Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blok wil juist snel weer met Moskou om tafel na MH17-besluit

Blok wil juist snel weer met Moskou om tafel na MH17-besluit

DEN HAAG (ANP) - Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) gaat snel contact opnemen met Moskou met het verzoek weer om tafel te gaan over de MH17-zaak. Hij staat versteld van het besluit van Rusland om de onderhandelingen over zijn aansprakelijkheid voor het neerhalen van vlucht MH17 te staken. "Ik had het zeker niet zien aankomen."

Hoewel Rusland nu de deur heeft dichtgegooid, sluit Blok niet uit dat de gesprekken in de toekomst toch nog worden hervat. "Zeg nooit nooit."

"We hebben steeds aan de Russen aangegeven dat we met ze in contact willen blijven, met elkaar willen onderhandelen. Dat aanbod geldt vanuit mij nog steeds. Voor ons staat maar één doel voorop, dat we de waarheid boven tafel willen krijgen, en gerechtigheid voor de nabestaanden."

Totale verrassing

Blok gaat nu eerst overleggen met Australië, met wie Nederland samen de gesprekken met Rusland voerde. Die verliepen "professioneel", aldus Blok. "Er werd serieus onderhandeld, dus het is een totale verrassing. Daar werd ook wel vooruitgang geboekt. Te langzaam, we zouden veel verder willen zijn. We realiseren hoezeer nabestaanden smachten naar de waarheid, naar gerechtigheid."

Nederland sloot zich in juli aan bij een zaak die een aantal nabestaanden hebben aangespannen bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. Nederland kan de nabestaanden helpen door "partij te zijn", door bijvoorbeeld bewijsmateriaal te leveren, legt Blok uit. "We zouden de nabestaanden eigenlijk beperken door deze stap niet te zetten." Rusland is ook aangesloten bij het hof, benadrukt Blok.

Rusland verantwoordelijk

Rusland voert de gang van Nederland naar het hof in Staatsburg aan als reden om met de gesprekken te stoppen.

Internationaal onderzoek heeft uitgewezen dat Rusland verantwoordelijk is voor de inzet van de BUK-installatie waarmee MH17 uit de lucht is geschoten. De raketlanceerinstallatie was afkomstig van een Russische legerbasis bij Koersk.

Moskou ontkent elke betrokkenheid. De Russische regering heeft onafhankelijkheid van het internationale onderzoek naar het neerschieten van de Boeing 777 van Malaysia Airlines van meet af aan in twijfel getrokken.

Meer uit Binnenland

UWV: voorlopig alleen herbeoordeling WIA in 'urgente gevallen'

DEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV gaat voorlopig alleen in "urgente gevallen" mensen herbeoordelen voor hun WIA-uitkering. De dienst kampt met lange wachtlijsten en een tekort aan verzekeringsartsen. UWV wil de artsen die beschikbaar zijn vooral inzetten om mensen te beoordelen die al langer wachten op een uitkering voor arbeidsongeschiktheid.

6 minuten geleden
Celstraffen tot bijna 12 jaar voor fatale schietpartij Purmerend

SCHIPHOL (ANP) - De rechtbank Noord-Holland heeft vrijdag celstraffen tot bijna twaalf jaar opgelegd aan twee verdachten voor het doodschieten van de 19-jarige Even Henok uit Purmerend.

7 minuten geleden
Utrecht zegt boeren toe in gesprek te blijven over gebiedsplan

UTRECHT (ANP) - Het provinciebestuur van Utrecht heeft actievoerende boeren op het provinciehuis toegezegd in gesprek te blijven over de plannen voor het landelijk gebied. Gedeputeerde Mirjam Sterk (natuur en landbouw) zei open te staan voor individuele gesprekken en nodigde de agrariërs ook uit zienswijzen in te dienen op het maatregelenpakket. De provincie heeft dat samengesteld om onder meer de stikstofuitstoot te verminderen en de boeren weer perspectief te bieden.

52 minuten geleden
Oekraïners in Nederland: Laat Russen betalen, niet EU-burgers

DEN HAAG (ANP) - De stichting Oekraïners in Nederland is blij dat de EU 90 miljard euro leent om Oekraïne uit geldnood te helpen, maar had gehoopt dat het geld uit bevroren Russische tegoeden zou komen. "Het is vrij misplaatst dat Europeanen nu moeten opdraaien voor de schade die Rusland in Oekraïne aanricht", vindt zegsman Oleksandr Tomashchuk.

1 uur geleden
Meer vuurwerk in beslag genomen dan vorig jaar rond deze tijd

DEN HAAG (ANP) - Er is meer illegaal vuurwerk in beslag genomen dan vorig jaar rond deze tijd, is te zien in de Vuurwerkbarometer van het OM. Het gaat dit jaar tot nu toe om 86.702 kilo. Vorig jaar ging het in dezelfde week om 80.616 kilo verboden vuurwerk.

1 uur geleden
Partner doodgestoken Rotterdammer legt zich neer bij tbs-vonnis

SCHIPHOL (ANP) - De partner van de 32-jarige Rotterdammer die om het leven kwam bij de mesaanval aan de voet van de Erasmusbrug, "legt zich neer" bij het vonnis van de rechtbank. Die veroordeelde Ayoub M. (23) uit Amersfoort vrijdag tot tbs met dwangverpleging en legde hem geen celstraf op voor het vermoorden van de man die er aan het skaten was.

2 uur geleden
Inmiddels 6 verdachten opgepakt voor steekpartij school Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Inmiddels zijn er zes verdachten aangehouden voor een steekincident op het Mundus College aan de Burgemeester Hogguerstraat in de Amsterdamse wijk Slotermeer, meldt een politiewoordvoerder. Eerder werd gemeld dat er één verdachte was opgepakt. Bij het incident is een 16-jarige jongen gestoken.

2 uur geleden