Blokhuis ziet niks in plan voor zelfregulering lachgashandelaren
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid) voelt er niets voor om leveranciers van lachgas de verkoop ervan aan consumenten zelf te laten reguleren. De bewindsman houdt vast aan het verbod op het roesmiddel dat hij eerder al aankondigde.
Een aantal ondernemers, verenigd in de Branchevereniging van Verantwoordelijke Lachgas Leveranciers (BVLL), kwam vorige week met een voorstel naar buiten. Ze stelden daarin onder meer een minimumleeftijd van 18 jaar voor, voorlichting en preventie en regels voor de inkoop bij bonafide handelaren. Volgens de BVLL zal een verbod ertoe leiden dat de handel in het illegale circuit terechtkomt.
Maar Blokhuis laat weten door te gaan "op de ingeslagen weg van het lachgasverbod", en verwijst daarbij naar een advies van het Coördinatiepunt Assessment en Monitoring nieuwe drugs over de schadelijkheid van lachgas als roesmiddel.
Roesmiddel
De uitwerking van het verbod wordt gedaan "in goed overleg met de producenten en handelaren voor de eigenlijke toepassing van lachgas", zegt Blokhuis. Lachgas wordt bijvoorbeeld in de industrie gebruikt. "Helder is dat we niet gaan voor zelfregulering en ook de handelaren in recreatief gebruik niet betrekken bij de uitwerking."
Lachgas is als roesmiddel populair omdat het gemakkelijk legaal verkrijgbaar is en omdat het door gebruikers als een relatief onschuldig middel wordt gezien. Deskundigen waarschuwen dat veelgebruikers ernstige gezondheidsklachten kunnen krijgen en dat het risico op verslaving niet kan worden uitgesloten. De afgelopen jaren deden zich tientallen verkeersongevallen en -incidenten voor waarbij lachgas in het spel was.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Emancipatie, VVD) wil de onderzoeken naar lhbti-acceptatie onder jongeren dieper analyseren, om zo tot gerichte aanpakken te kunnen komen. Dat zei de bewindsvrouw tijdens het wekelijkse vragenuur. Zondag kwam in het terugkerende HBSC-onderzoek naar voren dat de acceptatie van homoseksualiteit flink is gedaald.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Tussen de politiek en de extreemrechtse rellen afgelopen zaterdag op het Malieveld valt "geen directe link" te leggen, vindt justitieminister David van Weel. Hij vindt wel dat politici polarisatie in het debat moeten vermijden. "Omdat die oplopende temperatuur leidt tot onrust en onveiligheid", zei de VVD'er bij het wekelijkse vragenuur.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) heeft de Tweede Kamer niet verkeerd geïnformeerd over politiecijfers, vindt hij zelf. De Algemene Rekenkamer stelde dat hij de Kamer "op het verkeerde been" had gezet over tienduizend aangiftes die vervolgens niet werden behandeld. Volgens Van Weel ging het grotendeels om slechts een melding in plaats van een aangifte, maar de rekenmeesters stellen dat dit niet klopt.
52 minuten geledenNIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL (ANP) - Minister Vincent Karremans van Infrastructuur en Waterstaat verzet zich niet langer tegen de bouw van een dorp met 8000 woningen in de Zuidplaspolder, tussen Rotterdam en Gouda. Rijkswaterstaat had twee jaar geleden namens de minister beroep aangetekend bij de Raad van State, omdat in de plannen te weinig rekening zou zijn gehouden met de effecten op het verkeer. Die zaak is ingetrokken nu het ministerie met de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Zuidplas en Gouda afspraken heeft gemaakt over de financiering van maatregelen voor de bereikbaarheid van het gebied.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onderhoud aan de Nederlandse infrastructuur is tientallen jaren achtergesteld, schrijft de Algemene Rekenkamer in een advies over de begroting van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Al in 1997 waren er signalen bij dat ministerie dat te weinig geld naar beheer en onderhoud ging.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Algemene Rekenkamer merkt op dat minister Rianne Letschert (OCW) in haar begroting wel aangeeft welke doelen zij nastreeft met haar beleid, maar dat hierbij niet duidelijk wordt welke resultaten ze concreet wil bereiken. Daardoor is het voor de Tweede Kamer onduidelijk wat te verwachten van de bewindsvrouw, die ruim 60 miljard euro ter beschikking heeft, schrijft de Rekenkamer. Ook maakt dit het later lastig voor Letschert om aan de Kamer te laten zien welke concrete resultaten ze heeft geboekt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om de overheid minder geld te laten kosten, zijn duidelijke keuzes nodig. Maar die keuzes ontbreken in de begrotingen die het kabinet-Jetten voorstelt, waarschuwt de Algemene Rekenkamer in een brief aan de Tweede Kamer.
4 uur geleden