Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blokhuis wil nog meer inzicht in aantal wachtenden ggz

Blokhuis wil nog meer inzicht in aantal wachtenden ggz

DEN HAAG (ANP) - Er moet meer zicht komen op het aantal wachtenden bij de geestelijke gezondheidszorg (ggz). Dat laat staatssecretaris van Medische Zorg Paul Blokhuis weten in een brief aan de Tweede Kamer. Als dat bekend is, kunnen mensen met psychische klachten sneller worden doorverwezen naar instellingen waar wel plek is.

Vanaf begin dit jaar moeten ggz-aanbieders niet meer alleen laten weten hoe lang hun wachttijden zijn, maar ook hoeveel mensen bij hen op de wachtlijst staan. Vanaf 2022 laten zij ook weten hoeveel mensen per locatie van een instelling op een behandeling wachten.

Deze en andere maatregelen komen uit een actieplan van de Stuurgroep Wachttijden GGZ, die probeert de wachttijden terug te dringen. Voor de geestelijke gezondheidszorg bestaan al jaren lange wachtlijsten, waardoor mensen met klachten zoals depressie, of angst- en persoonlijkheidsstoornissen lang moeten wachten op zorg.

Aanmeldpauze

Om mensen op de wachtlijst zo snel mogelijk goed door te kunnen verwijzen, moeten voor eind maart zogenaamde transfermechanismes zijn opgezet in iedere regio. Grote ggz-aanbieders met de langste wachtlijsten nemen daarvoor de verantwoordelijkheid. Mensen op de wachtlijst krijgen dan ergens anders zorg, bijvoorbeeld op een andere plek in de regio of in een andere regio. Ook een online behandeling of consult kan tot de mogelijkheden behoren.

Er komt ook een stok achter de deur. Als een ggz-aanbieder steeds te lange wachttijden houdt, krijgt die een aanmeldpauze. Dan mogen er geen nieuwe patiënten meer worden aangenomen, maar moeten die worden doorverwezen naar een plek met een kortere wachtlijst.

De wachttijden in de ggz gaan Blokhuis aan het hart, schrijft hij. "Met de stappen die nu zijn gezet, gaan we voor die mensen echt weer perspectief bieden."

Meer uit Binnenland

Kabinet moet haast maken met regels voor AI, zegt waakhond AP

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet snel duidelijkheid geven over de regels voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat zegt de Autoriteit Persoonsgegevens, de privacytoezichthouder van de overheid. Die waarschuwt ook dat momenteel niets kan worden gedaan tegen onveilige en discriminerende algoritmes. De waakhond wil daarom dat het toezicht wordt verbeterd.

32 minuten geleden
Amsterdammer opgepakt als hoofdverdachte Duitse aanslagenreeks

AMSTERDAM (ANP) - Een 20-jarige Amsterdammer is door de politie opgepakt wegens het ronselen van jongeren die op bestelling aanslagen in Duitsland hebben gepleegd. Dat meldt de Duitse politie. Het gaat om explosies bij woningen en een café in juli en augustus 2025 in de steden Frankfurt en Taunusstein.

7 uur geleden
Schutter fatale schietpartij Zwijndrecht spant kort geding aan

DEN HAAG (ANP) - De 52-jarige Minh Nghia V., die in 2024 is veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor de dodelijke schietpartij bij een winkelcentrum in Zwijndrecht, heeft een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat over zijn detentieomstandigheden.

8 uur geleden
Politie Amsterdam rolt grote site op voor handel in gestolen data

AMSTERDAM (ANP) - Een gespecialiseerd cyberteam van de Amsterdamse politie heeft in samenwerking met internationale opsporingsdiensten een grote verhandelsite offline gehaald. Dat meldt de politie. Op het forum, genaamd LeakBase, werd gehandeld in gestolen data.

8 uur geleden
Vier maanden cel voor slaan van agent bij demonstratie

DEN HAAG (ANP) - Een 24-jarige man uit Den Haag is woensdag door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot een celstraf van vier maanden voor het slaan van een agent. Ze werd tijdens een demonstratie door de verdachte op het achterhoofd geslagen.

9 uur geleden
Iets meer vrouwelijke bestuurders bij overheden

DEN HAAG (ANP) - Het gemiddelde aandeel vrouwelijke bestuurders bij overheden en andere publieke organisaties is gestegen van 41 procent in 2024 naar 43 procent in 2025, aldus een onderzoek in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Het gaat dan niet alleen om functies in de top van gemeenten, provincies en waterschappen, maar ook bijvoorbeeld bij scholen, ministeries en woningcorporaties.

9 uur geleden
Stempassen voor verkiezingen niet overal goed bezorgd

DEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken in het land is de bezorging van stempassen voor de gemeenteraadsverkiezingen niet goed gegaan. Zo kregen sommige mensen in Doetinchem een dubbele stempas, terwijl een deel van Spijkenisse juist geen stempassen ontving. In Veenendaal zaten de stempassen in een verkeerde envelop.

9 uur geleden