Blok roept op tot onafhankelijk onderzoek naar Navalni
BERLIJN (ANP) - Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) vindt dat er een onafhankelijk onderzoek moet komen naar de vergiftiging van de Russische politicus Aleksej Navalni. Het zou volgens hem "van kracht getuigen als Rusland bij het onderzoek de Duitse artsen zou betrekken en ook waarnemers, deskundigen, van buiten Rusland zou toelaten."
De VVD-bewindsman zei dit in Berlijn waar de EU-ministers van Buitenlandse Zaken twee dagen bij elkaar zijn. De bijeenkomst vindt plaats op nauwelijks 2 kilometer afstand van het ziekenhuis waar Navalni, een uitgesproken tegenstander van president Vladimir Poetin, zaterdag vanuit het Russische Omsk naartoe werd gebracht. Hij wordt in een kunstmatige coma gehouden.Volgens Duitse artsen zijn er aanwijzingen voor vergiftiging. Rusland vindt het te vroeg om daar van uit te gaan.
"Duitse artsen in het ziekenhuis hier berichten dat het vergiftiging is. Het vergiftigen van iemand is natuurlijk in ieder land een misdrijf. Dat betekent dat het uitgezocht moet worden en dat de verantwoordelijken vervolgd moeten worden", aldus Blok. "De eerste opgave nu is een onafhankelijk onderzoek". Ook NAVO-baas Jens Stoltenberg en de Britse premier Boris Johnson roepen op tot transparant onderzoek.
Forensische onderzoeken
De Russische politie meldde donderdag te onderzoeken wat er is gebeurd maar verklaarde tot nu toe geen sporen van bedwelmende middelen te hebben gevonden op de plekken waar Navalni is geweest zoals zijn hotelkamer in Omsk. De politie heeft naar eigen zeggen meer dan twintig forensische onderzoeken uitgevoerd en opnamen van bewakingscamera's bekeken.
De betrekkingen tussen de EU en Rusland staan vrijdag op de agenda van de informele bijeenkomst.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao, Aruba en Bonaire moeten harde keuzes maken op het gebied van toerisme. De eilanden hebben de afgelopen jaren een forse groei van het aantal bezoekers gezien. Maar de groei heeft nadelige gevolgen voor onder andere het milieu en de leefbaarheid. Dat zegt oud-minister en financieel toezichthouder Hans Hoogervorst.
1 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De provincie Flevoland gaat miljoenen investeren in de aanleg van een buitendijkse haven in Urk. Een meerderheid van de Staten heeft ingestemd met dit collegevoorstel. Onder de tegenstanders zijn PRO, Partij voor de Dieren en coalitiepartij VVD. Die fracties vinden de financiële risico's te groot en stellen dat het veel te lang duurt voordat de investering wordt terugverdiend.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - ASML zal in twintig jaar tijd 100 miljoen euro bijdragen aan de toekomstige vestiging van het Rijksmuseum in Eindhoven. Dat hebben de gemeente en de chipmachinemaker vastgelegd.
5 uur geledenEEMSHAVEN (ANP) - De politie heeft vorige week dinsdag een man aangehouden nadat zij meerdere meldingen ontving van verdachte dronevluchten boven het Eemshavengebied. Het gaat om een man die in België woont, bevestigt de politie na berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Over zijn leeftijd of nationaliteit is niets bekendgemaakt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag een bezoek gebracht aan koning Willem-Alexander. De ontmoeting vond plaats in de zogeheten DNA Salon op Paleis Huis ten Bosch.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verdenkingen tegen een Egyptenaar die eerder deze maand in Nederland is aangehouden voor mishandeling, zijn uitgebreid. Het Openbaar Ministerie meldt dat de man nu ook wordt verdacht "diensten te hebben verleend voor een buitenlandse mogendheid". Om welke diensten het precies gaat en voor welk land hij ze heeft verricht, zegt de woordvoerder van het OM niet omdat het strafrechtelijk onderzoek nog loopt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima leven mee met de slachtoffers en nabestaanden van het treinongeluk nabij Urda in Spanje. In een bericht op sociale media staat het koningspaar stil bij het dodelijke ongeluk van woensdagochtend, waarbij 68 mensen om het leven kwamen.
8 uur geleden