Blok roept Chinese ambassadeur op matje om sancties tegen D66'er
DEN HAAG (ANP) - Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken roept de Chinese ambassadeur maandag nog op het matje omdat het land sancties heeft afgekondigd tegen D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma en negen andere Europeanen. Premier Mark Rutte noemt de Chinese stap "onacceptabel".
Omdat China ook het zogeheten Politiek en Veiligheidscomité van de Europese Unie op de sanctielijst heeft gezet, staat ook de Nederlandse EU-ambassadeur Delphine Pronk op de sanctielijst, aldus minister Blok. Het comité bestaat uit de ambassadeurs van de lidstaten van de EU.
Demissionair premier Rutte vindt het besluit van de Chinese regering onaanvaardbaar. Blok heeft de Chinese ambassadeur ontboden "om ons grote ongenoegen" kenbaar te maken, twitterde de premier. "De stap van China is een volledig onterechte reactie op de maatregelen die in het kader van het EU-mensenrechtensanctieregime zijn getroffen. In Europees verband zal dit verder worden opgepakt."
Reactie op schenden mensenrechten
De regering in Peking maakte eerder op de dag bekend met strafmaatregelen te komen. Die zijn een reactie op een EU-besluit om sancties in te stellen tegen een aantal Chinese functionarissen voor het schenden van de mensenrechten van de Oeigoeren, een moslimminderheid in Xinjiang het noordwesten van China.
Volgens mensenrechtenorganisaties worden meer dan een miljoen Oeigoeren in kampen vastgehouden. Ook worden ze gedwongen in fabrieken te werken. Volgens China zijn de Europese sancties in strijd met het internationaal recht en vormen ze een onaanvaardbare bemoeienis met de interne aangelegenheden van China.
De Tweede Kamer steunde vorige maand een motie waarin wordt uitgesproken dat China genocide pleegt op de Oeigoeren. Het was een initiatief van Sjoerdsma en Joël Voordewind van de ChristenUnie. Eerder pleitte de Kamer al voor sancties tegen China vanwege de aanpak van de moslimminderheid.
"Zolang de genocide op de Oeigoeren voortduurt, zal ik niet zwijgen. Zolang mensenrechten worden geschonden, kan ik niet stil zijn. Deze sancties bewijzen dat China gevoelig is voor druk. Laat het een aanmoediging zijn voor al mijn Europese collega’s: spreek je uit!", reageerde Sjoerdsma op Twitter op het Chinese besluit om hem op de sanctielijst te zetten.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - De eerste helft van januari wordt het iets kouder dan de gemiddelde dagtemperatuur van 6 graden, voorspelt Weeronline. De tweede helft van de maand is nog onzeker, maar volgens de voorspeller is de kans groot dat de hele maand kouder verloopt dan gemiddeld in de afgelopen dertig jaar. Dat zou dan voor het eerst sinds 2021 zijn.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Twee derde van de Nederlanders is voor een landelijk vuurwerkverbod. Dat komt naar voren uit een enquête van Kieskompas en het ANP die meer dan 56.000 Nederlanders hebben ingevuld. Een op de tien Nederlanders heeft geen uitgesproken mening.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een seniorenflat aan het Kramatplantsoen in de Indische Buurt in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag ontruimd vanwege brand. Dat meldt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland op X.
11 uur geledenZALTBOMMEL (ANP) - Met een ludieke zwemactie heeft Maarten van der Weijden zaterdag ruim 10.500 euro opgehaald voor onderzoek naar kanker. Mensen konden doneren terwijl de voormalige topzwemmer in het zwembad van Zaltbommel bezig was met een wereldrecordpoging achteruitzwemmen.
14 uur geledenHENGELO (ANP) - In een flatgebouw aan de Nico Werkmanstraat in het Overijsselse Hengelo woedt een zeer grote brand. De flat wordt ontruimd, meldt de veiligheidsregio. Er zijn geen gewonden, aldus een woordvoerder. De brand is vermoedelijk ontstaan in een berging of garagebox.
18 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie is nog op zoek naar de dader of daders die vrijdagavond twee bezoekers van Ahoy met messteken hebben verwond. De slachtoffers zijn een jongen van 15 en een man van 23 jaar oud, aldus een politiewoordvoerder zaterdag.
21 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De boekenwereld heeft een speciale prijs in het leven geroepen om Frits Spits te bedanken voor zijn "uitzonderlijke bijdragen aan de kracht van verhalen en lezen". De 77-jarige radiomaker kreeg de onderscheiding zaterdag na de laatste aflevering van zijn NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
21 uur geleden