Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blokkade A12 voorbij, enkele honderden mensen aangehouden

Blokkade A12 voorbij, enkele honderden mensen aangehouden

DEN HAAG (ANP) - Voor de zevende dag op rij hebben klimaatactivisten de snelweg A12 in Den Haag geblokkeerd. Zo'n vierhonderd mensen zijn aangehouden, er waren zeven bussen nodig om ze weg te voeren. Na ruim een uur was de blokkade voorbij en werd de weg vrijgegeven. Daarmee was het protest iets groter dan de vorige dagen.

De blokkade begon rond het middaguur, toen de demonstranten de A12 op liepen en het verkeer zo stillegden. De politie riep ze op naar het Malieveld te gaan, anders zouden ze worden aangehouden. Ruim een kwartier na de start van de blokkade werd een waterkanon ingezet. Het waterkanon was in de afgelopen dagen niet gebruikt. Vlak ervoor werden de eerste mensen weggevoerd door de politie, onder wie een kind. De verkeersblokkeerders hadden regenjassen en zwemkleren aan. Ze bleven zitten, net als bij de vorige keren dat de politie het waterkanon tegen ze inzette.

Het lijkt erop dat er weinig tot geen scholieren hebben meegedaan aan de blokkade. Op het Malieveld, naast de A12, was vrijdagochtend een schoolstaking voor het klimaat. Die werd bijgewoond door enkele honderden mensen. De blokkade en het protest zijn gericht tegen regelingen van de overheid die de fossiele industrie steunen.

Onder de actievoerende scholieren waren een paar jongens van het Dalton College in Den Haag, die spijbelden om bij het protest te kunnen zijn. "Het gaat over onze toekomst. De ijskappen smelten, dieren gaan dood, het water stijgt", zei een van hen. "Het is mooi geweest, dit is de dag waarop wij ook onze stem kunnen laten horen." Ze zijn aangesloten bij Youth for Climate. Sommigen zijn al vaker bij de klimaatstakingen geweest, anderen zijn hier voor het eerst. Een paar leerlingen van het Haags Montessori Lyceum zeggen dat er geen andere planeet is. Ze zouden wel de A12 op willen, maar weten niet of dit kan omdat ze zich niet bij Extinction Rebellion hadden aangemeld. Ook wilden ze niet aangehouden worden.

Meer uit Binnenland

Honderden mensen demonstreren tegen en voor azc Uithoorn

UITHOORN (ANP) - Voorstanders en tegenstanders van de komst van een asielzoekerscentrum demonstreren donderdagavond in Uithoorn. Enkele honderden anti-azc-betogers liepen in een mars vanaf de beoogde locatie van de opvang naar een plein bij het gemeentehuis, waar PVV-leider Geert Wilders spreekt.

16 minuten geleden
Van den Brink versoepelt asielbeleid voor Afghaanse vrouwen

DEN HAAG (ANP) - Afghaanse vrouwen en meisjes die zich als asielzoeker melden in Nederland, maken meer kans om hier te mogen blijven. Door een besluit van asielminister Bart van den Brink komen zij "in verreweg de meeste gevallen" in aanmerking voor een verblijfsvergunning, meldt zijn ministerie.

1 uur geleden
Vulgraad gasopslagen blijft achter, staatsbedrijf EBN springt bij

DEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven slaan tot nu toe "nauwelijks" gas op voor de komende winter. Dat schrijft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven (D66) aan de Tweede Kamer. Staatsbedrijf EBN is op verzoek van de minister begonnen met bijvullen, maar dat kan de prijzen voor consumenten en ondernemers opdrijven, waarschuwt zij.

3 uur geleden
Mbo-studenten kunnen uiterlijk in 2028 ook bestuursjaar doen

DEN HAAG (ANP) - Alle mbo-studenten kunnen uiterlijk in 2028 een bestuursjaar volgen, dus ook minderjarigen. Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) donderdag tijdens een debat. Zo'n bestuursjaar is al mogelijk voor alle studenten aan een hogeschool of universiteit.

3 uur geleden
Strand Zandvoort is veiligheidsrisicogebied na onrustig weekend

ZANDVOORT (ANP) - Het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort zijn vanaf donderdag 14.00 uur uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied. Dat bevestigt een woordvoerder na een interview van het programma Nieuws van de Dag met de burgemeester van Zandvoort, David Moolenburgh.

5 uur geleden
Hof veroordeelt Raisa Blommestijn tot 30 uur taakstraf

DEN HAAG (ANP) - Raisa Blommestijn is in hoger beroep veroordeeld tot een taakstraf van dertig uur waarvan tien uur voorwaardelijk voor beledigende uitlatingen op X in mei 2023. De presentatrice van Ongehoord Nederland (ON!) gebruikte de term "negroïde primaten" bij een video waarop geweld te zien was.

6 uur geleden
Werkstraf geëist tegen PVV-Statenlid om aanrijden XR-activiste

SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een werkstraf van 180 uur, een maand voorwaardelijke celstraf en een rijontzegging van twaalf maanden geëist tegen het Noord-Hollandse Statenlid Ronald van Tiggelen (PVV) wegens het aanrijden van een actievoerster bij het provinciehuis in Haarlem. Ze protesteerde op 3 maart vorig jaar met Extinction Rebellion (XR) tegen de vervuilende fabrieken van Tata Steel, voor de ingang van de parkeergarage.

7 uur geleden