Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blok vraagt Marokko 'schrijnende gevallen' te laten vertrekken

Blok vraagt Marokko 'schrijnende gevallen' te laten vertrekken

DEN HAAG (ANP) - Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) doet een "dringend beroep" op Marokko om de Nederlandse reizigers die in het land vastzitten te laten gaan. Hij heeft deze week aan de autoriteiten in Rabat gevraagd in elk geval de "schrijnende gevallen" te laten vertrekken.

Het ministerie is bezig met een inventarisatie van de Nederlanders die vastzitten in het Noord-Afrikaanse land. Die komen in steeds meer problemen, bijvoorbeeld omdat hun medicijnen op zijn, ze zwanger zijn of ze door hun geld heen raken.

"Het is een heel redelijk verzoek" om de mensen te laten gaan, aldus Blok. Marokko ging op 20 maart voor een maand volledig op slot. Er zitten naar schatting zo'n 3000 Nederlanders vast. Andere Europese landen kampen met hetzelfde probleem.

Irritatie

Ook in de Tweede Kamer neemt de irritatie toe over het Marokkaanse beleid. "Het is onacceptabel dat Marokko zijn luchtruim gesloten houdt", verklaart Sjoerd Sjoerdsma van regeringspartij D66. De Kamer werd donderdag bijgepraat over de repatriëring van Nederlanders.

Naar verluidt zitten er nog zo'n 12.500 Nederlanders vast in het buitenland, vooral in Nieuw-Zeeland, Australië, Zuid-Afrika en Marokko. Uit die eerste drie landen worden veel mensen opgehaald door onder meer de KLM. Volgens Blok staan nog twintig vluchten concreet in de planning.

Zeker 7000 gestrande reizigers die zich bij een speciale website van Buitenlandse Zaken hadden gemeld zijn inmiddels terug. Van hen zijn er 3500 opgehaald met vluchten georganiseerd door de overheid, aldus Blok. De rest kwam met commerciële vluchten weer thuis.

Meer uit Politiek

Oekraïne krijgt komende jaren 3,4 miljard euro steun

DEN HAAG (ANP) - Oekraïne kan de komende jaren (2027-2029) blijven rekenen op miljardensteun. Het gaat om 3 miljard euro aan militaire steun en ruim 400 miljoen euro aan andere hulp voor het land dat vier jaar geleden werd aangevallen door Rusland, aldus het regeerakkoord van D66, VVD en CDA.

3 minuten geleden
Coalitie: asielaanvragen buiten Europa, miljoenen voor asielketen

DEN HAAG (ANP) - De drie aanstaande coalitiepartijen D66, VVD en CDA willen dat asielzoekers voortaan een asielaanvraag buiten Europa indienen. Dan hoeven asielzoekers niet of minder lang te wachten in Nederland tot ze een verblijfsvergunning krijgen.

8 minuten geleden
Coalitie wil hogere btw op bloemen en planten

DEN HAAG (ANP) - De btw op bloemen en planten gaat vanaf 2028 omhoog, als het aan de nieuwe coalitie ligt. De sierteelt valt momenteel nog onder het lage btw-tarief van 9 procent, maar D66, VVD en CDA schaffen dit af. Dat betekent dat in de toekomst 21 procent btw moet worden betaald. De nieuwe coalitie verwacht daarmee 328 miljoen euro per jaar op te halen voor de staatskas.

9 minuten geleden
Coalitie zint op versoepelen huurregels

DEN HAAG (ANP) - Het moet gunstiger worden om woningen te verhuren, vindt de coalitie. Op die manier willen D66, VVD en CDA het aanbod van huurwoningen laten toenemen. Daarbij willen ze ook kijken op welke punten ze de Wet betaalbare huur kunnen aanpassen. Zulke aanpassingen leiden waarschijnlijk tot hogere huren.

11 minuten geleden
Korting accijns benzine moet van coalitie blijven tot en met 2027

DEN HAAG (ANP) - De lagere accijns op benzine blijft tot en met 2027 in stand, staat in het akkoord van D66, VVD en CDA. Voor andere brandstoffen lijkt de accijns volgend jaar wel omhoog te gaan. "In 2027 worden specifiek de tarieven voor benzine gelijk gehouden aan de tarieven van 2026", schrijft de coalitie.

12 minuten geleden
Coalitie wil Lelystad Airport toch openen voor burgerluchtvaart

DEN HAAG (ANP) - Lelystad Airport moet volgens de coalitie toch opengaan voor burgerluchtvaart. Dat staat in het akkoord van D66, VVD en CDA. Ze denken "initieel" aan 10.000 vliegbewegingen van en naar het vliegveld. Wel stellen ze als voorwaarde dat Lelystad Airport aan alle wettelijke eisen voldoet, zoals een natuurvergunning.

13 minuten geleden
Coalitie wil vanaf 2033 AOW-leeftijd sneller laten stijgen

DEN HAAG (ANP) - De AOW-leeftijd moet vanaf 2033 sneller stijgen dan nu het geval is, als het aan de coalitie van D66, de VVD en het CDA ligt. Nu stijgt die nog met acht maanden voor ieder extra jaar levensverwachting. Maar de coalitie wil dat met ieder extra jaar levensverwachting de AOW-leeftijd ook met een volledig jaar stijgt. De maatregel moet structureel meer dan 2,5 miljard euro opleveren.

15 minuten geleden