Kamer. Het gaat om de ambassades in Burundi, Cuba, Zuid-Soedan, Libië en Myanmar. Verder gaan de consulaten-generaal in Antwerpen en Rio de Janeiro dicht.

2 uur geleden
Koning moedigt kinderen aan telefoon vaker te laten liggen

ROOSENDAAL (ANP) - Koning Willem-Alexander hoopt dat kinderen niet meteen naar hun telefoon grijpen als ze zich vervelen. Dat is juist het moment om samen met iemand anders iets te doen, zo vertelde hij in een speciale aflevering van Zappsport over de Koningsspelen.

3 uur geleden