Blok roept Chinese ambassadeur op matje om sancties tegen D66'er
DEN HAAG (ANP) - Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken roept de Chinese ambassadeur maandag nog op het matje omdat het land sancties heeft afgekondigd tegen D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma en negen andere Europeanen. Premier Mark Rutte noemt de Chinese stap "onacceptabel".
Omdat China ook het zogeheten Politiek en Veiligheidscomité van de Europese Unie op de sanctielijst heeft gezet, staat ook de Nederlandse EU-ambassadeur Delphine Pronk op de sanctielijst, aldus minister Blok. Het comité bestaat uit de ambassadeurs van de lidstaten van de EU.
Demissionair premier Rutte vindt het besluit van de Chinese regering onaanvaardbaar. Blok heeft de Chinese ambassadeur ontboden "om ons grote ongenoegen" kenbaar te maken, twitterde de premier. "De stap van China is een volledig onterechte reactie op de maatregelen die in het kader van het EU-mensenrechtensanctieregime zijn getroffen. In Europees verband zal dit verder worden opgepakt."
Reactie op schenden mensenrechten
De regering in Peking maakte eerder op de dag bekend met strafmaatregelen te komen. Die zijn een reactie op een EU-besluit om sancties in te stellen tegen een aantal Chinese functionarissen voor het schenden van de mensenrechten van de Oeigoeren, een moslimminderheid in Xinjiang het noordwesten van China.
Volgens mensenrechtenorganisaties worden meer dan een miljoen Oeigoeren in kampen vastgehouden. Ook worden ze gedwongen in fabrieken te werken. Volgens China zijn de Europese sancties in strijd met het internationaal recht en vormen ze een onaanvaardbare bemoeienis met de interne aangelegenheden van China.
De Tweede Kamer steunde vorige maand een motie waarin wordt uitgesproken dat China genocide pleegt op de Oeigoeren. Het was een initiatief van Sjoerdsma en Joël Voordewind van de ChristenUnie. Eerder pleitte de Kamer al voor sancties tegen China vanwege de aanpak van de moslimminderheid.
"Zolang de genocide op de Oeigoeren voortduurt, zal ik niet zwijgen. Zolang mensenrechten worden geschonden, kan ik niet stil zijn. Deze sancties bewijzen dat China gevoelig is voor druk. Laat het een aanmoediging zijn voor al mijn Europese collega’s: spreek je uit!", reageerde Sjoerdsma op Twitter op het Chinese besluit om hem op de sanctielijst te zetten.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie ziet de afgelopen jaren een toename van incidenten in de binnenstad van Amsterdam met mensen die 'gevoelsmatig weinig tot niets meer te verliezen hebben'. De politie meldt dit na berichtgeving van Het Parool. "Dit uit zich in overlastgevend gedrag, maar ook in winkeldiefstallen, bedreigingen, intimidaties en geweld", schrijft de politie in een schriftelijke reactie.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - De Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch heeft rapper Ye uitgenodigd om zondag, tussen zijn Nederlandse concerten door, een bezoek te brengen aan het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam. Daarna zou hij samen met de opperrabbijn een krans kunnen leggen bij het Namenmonument. Dat bevestigt Marcouch' woordvoerder na een bericht in de Volkskrant.
5 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Twee personen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een plofkraak gepleegd bij een pinautomaat aan de Reigerlaan in Vlaardingen. Dat schrijft de politie op X.
7 uur geledenKERKRADE (ANP) - Aan de Toupsbergstraat in het Limburgse Kerkrade is in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto een woning binnengereden. De bestuurder en een inzittende van de auto raakten gewond. Zij zijn met letsel naar het ziekenhuis gebracht. Dat heeft de politie bekendgemaakt.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bij een aanrijding met een tram in Rotterdam is vrijdagavond een voetganger overleden. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het ongeval vond om 23.30 uur plaats op de 1e Middellandstraat.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielaanvragen die voor het ingaan van het EU-migratiepact zijn ingediend, worden op een nieuwe systematische manier beoordeeld. Asielminister Bart van den Brink laat weten dat dit nodig is.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).
21 uur geleden