Blok roept op tot onafhankelijk onderzoek naar Navalni
BERLIJN (ANP) - Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) vindt dat er een onafhankelijk onderzoek moet komen naar de vergiftiging van de Russische politicus Aleksej Navalni. Het zou volgens hem "van kracht getuigen als Rusland bij het onderzoek de Duitse artsen zou betrekken en ook waarnemers, deskundigen, van buiten Rusland zou toelaten."
De VVD-bewindsman zei dit in Berlijn waar de EU-ministers van Buitenlandse Zaken twee dagen bij elkaar zijn. De bijeenkomst vindt plaats op nauwelijks 2 kilometer afstand van het ziekenhuis waar Navalni, een uitgesproken tegenstander van president Vladimir Poetin, zaterdag vanuit het Russische Omsk naartoe werd gebracht. Hij wordt in een kunstmatige coma gehouden.Volgens Duitse artsen zijn er aanwijzingen voor vergiftiging. Rusland vindt het te vroeg om daar van uit te gaan.
"Duitse artsen in het ziekenhuis hier berichten dat het vergiftiging is. Het vergiftigen van iemand is natuurlijk in ieder land een misdrijf. Dat betekent dat het uitgezocht moet worden en dat de verantwoordelijken vervolgd moeten worden", aldus Blok. "De eerste opgave nu is een onafhankelijk onderzoek". Ook NAVO-baas Jens Stoltenberg en de Britse premier Boris Johnson roepen op tot transparant onderzoek.
Forensische onderzoeken
De Russische politie meldde donderdag te onderzoeken wat er is gebeurd maar verklaarde tot nu toe geen sporen van bedwelmende middelen te hebben gevonden op de plekken waar Navalni is geweest zoals zijn hotelkamer in Omsk. De politie heeft naar eigen zeggen meer dan twintig forensische onderzoeken uitgevoerd en opnamen van bewakingscamera's bekeken.
De betrekkingen tussen de EU en Rusland staan vrijdag op de agenda van de informele bijeenkomst.
Meer uit Binnenland
MIDDENBEEMSTER (ANP) - De politie heeft zaterdagavond in Middenbeemster een 65-jarige dode vrouw gevonden in een woning aan de Loeffendijk. Een 29-jarige man uit Middenbeemster is aangehouden, meldt de politie.
1 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Voor het grove geweld eerder deze week in het Gelderse Overasselt is een nieuwe aanhouding verricht. Het gaat om een 26-jarige Belg, meldt de politie. Hij is vrijdag aangehouden in Amsterdam.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - In Zaandam is zondagochtend opnieuw een explosief afgegaan. De ontploffing vond in de nacht van zaterdag op zondag even voor 02.00 uur plaats bij een woning aan de Rode Zee. De politie vermoedt dat de dader een jongen is die op een bromfiets is weggevlucht.
3 uur geledenNIJMEGEN/OVERASSELT (ANP) - De herdenking zondag in Nijmegen van de beveiliger die afgelopen week werd doodgeschoten in Overasselt gaat niet door. Studentenvereniging Carolus Magnus, die de bijeenkomst wilde organiseren, zegt dat de afgelasting is "vanwege veiligheidsoverwegingen".
4 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Het onderzoek in Overasselt na het grove geweld eerder deze week is zondag weer hervat. "We treffen nog steeds voorwerpen aan die bij het incident horen", meldt de politie. Om wat voor voorwerpen het gaat, maakt de politie niet bekend.
5 uur geledenROERMOND (ANP) - Tijdens de Nationale Indiëherdenking in Roermond heeft minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zaterdag stilgestaan bij het lot van de Molukse veteranen. "Het ontslag uit militaire dienst, de gebrekkige opvang en huisvesting en het niet nakomen van gewekte verwachtingen hebben diepe sporen nagelaten", zei de bewindsvrouw.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Burgemeester Jan van Zanen van Den Haag heeft zaterdagmiddag de oproep gedaan "om de internationale rechtsorde, en de mensen en instituten die eraan werken, te blijven verdedigen". Hij noemde daarbij in het bijzonder het in Den Haag gevestigde Internationaal Strafhof (ICC).
1 dag geleden