Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blok verwacht dat EU zal overgaan tot sancties tegen Wit-Rusland

Blok verwacht dat EU zal overgaan tot sancties tegen Wit-Rusland

DEN HAAG (ANP) - Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) gaat er nog steeds van uit dat de 27 lidstaten van de Europese Unie het eens worden over sancties tegen Wit-Rusland. Een zeer beperkt aantal landen ligt dwars. Volgende week moet een besluit vallen.

Het is "extreem moeilijk" om tot sancties te komen, aldus de minister. Naar verluidt ligt onder meer Cyprus dwars. Dat land zou ook stappen willen zien tegen Turkije. Als het aan Blok had gelegen waren er al lang persoonsgerichte sancties tegen Wit-Russische functionarissen ingesteld. "Ik trappel van ongeduld."

In de Tweede Kamer is frustratie over het feit dat het zo lang duurt voor de EU over gaat tot sancties tegen het regime in Minsk. Verscheidene partijen drongen er in een Kamerdebat op aan om met een aantal landen toch over te gaan tot sancties als er in de EU geen akkoord wordt bereikt.

Zwakte

Blok is nog niet zo ver. Hij heeft de indruk dat het niet nodig zal zijn, maar wil het ook niet uitsluiten. Het zou een teken van zwakte zijn en zou voor een precedent kunnen zorgen. Maar het feit dat EU-landen er nog steeds niet uit zijn "is niet goed voor het beeld van de EU als belangrijke speler op buitenlands gebied".

De EU erkent de uitslag van de Wit-Russische presidentsverkiezingen niet. Ook veroordeelt zij het geweld tegen oppositie en demonstranten en het nog verder muilkorven van de pers. Minister Blok pleit voor bemiddeling door de OVSE in het conflict. De regering in Minsk is er nog niet op ingegaan.

Navalni

Verder zei Blok dat hij openstaat voor sancties als er een schuldige wordt aangewezen voor de vergiftiging van de Russische oppositiepoliticus Aleksej Navalni. Er zijn nu ernstige verdenkingen maar er is nog geen bewijs, aldus de bewindsman. Er wordt veelvuldig naar de Russische autoriteiten gewezen als dader.

Navalni ligt in een ziekenhuis in Duitsland. Onderzoek daar en in Frankrijk en Zweden heeft uitgewezen dat de oppositieleider is vergiftigd met een zenuwgas uit de novitsjok-groep. Dat is een chemisch wapen. Navalni werd ziek tijdens een vliegreis richting Moskou na een bezoek aan Siberië. Hij is een van de felste tegenstanders van president Vladimir Poetin.

Meer uit Politiek

Kabinet maakt dit jaar nog extra geld vrij voor hulp aan Soedan

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar maakt het demissionaire kabinet nog eens 5 miljoen euro vrij om de humanitaire nood te lenigen in Soedan. Staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) kwam daarmee de Tweede Kamer tegemoet, die om extra steun had gevraagd.

12 uur geleden
Letschert wil opnieuw deskundigen betrekken bij kabinetsformatie

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe informateur Rianne Letschert wil de komende weken opnieuw vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties en uitvoeringsinstanties uitnodigen. Ook verwacht zij alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer te spreken. Zij heeft tot 30 januari de tijd om met D66, CDA en VVD de basis te leggen voor een regeerakkoord.

15 uur geleden
Buma: verschillen D66, VVD, GL-PvdA, CDA en JA21 'overbrugbaar'

DEN HAAG (ANP) - Oud-informateur Sybrand Buma vindt de inhoudelijke verschillen tussen D66, CDA, VVD, GroenLinks-PvdA en JA21 "overbrugbaar". Dat was zijn conclusie na een gesprek dat hij vorige week had met de vijf partijleiders, toen de kabinetsformatie vast leek te lopen op onderlinge blokkades.

18 uur geleden
Geen vitamine K-prik na geboorte, verloskundigen blijven tegen

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse baby's krijgen ook in de toekomst niet vlak na de geboorte een injectie met vitamine K. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen, die over jeugd- en preventiebeleid gaat, heeft dat aan de Tweede Kamer laten weten. Ze legt daarmee een wetenschappelijk onderbouwd advies van de Gezondheidsraad naast zich neer. In een brief aan de Kamer legt Tielen uit dat ze niet anders kan, omdat verloskundigenorganisatie KNOV het voorstel niet ziet zitten.

18 uur geleden
Bontenbals wens voor andere politieke cultuur is 'ook voor VVD'

DEN HAAG (ANP) - Volgens Henri Bontenbal is er "een andere politieke cultuur nodig", herhaalde hij nog eens in het debat over de formatie. "Daar moeten we allemaal aan werken, en dan geldt dat ook voor de VVD," zei de CDA-leider.

19 uur geleden
Klaver: onzekerheid door minderheidscoalitie is niet onze schuld

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA verwacht dat het tot veel "onzekerheid" leidt als de gesprekken tussen D66, CDA en VVD in de volgende fase van de formatie uitmonden in een minderheidskabinet. "En voordat je het weet, krijgt de oppositie hier breed de schuld van deze onzekerheid. En die verantwoordelijkheid, die zullen we niet op ons nemen", waarschuwt de linkse partijleider bij het debat over het verslag van informateur Sybrand Buma.

20 uur geleden
CU en SGP vragen D66 om 'zelfbeheersing' met onderwijsvrijheid

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie en de SGP vroegen D66-leider Rob Jetten woensdag bij het debat over de formatie om "zelfbeheersing" met onderwijsvrijheid. Hierover is dinsdag opnieuw discussie ontstaan, nadat een Kamermeerderheid en ook D66 voor een motie van de VVD hadden gestemd, tot onvrede van de christelijke partijen. Hierin werd opgeroepen om het grondrecht om onderwijs te geven dat aansluit bij de eigen levensbeschouwing, nooit ten koste te laten gaan van de gelijke behandeling van leerlingen.

21 uur geleden